A város jobb gazdája lenne a műjégpályának

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Habár könnyedén „átment” az önkormányzaton a sportminisztérium tulajdonát képező csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya, a szomszédos gyorskorcsolyapálya és a kiegészítő felületek átvételéről szóló határozattervezet, a sportkomplexum jövője sok kérdést tartogat.

Kozán István

2023. április 13., 08:052023. április 13., 08:05

  • Ha így is, úgy is kormánytámogatásra van szükség az igencsak lerobbant állapotú csíkszeredai sportkomplexum felújítására, ráadásul a sportminiszter mellett a fejlesztési miniszter és a miniszterelnök-helyettes is RMDSZ-es (Novák Károly Eduárd, Cseke Attila és Kelemen Hunor), akkor miért kell átvegye a város? Vagyis ezt az óriási terhet miért akarja magára vállalni a csíkszeredai önkormányzat?

  • Amennyiben megtörténik az átadás-átvétel, mi történik abban az esetben, ha időközben az RMDSZ már nem lesz kormányon, az Országos Beruházási Ügynökség (CNI) pedig nem lát majd fantáziát abban, hogy egy ilyen székelyföldi létesítménybe több tízmillió lejt fektessen? Akkor a város nyakán marad egy fenntarthatatlan sportbázis?

  • Egyáltalán megbírja majd az önkormányzat a jégpálya fenntartási költségeit?

Mivel meglátásunk szerint ezekre a kérdésekre Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere tudhatja a választ, ezért őt kérdeztük.

korábban írtuk

Csíkszeredának a téli olimpiai sportok központjává kell válnia
Csíkszeredának a téli olimpiai sportok központjává kell válnia

Átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól – többek között erről döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők soros pénteki ülésén.

A kiindulópont

A kiindulópontunk: a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya országos érdekeltségű létesítmény, ezért annak felújítása az állam feladata. Ezzel szemben a csíkszeredai önkormányzat magára vállalta ezt a tehet. Miért? – kérdeztük Korodi Attilától.

„Pont azért, amiért az észak-déli elkerülőutunkat is megtervezzük. Olyan specifikus sporthoz kötődik ez a jégkomplexum, aminek a megértése bukaresti fejjel nehezen működik. Számunkra egyértelmű:

Idézet
ahhoz, hogy mi a következő sok tíz évre egy megfelelő komplexumot építsünk, amit előzetesen becsületesen megtervezünk, nos, azt nem bukaresti távvezérléssel kell elvégezni.

Ugyanakkor azt is látjuk, hogy habár a minisztériumból jön az évenkénti finanszírozás az ingatlan működtetésére, azért azt is tapasztaljuk, hogy jelenleg hogyan működik a jégcsarnok. Biztos vagyok benne, hogy egy erre szakosodott csapat többet tud kihozni, mint amit most el lehet végezni. Ahogy teszi a Csíki Csobbanó és az Erőss Zsolt Aréna esetében a Csíki Sport és Rekreatív Kft. Az átvétel ugyanakkor nem érinti a Sportklub felügyeletét, esetünkben kifejezetten az infrastruktúráról van szó” – nyilatkozta Csíkszereda polgármestere.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az RMDSZ kormányzati szerepe kapcsán megjegyezte: Bukarestben a politika „egy ingadozó műfaj”, egyszer ott van a magyar közösség képviselete, máskor azonban nincs. „Ha viszont egy helyi önkormányzat jól előkészít egy országos érdekeltségű projektet, akkor az így vagy úgy, de mindig kap kormányzati támogatást. Azt is tudni kell, hogy az új országos sportstratégiában a csíki komplexum a téli sportok országos referencia-központjaként szerepel. Tehát nem függhet kormányzati szerepvállalástól”.

Miért a város, és nem a sportminisztérium?

Beszéljünk számokról is – kértük Korodi Attilát.

