A járvány miatt több idős szakember is a tervezettnél korábban felhagyott az orvosi praxissal. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Lakosságarányosan harminc háziorvossal van kevesebb a kelleténél Hargita megyében, azaz megközelíti a húsz százalékot a hiány. A valóságban ennél kevesebb orvos is elegendő lenne a lefedettség biztosításához, de még így is 16 újabb szakemberre lenne szükség. Három községben ez már-már életbevágóan fontos lenne, ugyanis azokban már most is kizárólag ingázó orvosok rendelnek.
2021. augusztus 23., 15:512021. augusztus 23., 15:51
2021. augusztus 23., 17:112021. augusztus 23., 17:11
Hargita megyében az egészségügyi alapellátó rendszer legfőbb problémája az orvoshiány. Noha az új egészségügyi keretszerződés júliusban történt megkötését tekintve csak eggyel – 131-ről 130-ra – csökkent a háziorvosi szerződések száma, ez csak egy pillanatnyi állapotot tükröz, a valóságban többet romlott a helyzet az elmúlt időszakban, ugyanis több orvos már a szerződéskötést megelőzően felhagyott a praxissal. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a 2019-es év vége óta 15 háziorvosi szerződés szűnt meg, ezek közül 10 az utóbbi másfél évben.
„Nem mondanám azt, hogy nagyon rossz most a helyzet, de azt igen, hogy mondjuk három évvel ezelőtt még nem voltak olyan problémáink, mint most. Az már ismert, hogy idősödik az orvosgeneráció, egyre többen közelednek a 67 éves nyugdíjkorhatárhoz, egyre többen vannak, akik elérik a 70 éves kort. Nekünk volt egy ütemtervünk, tudtuk, hogy ki meddig vállalja a munkát, ezt azonban részben áthúzta a tavalyi és az ez évi járványhelyzet.
Még dolgozhattak volna 2-3 évet, és tudtuk, hogy szeretnének is dolgozni, de amikor látták, hogy egyre több beteggel kerülnek kapcsolatba, féltették az egészségüket és inkább visszavonultak, és ezt mindenképpen el kell fogadni” – vázolta érdeklődésünkre a vártnál nagyobb csökkenés okát Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
A lakosságarányos számítások szerint 30 új háziorvosra lenne még szükség Hargita megyében. 1800 lakosonként van szükség egy háziorvosra, ez számít egy normának. Ez alapján egyes közigazgatási egységekben – községekben, városokon – csak töredéknormákat kellene lefedni, de van olyan település is, ahol két teljes normát. Hargita megye 67 közigazgatási egységeinek egy részét – jellemzően kis lakosságszámú, egymás szomszédságában fekvő községeket – összevontan kezeli az egészségbiztosítási pénztár kimutatása, az így megjelenített 49 község és város közül 38-ban nincsenek teljesen lefedve a lakosságarányos normák.
A szakértői bizottság elemzése szerint Hargita megyében 16 háziorvosra lenne még szükség
Ennyire azonban nem rossz a helyzet a valóságban, mondta el Duda Tihamér:
„A 30-ból 16 praxis lenne fenntartható. A fenntarthatóság számunkra azt jelenti, hogy tudjuk, hogy például Csíkszentdomokoson, ahol van két orvos, de a lakosságszám szerint lehetne 3,4, nem tudna megélni egy harmadik orvos” – magyarázta az egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. Ezért, ha jelentkezne egy új háziorvos, akkor a valós orvoshiánnyal küszködő települések valamelyikét ajánlanák fel neki praxiskezdésre: Balánbányát, Felcsík egy részét (itt két norma van lefedetlenül), Csíkszentgyörgyöt, Szépvízt, Gyimesközéplokot, Csíkszeredát (itt két norma betöltetlen), Kászonaltízt, Tusnádot és Csíkszentsimont, Székelykeresztúrt, Gyergyószentmiklóst, Székelyudvarhelyt, Gyergyóvárhegyet és Salamást, illetve Szentegyházát.
Ez egy krónikus probléma, amit meg kell oldani, olyan közigazgatási egység viszont egy sincs a megyében, ahol nincs semmilyen háziorvosi ellátás – válaszolta kérdésünkre Duda Tihamér.
Az egészségbiztosítási pénztár egyébként pluszjövedelmet biztosít az ingázó háziorvosoknak, illetve ösztönzésképpen a kedvezőtlenebb viszonyok – rossz utak, nagy távolságok, szintkülönbségek – esetében is pontértéknövelést alkalmaz. Az ingázás esetében 20 százalékkal nő a finanszírozás, így olyan orvos is van, aki a kedvezőtlen út- és terepviszonyokra számolt pontérték-növekedéssel együtt 35 százalékos kiegészítést kap. Egyébként a megye négy nagyobb városát – Csíkszeredát, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklóst és Maroshévízt – leszámítva a megye minden településén tapasztalható valamilyen pontértéknövelő tényező.
Újdonságok
Az új keretszerződés egyik újdonsága, hogy nőtt a fejkvóta alapú finanszírozás értéke, az eddigi 7,8 lej helyett 8,5-öt kapnak páciensenként a háziorvosok. A pácienseket érintő újdonságok esetében ugyanakkor Duda Tihamér emlékeztetett arra, hogy 40 éves kortól a tünetmentes biztosítottak prevenciós ellátásra jogosultak, ami akár három betegségmegelőző háziorvosi konzultációt is magában foglal. Ha egy ilyen konzultáción valamilyen kivizsgálást lát szükségesnek a háziorvos, a paraklinikai szolgáltatók az adott hónapra kapott finanszírozást túllépve is elvégezhetik azt. A prevenciós ellátásra a biztosítással nem rendelkezők is jogosultak háromévente egyszer.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
szóljon hozzá!