A virtuális szórakozásunk is egyre többe kerül – így drágított a Netflix, a Youtube Premium és a Max

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Drágít a Netflix, a Youtube, a Disney és az Amazon – ilyen és hasonló szalagcímekkel találkozhattunk többször is az elmúlt időszakban. A pár éve nálunk is elérhető streamingplatformok a minőség fenntartására és a folyamatosan bővülő tartalomdömpingre hivatkozva emelik az áraikat. Lássuk, hogy mennyi is az annyi. Első rész.

Tamás Attila

2025. február 16., 20:082025. február 16., 20:08

Míg pár éve még majdhogynem elképzelhetetlen volt itt, Kelet Európai viszonylatban, hogy fizessünk a sorozatnézésért, ma már oda jutottunk, hogy nem egy, hanem

3-4 platform is ajánlatokkal bombáz, és verseng azért, hogy folyamatosan megújuló havidíjért cserébe néznivaló-dömpinggel árasszon el minket.

A sok kicsi sokra megy pedig azt eredményezi, hogy ha áldozunk is arra, hogy elő legyünk fizetve mondjuk a Netflixre és a Maxra, lassan már zsonglőrködnünk kell velük, hiszen a kötelező számlák befizetése mellett van amikor kellemetlen, hogy egyszerre több streamingplatform is „vámolja” az egyenlegünket.

A „beetetés” az elmúlt években megtörtént, most pedig ott tartunk, hogy a Netflixtől kezdve a Maxon és az Amazon Prime-on keresztül, a Youtube Premiumig mindegyik platform emelte vagy éppen emeli valamennyivel az előfizetési árait arra hivatkozva, hogy

a több és „minőségibb” tartalom előállítása sokba kerül, amibe a felhasználók ilyenformán szállhatnak be.

korábban írtuk

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

Az is fontos szempont, hogy tulajdonképpen a kényelmet: az egy gombnyomásra induló tartalomdömpinget és a reklámmentességet fizetjük, ráadásul válogathatunk is a platformok között, ha az egyik ajánlatát túl borsosnak találjuk. De lássuk, hogy akkor mi és mennyibe kerül az elmúlt időszakban életbe léptetett áremelések nyomán. Cikkünkben a Netflix, a Max és a Youtube drágításait vesszük gorcső alá.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Netflix

Mivel a Netflix a piacvezető, ezért ők diktálják az iramot, a legtöbben pedig az ők áremelésüket nyelik be, hiszen a nagy számok törvénye alapján itt található a legtöbb tartalom, amiben nagy eséllyel talál minden felhasználó kedvére valót. Az megint egy másik kérdés, hogy országonként eltérő a kínálat amire jó példa

a magyarországi Netflixen a napokban elérhetővé vált Futni mentem magyar sikerfilm, amit mi, romániai előfizetük nem láthatunk, továbbá azt is érdemes tudni, hogy az Amerikai Egyesült Államokban jóval több tartalom elérhető a Netflixen, mint Európában.

Természetesen ahol bőségesebb a kínálat, ott az előfizetés is többe kerül, így például az Amerikai Egyesült Államokban, Argentínában, Kanadában és Portugáliában, ahol

a belépő csomag már 8 dollárba, a prémium pedig 25 dollárba kerül, a kettő közt levő standard csomagot pedig 18 dollárért vesztegetik.

A drágítás egyértelműen lemorzsolódást is hoz magával, a Netflix pedig valószínűleg ezekben az országokban teszteli, hogy a többség hajlandó-e a rengeteg néznivalóért cserébe ezt az összeget havonta kiperkálni.