Idézet
A jégpálya működtetése évi 2,4-2,7 millió lejébe kerül a sportminisztériumnak – ebben benne van az energiaszámláktól az alkalmazottakig minden; e mellett a szaktárca még évi 2 millió lejjel támogatja a sporttevékenységet, beleértve a Sportklubhoz tartozó számos szakosztályt. A csíkszeredai műjégpályán most irdatlan pénzt emészt fel a világítás; ha a mostani égőket ledes világításra cserélnénk, záros határidőn belül meg is térülne a befektetett összeg. Azt tényleg ki kell mondani, hogy ha nem lépünk közbe, ez az épületegyüttes még jobban le fog robbanni. Nem kérdés, hogy lesznek nehézségek

– ismerte el a polgármester, majd áttért az átvételi folyamat bonyolult lépéseire.

„Miután átvettük a létesítményt, megkeressük az Országos Beruházási Ügynökséget (CNI) egy kész tervvel. A Vákár Lajos Műjégpályát úgy átépíteni, hogy ne maradjon meg annak a hangulata, bűn és vétek. Ez azt jelenti, hogy vannak benne olyan építészeti elemek, amelyeket meg kell tartani, közben pedig a létesítmény belső felét úgy kell átépíteni, hogy a jelenleginél nagyobb nézőtér legyen. És bármilyen jó szándékkal vinné ezt a projektet a jelenlegi sportminiszter, Novák Károly Eduárd, mindenki mandátuma egyszer véget ér, ha viszont van egy közösségi kontroll, az teljesen más. Ez egyébként egy olyan léptékű projekt, amit külső erőforrás nélkül képtelenség megcsinálni. De itt kell hozzátenni: a sportminisztériumnak sincs erőforrása, a minisztérium is a CNI-nél kötne ki. Ettől kezdve nem mindegy, hogy mi vagy a sportminisztérium készíti elő a terveket. Az azonban fontos, hogy az országos sportstratégiának köszönhetően egy országos érdekeltségű téli központként szerepel” – húzta alá Korodi, némiképp választ adva cikkünk elején felvetett egyik kérdésünkre:

az országos sportstratégia olyan esetre is védelmet nyújt(hat) egy ilyen beruházásra, ha az RMDSZ nem lenne kormányon.

Beszéljünk az átvételi folyamatról

„Több mint egy évvel ezelőtt jelentettük be az átvételi szándékunkat. Utána nyakunkba szakadt az energiaválság, ezért »felhúztuk a kézifékeket«, mivel nem láttuk, hogy ez merre alakul. Most azonban már merünk lépni.

Idézet
Az önkormányzati szándék kinyilvánítása után az átvétel következő lépése: a sportminisztériumnak elő kell készítenie egy kormányhatározatot, utána a többi minisztériumnak ellenjegyeznie kell a kormányhatározatot, majd pedig kormányülésen döntenek arról, hogy ez az ingatlankomplexum a minisztériumtól átkerül Csíkszereda városának tulajdonába.

Az országos sportvagyon átvétele nem lenne egyedi eset: ugyanez volt a folyamat a sepsiszentgyörgyi régi sportbázisnál is” – emlékeztetett.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Ahogy megtörténik az átvétel, a következő lépés az lesz, hogy „kiírjuk a közbeszerzést a felújítás megvalósíthatósági tanulmányára. Nem lesz könnyű történet, mert Romániában ebben a műfajban semmilyen tapasztalat nincs. Mi most nem 2030-nak építjük a jégcsarnokot, hanem 2050-nek. A jelenlegit még úgy ahogy fenn lehet tartani, de a továbblépéshez már nem elegendő”.

Mit fog tapasztalni a csíkszeredai adófizető?

Ha ez az átvételi folyamat idén lezárul, a következő évek csíkszeredai költségvetését mennyivel fogja megterhelni a megkapott komplexum? – kérdeztük.

„Biztos, hogy legalább évi 2,4-2,7 millió lejjel. Mi azzal számolunk, hogy a városban van egy erősödő gazdaság: a bevételeink is nőnek emiatt, főleg a fizetések után az államnak befizetett adókból van egy növekedésünk. Azt is figyelembe kell venni, hogy a minisztérium a felszabaduló 2,4-2,7 millió lejéből (amit most a létesítmény fenntartására költ) a tervek szerint a jelenlegi 2 millió lej mellé még ad 2 milliót a Sportklubnak sporttevékenységre, és akkor már 4 millió lejből tud működni a Sportklub.”

