A vidrátszegi központban látják, hogy hol kell lőni jégágyúkkal
Fotó: Maros megyei prefektúra
Tucatnyi rakétát lőttek a viharfelhőkbe kedden Maros megyében, így mérsékelve, illetve megakadályozva a jégképződést, továbbá azt, hogy a jégeső károkat okozzon. A jelenségről és az ágyúk hatékonyságáról Nagy István szentegyházi meteorológussal beszélgettünk.
2022. május 05., 21:592022. május 05., 21:59
2022. május 05., 22:032022. május 05., 22:03
Az elmúlt időszakban többször volt Maros és Hargita megyében egyaránt viharra, jégesőre figyelmeztető, sárga jelzésű riasztás. Volt, amikor az erős szél okozott jelentős károkat, szerdán pedig Szentegyháza egy kisebb részét verte el a jégeső.
Nagy István meteorológus segített megérteni, hogyan is keletkezik a jégeső, és miért lehetséges, hogy egy településen belül sem ugyanolyan mértékű a pusztítás. Mint mondta,
Amikor már olyan nagy darab jegek keletkeznek, hogy az emelőhatás nem tudja fent tartani azokat, elkezdenek lefelé hullani. Közben olvadnak, és lehet, hogy már esőként érkeznek a földre, de ha nem, akkor különböző méretű jégdarabonként zuhannak le. Úgy kell elképzelni, hogy levegőoszlopok vannak, amelyek felfelé áramlanak, ezért történik az, hogy a településen belül is van, ahol jég hull az égből, máshol eső esik, illetve van, ahol kevesebb, és van, ahol több mennyiség (ez történt Szentegyházán is szerdán délben).
A szakembertől megtudtuk, hogy a jég ellen ezüst-jodiddal lehet hatásosan védekezni, azt juttatják a felhőkbe, és az csökkenti a jégdarabok nagyságát, sőt teljesen meg is olvaszthatja azokat. Vannak olyan módszerek, amelyek hangágyúval próbálnak a felhőre hatni, de Nagy István és a meteorológustársadalom szerint ezek hatástalanok, tudományosan nincs bizonyítva, hogy a hanghullám képest bármilyen változást előidézni a viharfelhőben, semmiképp nem tudja szétoszlatni azt.
Országos szinten több helyen szereltek fel és működtetnek jégkármérséklő rendszert, többek között Maros megyében is. Itt tíz településen van összesen tizenhat kilövőhely, a kilövéseket összehangoló központ pedig a reptérnek is otthont adó Vidrátszegen van. Mint a prefektúrától megtudtuk,
A Mezőfelében, Kundon, Felsőkápolnán lévő állomásokról lőtték ki ezeket a rakétákat. A prefektusi hivatal tájékoztatása szerint a rendszernek köszönhetően Maros és Fehér megye mezőgazdasági területeiből 330 ezer hektárnyit tudnak megvédeni a jégeső ellen.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!