•  Fotó: Képernyőfotó Galéria

Fotó: Képernyőfotó

A világ többi részén (köztük Magyarországon és Romániában) novembertől valamivel „enyhébb” drágítást vezetett be a Netflix, „mindössze” egy dollárral növelve az eddigi előfizetési árakat szintenként. Ennek értelmében

  • a belépő, vagyis az alapcsomag havi 5,99 euróba (közel 30 lejbe) kerül (720p felbontás, egy felhasználó)

  • a standard előfizetés 10,99 eurót (közel 55 lejt) kóstál (1080p felbontás, egyszerre két felhasználó, két párhuzamos eszközön való futtatás)

  • míg a prémium csomag 13,99 euróba (közel 70 lejbe) kerül (4K felbontás, jó hangminőség, egyszerre négy felhasználó és párhuzamosan hat eszközön való futtatási lehetőség)

A jelszómegosztás visszaszorítására azt a lépést hozták, hogy havi 3,99 euróért egy másik felhasználót is hozzáadhatunk a fiókunkhoz, így gyakorlatilag abba a helyzetbe hozza a platform az előfizetőket, hogy fizessenek azok után, akikkel osztoznak az adott fiókon. A Netflix továbbá egy olcsóbb, reklámokkal „tarkított” előfizetési opcióban is gondolkodik, ezt azonban egyelőre csak a szegényebb országokban, többek között Indiában vezették be.

A legutóbbi drágítást a Netflix a soron következő presztízssorozatok új évadaival indokolta (csak egy rövid felsorolás: idén érkeznek a You és a Stranger Things befejező évadai, a Wednesday folytatása, készül a negyedik Bridgerton-szezon, de ott van még az eddig be nem jelentett Száz év magány folytatása, a Vaják soron következő negyedik évada, a nyáron érkező Squid Game-folytatás és még lehetne sorolni).

korábban írtuk

Megtörtént az elképzelhetetlen: varázslatos sorozat készült a Száz év magányból
Megtörtént az elképzelhetetlen: varázslatos sorozat készült a Száz év magányból

Már nemcsak olvashatjuk, hanem a képernyőn keresztül is elmerülhetünk Márquez Száz év magányában, hiszen elkészült a világ egyik leghíresebb regényének adaptációja. Az alábbiakban a könyv ismerete nélkül próbálom összefoglalni a sorozat erényeit.

korábban írtuk

Nem változtatott sokat az első évad bevált receptjén a Squid Game folytatása
Nem változtatott sokat az első évad bevált receptjén a Squid Game folytatása

Az első évadban már bevált receptet hasznosítja újra, így ismét láthatjuk hogyan vakítja el a rengeteg pénz ígérete az egyéneket, miközben gyerekjátékokat kell játszaniuk életre-halálra. Kritika a második évadról.

A Netflix ugyanakkor az élő sportesemények és show-k közvetítésével is próbálkozik (lásd a Logan Paul vs. Mike Tyson bokszmérkőzés, de láthatunk még pankrációt, és egyéb showműsorokat is), a konkurenciájának számító Max-szal ellentétben azonban nem kér felárat ezekért a tartalmakért, hanem mindhárom előfizetési csomag birtoklói korlátozás nélkül nézhetik a szintjüknek megfelelő felbontásban és hangzásban, amennyiben a Netflix szerverei is bírják közvetíteni ezeket (merthogy a Logan vs. Tyson rendkívül akadozva ment).

A jelenlegi drágítás nem az utolsó, várhatóan a világ többi részén is a borsos árakat vezeti be majd a Netflix, ehhez azonban lehetővé kell tenniük, hogy

a kínált tartalom is arányos legyen a megnövelt havidíjjal, különben az emberek tömegesen fognak lemondani a Netflixről egy másik, jóval olcsóbb streamingplatform javára.

De az is lehet, hogy a jelenlegi állapotok maradnak, és ahol kevesebb tartalom érhető el, ott az előfizetés díja is alacsonyabb lesz.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Max

Árazásban a Netflix alatt van, ráadásul itt egy bónuszcsomagban lehet előfizetni a sportközvetítésekre. Az HBO Go-ból HBO Max-szá, majd ebből tavaly év elején simán Max-szá avanzsált, a WarnerMedia Direct, LLC tulajdonában levő video on demand szolgáltatás a Warner Media Entertaintment és a vele összeolvadt Discovery tartalmait kínálja, de itt érhetőek el az HBO saját gyártású sorozatai (amiket David Zaslav vezérigazgató költséghatékonysági okokra hivatkozva nem kukáztatott, hogy aztán a konkurenciánál kössenek ki), a DC szuperhős-univerzum, a Cartoon Network, az Adult Swim, a TLC és az ID tévécsatornák műsorai.

korábban írtuk

KiMAXolt HBO
KiMAXolt HBO

Nincs még egy olyan streamingfelület, ami ennyit változott volna az elmúlt néhány évben, mint a Warner Media szórakoztatóipari cégóriás ernyője alá tartozó online videótárból Netflix-konkurenssé váló HBO Go/Max. A legújabb átalakulást vesszük górcső alá.