A polgármester tehát derűlátóan úgy számol, hogy

lehetőség nyílhat arra, hogy az infrastruktúra fenntartására fordított sportminisztériumi keret jelentős részét átcsoportosítja a klubtevékenység finanszírozására, így a városnak már nem kell a Sportklubot mint csapatot támogatnia, hanem csak az infrastruktúrát kell működtetnie.

Felvetésünket számokkal is alátámasztja az elöljáró: idén a Sportklubnak sporttevékenységre 1,5 millió lejt biztosít a csíkszeredai önkormányzat, tavaly 0,9 milliót, tavalyelőtt ugyancsak 0,9 milliót adott – ezek a brüsszeli jóváhagyású kovidos állami segélyek voltak. „Jövőre azonban ez a típusú jogi lehetőségünk el is fogy, ebből kifolyólag keressük az újabb jogi eszközöket, hogy a profi sportot tudjuk támogatni. A Sportklub esetében tényleg az lenne az egészséges, ha a szaktárcától, vagyis a sportminisztériumtól nagyobb finanszírozást kap a sportszervezésre; az ingatlan költségeit pedig átvállalja Csíkszereda” – vélekedett.

Megbírja a csíkszeredai költségvetés?

Kétségtelen, hogy nagy fába vágja fejszéjét Csíkszereda városvezetése – elég csak arra emlékeztetnünk magunkat, hogy az előző városvezetés, élén Ráduly Róbert Kálmánnal már tíz évvel ezelőtt azt mérlegelte, hogy mit jelentene, ha a minisztérium helyett a város működtetné a fél évszázada épített Vákár Lajos Műjégpályát.

„A városháza működési költségvetése nagyobb, mint mondjuk három évvel ezelőtt. Mindez azért, mert engedtük, hogy aki szeretne, az bontakozzon ki – ez pedig többletköltséggel jár. A beruházásaink összege is nagyon megnőtt, ám látni kell, hogy minden város ezzel küszködik most. Kétségtelenül beszélnünk kell arról, hogy

Idézet
Csíkszereda költségvetése véges, a várost működtetni pedig nem egy olcsó történet.

Esetünkben a működési költségek jelentősen nagyobb arányt képeznek az évi költségvetésből, mint egy nagyobb lélekszámú városban, ahol ugyanazokat az létesítményeket, intézményeket egy jóval nagyobb közösségnek kell eltartania: tehát adón keresztül a nagyobb lélekszámú települések többet termelnek a városházi működtetésre, mint egy kisvárosban. Magyarán: minél több fizetett állás van egy városban, annál több személyijövedelem-adó termelődik, így több is marad a városban. Az azonban jó hír, hogy ha nem jön egy gazdasági válság, akkor Csíkszereda gazdasági életében van egy olyan kiszámíthatóság, amire alapozni tudunk” – zárta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Immáron tíz éve téma, hogy mi legyen az értékes csíkszeredai sportlétesítményekkel. Ráduly Róbert Kálmán korábbi csíkszeredai polgármester 2019-ben a következőképpen nyilatkozott: „Több éve eldöntötte a város, hogy szeretné saját tulajdonába venni azt a Csíkszeredai Sportklub ügykezelésében levő sportbázist, amelyhez hozzátartozik a Vákár Lajos Műjégpálya hűtőházastól, a sportszálló, a gyorskorcsolyapálya, a hargitafürdői biatlonpálya és egy rég nem létező sutai menedékház, amely az egykori síugrósáncot szolgálta ki”. Mint már említettük, a csíkszeredai átvételhez hasonlóra már volt példa a sepsiszentgyörgyi sportbázisok esetében is – 2018-ban a sportminisztériumtól a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tulajdonába került a Szabó Kati Sportcsarnok, a sportszálló és több mint négy hektár terület.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”

Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”
2024. november 06., szerda

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást

Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást
2024. november 06., szerda

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja

Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

2024. november 06., szerda

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket

Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket
2024. november 06., szerda

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén

Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén
2024. november 06., szerda

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?

Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?
2024. november 06., szerda

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája

Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája
2024. november 06., szerda

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya

További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya
2024. november 06., szerda

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek

Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!