Novák Csaba Zoltán: a demokráciának egy bizonyos megfáradásáról beszélhetünk, amelyhez hozzájárul az országra jellemző gazdasági egyenlőtlenség is
Fotó: Haáz Vince
Van egy leszakadás a fejlett városi centrumok és a vidéki települések között, és ez megmutatkozik a szavazatokban is. A távolmaradásnak, illetve az elsöprő többségű szavazatoknak legfőbb oka pedig a fősodratú pártokkal szembeni ellenérzés.
2025. május 05., 19:242025. május 05., 19:24
2025. május 05., 22:122025. május 05., 22:12
A szavazás eredménye, illetve a nagyfokú távolmaradás is a szavazópolgárok politikai rendszerrel szembeni apátiáját vagy ellenérzését bizonyítja, ugyanis ha összeadjuk a különböző jelöltekre érkező szavazatokat, akkor látjuk, hogy azok kaptak elsöprően magas szavazatszámot, akik úgymond rendszerellenesek, illetve függetlenként vagy ellenzékiként indultak – fejtette ki véleményét a Székelyhonnak Novák Csaba Zoltán történész, egykori szenátor.
George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
„Hogyha összeadjuk Victor Ponta, Nicușor Dan és George Simion szavazatait, akkor mintegy 70 százalék fölötti eredményt kapunk. Azt gondolom, hogy Románia is egy olyan általános, globális jelenségnek lett a színtere, ahol
– fogalmazott Novák Csaba Zoltán.
A diaszpóra szavazataira még inkább jellemző ez a tiltakozás, hiszen az Oroszországban és Nyugat-Európában élő román közösségek többsége Simionra szavazott, a kelet-európai román diaszpórák többsége pedig Nicușor Danra.
A külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 99 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 60,99 százalékát szerezte meg.
A történész szerint a diaszpórában élőknek „van valamiféle törlesztenivalójuk az országgal szemben, amelyet valamilyen okból kifolyólag el kellett hagyniuk”, de
Ez a 2010-es évek közepén az USR irányába, illetve az elmúlt néhány évben az AUR és Călin Georgescu hívei felé mozdult el – véli Novák Csaba Zoltán, aki szerint egyfajta frusztráció és tiltakozás jellemzi őket a Romániában fennálló helyzettel kapcsolatosan.
A történész úgy véli, szintén általános jelenség az is, hogy az exit poll nagyobb mértékben tévedett az utóbbi szavazásokkor, mint korábban bármikor. „A tegnapi szavazáson is volt egy réteg, amely egyáltalán nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy kire tette le a voksát. Egyik oka talán az, hogy
Valamilyen okból kifolyólag nem azonosulnak olyan szinten, hogy fölvállalják ezt, ugyanakkor a szavazófülke magányában egyértelmű a döntésük” – fogalmazott Novák Csaba Zoltán.
A történész rávilágított, hasonló jelenség fordult már elő az ország történelmében, azaz alakult ki hasonló ellenérzés a fennálló politikai struktúrákkal szemben.
Akkor volt egy királya Romániának, aki királyi diktatúrát vezetett be, és olasz-német mintára gyakorlatilag felszámolta az akkori demokratikus rendszert, korporatista egypártrendszert hozott létre” – emlékeztetett a történész, aki szerint most is a demokráciának egy bizonyos fokú megfáradásáról beszélhetünk.
Volt egy réteg, amely egyáltalán nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy kire tette le a voksát
Fotó: Haáz Vince
Meglátásában ehhez hozzájárulnak a nemzetközi trendek, amelyek azt mutatják, hogy
illetve hozzájárulnak még ehhez a trendhez a fennálló gazdasági gondok is. De ami még ennél is jobban hozzájárul, az a Covid alatti és utáni helyzet, illetve az országra is jellemző gazdasági egyenlőtlenség – tette hozzá. „Hogyha megvizsgáljuk azt, hogy honnan érkeznek a Nicușor Dan-szavazatok és honnan a Simion-szavazatok, akkor azt látjuk, hogy
Minél távolabb megyünk a nagyobb gazdasági centrumoktól vagy bármelyik megyeszékhely központjától, annál inkább növekszik a George Simionra szavazók aránya” – fogalmazott a Székelyhonnak Novák Csaba Zoltán történész.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök hétfőn bejelentette, javaslatot tesz párttársainak a PSD kormánykoalícióból való kilépésére, jómaga pedig lemond a miniszterelnöki tisztségről.
Három utcában lesz áramszünet szerdán reggel nyolc és délután négy óra között Székelyudvarhelyen, mivel javítási munkálatokat fog végezni a villamossági vállalat – közli a polgármesteri hivatal.
Bukarest első kerületének bírósága 60 napról 45 napra csökkentette Călin Georgescu volt államfőjelölt hatósági felügyeletének meghosszabbítását.
Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu miniszterelnök a koalíciós pártok vezetőinek hétfő délutáni ülésén – értesült az Agerpres kormányzati forrásokból.
Mintegy kétezer gépjárművet ellenőriztek, és ugyanennyi alkoholszondás, illetve kábítószer-gyorstesztet végeztek el a Maros megyei rendőrök a május 1-jei hosszú hétvégén. Az ellenőrzések nyomán közel 400 ezer lejre szabtak ki bírságot.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tíz megye folyóin.
Közzétette kéthetes, május 5–18. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. Lehűlés jön, de látni a végét is.
A Románia, előre választási szövetség jelöltje köszönetet mondott a Facebook-oldalán mindazoknak, akik rá szavaztak, és sajnálatát fejezte ki, amiért kudarcot vallott „a politikai számtan” terén.
Útburkolati munkálatok akadályozhatják a forgalmat Székelyudvarhely bethlenfalvi részének mellékutcáiban.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat 25 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
1 hozzászólás