Továbbá ide tartozik a CNN hírcsatorna is, amit tartalmaz a Max-előfizetés,

ha pedig úgy döntenénk, hogy az Eurosport 1 és 2-es csatornák sportközvetítéseit, a Tour de France-ot vagy éppen a US Opent is néznénk, akkor a havi előfizetésre plusz 3 dollárt rááldozva ezeket is megkaphatjuk.

A „beetetés” a 2024-es nyári olimpiai játékok voltak, amit a standard előfizetők is megkaptak, nem kellett plusz összeget fizetni a Max-on belül arra, hogy az olimpia közvetítéseit is elérhessük.

•  Fotó: Képernyőfotó Galéria

Fotó: Képernyőfotó

A Max igazából a legutóbbi átalakulásakor „drágított”, egyelőre pedig nincs szó arról, hogy újból árat emelne, úgyhogy jelenleg így néznek ki náluk a különböző szintekre bontott előfizetési opciók:

  • a belépő csomag havonta, 4,99 euróba (közel 25 lejbe) kerül (full HD-felbontás és egyszerre két eszközön nézhető, továbbá itt reklámok is mennek az epizódok előtt és között)

  • a standard csomag 6,99 euróba (közel 35 lejbe) kerül (szintén full HD felbontás és két eszközön való párhuzamos nézés, továbbá 30 tétel letöltését teszi lehetővé az eszközeinkre, amely révén internet nélkül is nézhetjük ezeket a tartalmakat)

  • a prémium csomag 9,99 euróba (közel 50 lejbe) kerül (4K felbontás és Dolby Atmos hangzás, 4 eszközön való párhuzamos megtekintést, és legfennebb 100 tétel letöltését teszi lehetővé)

A Maxra ugyanakkor „tömbösítve” egy évre is elő lehet fizetni, ebben a formában a belépő csomag 49,90 euróba (közel 250 lejbe), a standard 69,90 euróba (közel 350 lejbe), míg a prémium csomag 99,90 euróba (közel 500 lejbe) kerül.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Youtube Premium

A Youtube-videómegosztó továbbra is ingyenes, de a reklámbevételek hangsúlyos szerepet kaptak a platformon, így a Google (Alphabet) tulajdonában levő óriásvállalat az elmúlt években a streamingplatformok mintájára bevezette az előfizetéses Youtube Premium és Youtube Music opciókat. Ezekkel tulajdonképpen a reklámmentességért fizetünk, továbbá zárolt telefonképernyővel is hallgathatjuk kedvenc zenéinket a Spotify zeneszolgáltatóhoz hasonlóan. A Youtube Premium előfizetés havi 26 lejbe került, míg a családi opció (amelybe öt családtagot lehetett bevenni és egyszerre négy eszközön lehet a Youtube-ot reklámmentesen nézni) 39 lejt kóstált.

2024. november 8-án azonban az Alphabet tröszt is áremelést jelentett be, a drágulás pedig a januári számlázástól kezdődően lépett érvénybe:

a standard előfizetés 13,99 dollárra, míg a családi opció 22,99 dollárra emelkedett. Romániában tehát ez az ár az alap előfizetésnél havi 29 lejt, míg a családi opciónál havi 55 lejt jelent.

A vállalat az áremelést azzal indokolta, hogy a minőségi funkciók további fenntartása, valamint a platform tartalomkészítőinek további támogatása érdekében van szükség. A Youtube Premium ugyanakkor továbbra sem kötelező, ingyen is lehet használni a felületet, és nézni a videók tömkelegét, ebben a formában viszont a videók közé beékelt reklámok megnézésével „fizetünk” a platformnak és az általunk követett tartalomgyártók erőfeszítéseiért és munkájáért.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 19., szerda

A nyugdíjkorhatár elérése után is taníthat a pedagógus

Nem kell nyugdíjba vonulnia annak a pedagógusnak, aki még úgy érzi, van mondanivalója a katedránál. Országos szinten nőtt a hatvanöt év fölötti tanárok száma az elmúlt öt évben, Maros megyében azonban csökkent.

