Fotó: Kristó Róbert
A Vákár Lajos Műjégpálya mellett többek között a gyorskorcsolyapályát, a szabadtéri hokipályát, a jégpálya melletti kis hotelt és a hargitafürdői biatlonpályát is megkapja Csíkszereda Önkormányzata a kormány által felelősségvállalással elfogadott decentralizációs törvénynek köszönhetően. Sőt a csak papíron létező, de már összeomlott és ellopott sutai menedékház is a városhoz fog kerülni.
2013. november 21., 09:442013. november 21., 09:44
2013. november 22., 11:402013. november 22., 11:40
A kormány által felelősségvállalással kedden elfogadott decentralizációs törvénynek köszönhetően a Csíkszeredai Sportklub jövő évtől Csíkszereda Önkormányzata alintézményeként fog működni, akárcsak most a Csíki Játékszín vagy például a Csíki Székely Múzeum.
„Amikor a tervezet hetekkel ezelőtt nyilvánosságra került, a listán a Csíkszeredai Sportklub összes vagyona szerepelt. Amire a kormány a végső változatot beiktatta a parlamentbe, a listán csak egyetlen ingatlan maradt. A hétvégén azzal foglalkoztam, hogy háttéranyagot készítettem, bizonyítva: a csíkszeredai jégpálya nem tud működni a környező létesítmények nélkül, lévén, hogy az infrastruktúra össze van kötve” – számolt be Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere arról a munkáról, aminek következtében „végül nagy nehezen, az RMDSZ elnökén keresztül a miniszterelnökig eljutva” elérték, hogy a Sportklubot teljes vagyonával Csíkszereda Önkormányzatának adják.
„Közös jószág ez a vagyon”
„Fontos volt egyben tartani, mert közös jószág ez a vagyon” – érvelt Ráduly. Januártól Csíkszereda vagyonát fogja képezni a Vákár Lajos Műjégpálya, a hargitafürdői biatlonpálya, a gyorskorcsolyapálya, a szabadtéri hokipálya, a jégpálya melletti kis hotel és a gyakorlatilag már nem létező sutai menedékház. A hargitafürdői biatlonpálya a csicsói közbortokosság területén van, arra évekkel ezelőtt 25 éves bérleti szerződést kötött a Sportklub és a közbirtokosság. „Ezt a létesítményt a sífutó és biatlon szakszövetség szerette volna megkaparintani” – mondta az elöljáró. Megkapják tehát a gyorskorcsolyapályát is, amivel „legalább öt éve tökölődik a minisztérium és a Sportklub, hogy műjegesítse; rengeteg pénzt elköltöttek, de még oda se jutottak, hogy a műszaki próbát megejtsék”. Ráduly szerint a hokipályával együtt elég sok elvarratlan szálat, problémát és gyanú által beárnyékolt beruházást kell magukra vegyenek.
A létesítmények fenntartásáról
„Az anyagban, amelyért a kormány felelősséget vállalt, az szerepel, hogy a Csíkszeredai Sportklub jövőre 2 millió 51 ezer lejt kap, amiből 635 ezer bérköltség, 635 ezer működési költség, 781 ezer sporttevékenységre nyújtott költségvetési támogatás. Ez sajnos kevesebb annál az összegnél, amelyet a Sportklub az elmúlt években kapott, akkor 2,3 milliónál többet kapott évente, jövőben ez mintegy háromszázezerrel kevesebb lesz, de még így sem hatszázezerrel, ahogy az eredeti szövegben volt. A sportiskolák esetében próbálkoztam javíttatni az összegeken, de úgy néz ki, hogy a decentralizációval a sportiskola a forrásai egyharmadát elveszíti.”
Jobb lesz így?
„Kérdés, hogy jobb lesz-e vagy sem a csíkszeredai sportnak ez a változás. Vagyis az a fejlemény, hogy immáron az uszoda mellett számos sportlétesítmény, illetve három klub, a VSK, a Sportklub és a sportiskola is egy közös irányítás alá fog kerülni” – jegyezte meg az elöljáró, aki szerint öt év múlva lesz értelme értékelni.