A nyugdíjkorhatár elérése után is taníthat a pedagógus
2025. február 19., szerda

Ifjúsági szervezetet alapított Székelyudvarhelyen a Rotary Club

Huszonhárom taggal alakult meg szerdán Székelyudvarhelyen az Interact Club, a helyi Rotary Club ifjúsági szervezete. A lelkes csapat már dolgozik különböző jótékonysági akciók megszervezésén, ehhez pedig jelentős kezdőtőkét is kaptak.

Ifjúsági szervezetet alapított Székelyudvarhelyen a Rotary Club
2025. február 19., szerda

Miért érdemes hozzánk látogatni? Budapesti és bukaresti turisztikai vásárokon mutatkoznak be a megyék

Budapesten a kastélyokat és fürdőhelyeket, Bukarestben az épített örökséget, a kikapcsolódási lehetőségeket és a marosvásárhelyi állatkertet is hirdetik az elkövetkező napokban a Visit Maros Egyesület képviselői.

Miért érdemes hozzánk látogatni? Budapesti és bukaresti turisztikai vásárokon mutatkoznak be a megyék
2025. február 19., szerda

Románia, előre – megalakult a PSD, PNL és RMDSZ választási szövetsége

Aláírták szerdán a koalíciós pártok vezetői a Románia, előre elnevezésű választási szövetség létrehozását szentesítő megállapodást, amelynek értelmében valamennyien Crin Antonescut támogatják az államfőválasztáson.

Románia, előre – megalakult a PSD, PNL és RMDSZ választási szövetsége
2025. február 19., szerda

Fókuszban az új erdészeti törvény

Országos szintű konferenciát szerveznek március hetedikén az erdőtulajdonosoknak és erdőgazdálkodóknak a csíkszeredai megyeházán. A szervezők bevallása szerint a harmadik alkalommal megszervezett beszélgetés idén országos szintűnek is nevezhető.

Fókuszban az új erdészeti törvény
Fókuszban az új erdészeti törvény
2025. február 19., szerda

Fókuszban az új erdészeti törvény

2025. február 19., szerda

Nyitott kapukkal várja a középiskolásokat a Sapientia EMTE

Nyílt napokkal várja idén is a középiskolásokat a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem Csíkszeredába, Kolozsvárra, Marosvásárhelyre és Sepsiszentgyörgyre március folyamán.

Nyitott kapukkal várja a középiskolásokat a Sapientia EMTE
2025. február 19., szerda

Lopott autóval, jogosítvány nélkül furikázott két fiatal

Lopott autóval furikázott két Maros megyei fiatal Marosvásárhely és Nagyszeben útvonalon, majd az autót néhány utcával arrébb hagyták a tettesek, mint ahonnan az eltűnést bejelentette a tulajdonos – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

Lopott autóval, jogosítvány nélkül furikázott két fiatal
2025. február 19., szerda

Kovásznán találkozik az orvostársadalom krémje

Jelentős eseményre készül az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya. Április 3-a és 5-e között Kovásznán szervezi meg hagyományos, sorban a 33. tudományos ülésszakát.

Kovásznán találkozik az orvostársadalom krémje
2025. február 19., szerda

Kisiklott egy vonat, egy ember életét vesztette

Kisiklott és egy másik tehervonatnak ütközött szerdán egy tehervonat az Olt megyei Mihăiești és Radomirești állomások között – közölte a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja.

Kisiklott egy vonat, egy ember életét vesztette
2025. február 19., szerda

Kézdivásárhelyen is hosszabb időt kell várni az új személyazonossági igazolványokra

Érdemes időben benyújtani az új személyazonossági igazolványhoz szükséges iratokat, mert márciustól minimum 20 napot kell várni az újak kiállítására Kézdivásárhelyen – hívja fel a figyelmet a polgármesteri hivatal.

Kézdivásárhelyen is hosszabb időt kell várni az új személyazonossági igazolványokra
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!