A polgármester bizakodó a tekintetben, hogy néhány változtatással eredményeket lehet elérni. „A jégpálya trafóállomásának saját trafóállomásra cserélésével évi kétszázezret lehet spórolni. Ugyanakkor valószínű, hogy a létesítményeket is lehet hatékonyabban működtetni. A jégpályán például nem annyira intenzív a program, mint az uszodában, ahol mindössze tizenkét személy dolgozik. Azon is el kell gondolkodnunk, hogy a sportiskolának és a Sportklubnak is van hasonló korosztályú cselgáncscsapata. Közösen egy asztalhoz leülve arra kell törekedni, hogy vagy az eredmények legyenek jobbak, vagy a kiadás legyen jóval kisebb összegű. Ebben a rendszerben van tartalék.” Ráduly hozzátette, ezentúl a szülőknek is sokkal nagyobb kell legyen a felelősségük. „Az már nem bolt, hogy a város pénzén ingyen hokizik a gyerek, majd a szülők szó nélkül más klubhoz viszik, anélkül, hogy legalább megköszönnék az addigi munkát. Ezentúl vagy szerződést kötnek a szülők a klubokkal, vagy a szülőknek kell fedezniük a kiadásokat, felszereléseket, edzők bérét. Csíkszereda sokat tett és legalább ennyit fog tenni továbbra is a sportért.”
A polgármester a decentralizáció kapcsán annyit még hozzátett, hogy ha a rendőrség is hozzájuk került volna, feleannyi emberrel háromszor olyan hatékonyan jelen lennének a közösségben, mint most. „A rendet, fegyelmet és polgári nevelést sokkal hangsúlyosabban meg tudnánk jeleníteni. Nem üldögélnénk az épületben.”
Általános tudnivalók, röviden
Megyei szinten sokkal jelentősebb a hatáskör-átruházás, a decentralizáció nagy nyertese a megyei önkormányzat, olyan intézményeket kaptak meg, amelyek jelentős közigazgatási szerepet töltenek be. A tervezet értelmében létrehozzák a megyei mezőgazdasági igazgatóságokat, amelyek a megyei önkormányzatok alárendeltségébe fognak tartozni. Ugyancsak ilyen besorolás vár a megyei művelődési igazgatóságokra és a környezetvédelmi ügynökségekre is – az utóbbiak azonban önálló jogi személyiséggel működnek majd. A népegészségügyi igazgatóságok is átkerülnek, csakhogy az ellenőrzési és felügyeleti tevékenység, valamint a laborok nélkül. A tanulók házai, valamint a sportiskolák az oktatási minisztérium szakmai irányítása alatt maradnak, de a finanszírozás, valamint az ingatlanállomány átkerül a helyi, illetve a megyei önkormányzatokhoz. A tanulók házait a megyei tanácsok, a sportiskolákat a helyi önkormányzatok kapják meg. Az említett intézmények működési szabályzatát a megyei tanácsok dolgozzák ki, onnantól kezdve a vezetők kinevezése is az övék. A finanszírozás, jobban mondva a működési költségek terhei is érkeznek az intézményekkel együtt, a tervezet szerint a kellő forrásokat is átirányítják a központi költségvetésből. Ugyanakkor nyitva maradt az út a központi finanszírozásnak is, magyarán a kormány bármikor kiutalhat valamire valamennyit – ez a rész kellőképpen homályos. A decentralizációra vonatkozó törvény életbe lépését követő 15 napon belül az érintett minisztériumok és központi közigazgatási hatóságok kidolgozzák az átadások-átvételek tervezetét mind a személyzettel, mind a vagyoni eszközökkel kapcsolatosan. A törvény életbe lépését követő 30 napon belül az illetékes minisztériumok és hatóságok kiadják az alkalmazási módszertant. 60 napon belül megtörténnek az átadások és átvételek.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
szóljon hozzá!