Novák Csaba Zoltán: a demokráciának egy bizonyos megfáradásáról beszélhetünk, amelyhez hozzájárul az országra jellemző gazdasági egyenlőtlenség is
Fotó: Haáz Vince
Van egy leszakadás a fejlett városi centrumok és a vidéki települések között, és ez megmutatkozik a szavazatokban is. A távolmaradásnak, illetve az elsöprő többségű szavazatoknak legfőbb oka pedig a fősodratú pártokkal szembeni ellenérzés.
2025. május 05., 19:242025. május 05., 19:24
2025. május 05., 22:122025. május 05., 22:12
A szavazás eredménye, illetve a nagyfokú távolmaradás is a szavazópolgárok politikai rendszerrel szembeni apátiáját vagy ellenérzését bizonyítja, ugyanis ha összeadjuk a különböző jelöltekre érkező szavazatokat, akkor látjuk, hogy azok kaptak elsöprően magas szavazatszámot, akik úgymond rendszerellenesek, illetve függetlenként vagy ellenzékiként indultak – fejtette ki véleményét a Székelyhonnak Novák Csaba Zoltán történész, egykori szenátor.
George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
„Hogyha összeadjuk Victor Ponta, Nicușor Dan és George Simion szavazatait, akkor mintegy 70 százalék fölötti eredményt kapunk. Azt gondolom, hogy Románia is egy olyan általános, globális jelenségnek lett a színtere, ahol
– fogalmazott Novák Csaba Zoltán.
A diaszpóra szavazataira még inkább jellemző ez a tiltakozás, hiszen az Oroszországban és Nyugat-Európában élő román közösségek többsége Simionra szavazott, a kelet-európai román diaszpórák többsége pedig Nicușor Danra.
A külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 99 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 60,99 százalékát szerezte meg.
A történész szerint a diaszpórában élőknek „van valamiféle törlesztenivalójuk az országgal szemben, amelyet valamilyen okból kifolyólag el kellett hagyniuk”, de
Ez a 2010-es évek közepén az USR irányába, illetve az elmúlt néhány évben az AUR és Călin Georgescu hívei felé mozdult el – véli Novák Csaba Zoltán, aki szerint egyfajta frusztráció és tiltakozás jellemzi őket a Romániában fennálló helyzettel kapcsolatosan.
A történész úgy véli, szintén általános jelenség az is, hogy az exit poll nagyobb mértékben tévedett az utóbbi szavazásokkor, mint korábban bármikor. „A tegnapi szavazáson is volt egy réteg, amely egyáltalán nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy kire tette le a voksát. Egyik oka talán az, hogy
Valamilyen okból kifolyólag nem azonosulnak olyan szinten, hogy fölvállalják ezt, ugyanakkor a szavazófülke magányában egyértelmű a döntésük” – fogalmazott Novák Csaba Zoltán.
A történész rávilágított, hasonló jelenség fordult már elő az ország történelmében, azaz alakult ki hasonló ellenérzés a fennálló politikai struktúrákkal szemben.
Akkor volt egy királya Romániának, aki királyi diktatúrát vezetett be, és olasz-német mintára gyakorlatilag felszámolta az akkori demokratikus rendszert, korporatista egypártrendszert hozott létre” – emlékeztetett a történész, aki szerint most is a demokráciának egy bizonyos fokú megfáradásáról beszélhetünk.
Volt egy réteg, amely egyáltalán nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy kire tette le a voksát
Fotó: Haáz Vince
Meglátásában ehhez hozzájárulnak a nemzetközi trendek, amelyek azt mutatják, hogy
illetve hozzájárulnak még ehhez a trendhez a fennálló gazdasági gondok is. De ami még ennél is jobban hozzájárul, az a Covid alatti és utáni helyzet, illetve az országra is jellemző gazdasági egyenlőtlenség – tette hozzá. „Hogyha megvizsgáljuk azt, hogy honnan érkeznek a Nicușor Dan-szavazatok és honnan a Simion-szavazatok, akkor azt látjuk, hogy
Minél távolabb megyünk a nagyobb gazdasági centrumoktól vagy bármelyik megyeszékhely központjától, annál inkább növekszik a George Simionra szavazók aránya” – fogalmazott a Székelyhonnak Novák Csaba Zoltán történész.
Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulója eredményének érvénytelenítését kérő beadványt iktatott kedden az alkotmánybíróság – tudta meg alkotmánybírósági forrásokból az Agerpres.
Akkreditált elsősegély-tanfolyamot indít a Hargita Megyei Vöröskereszt május 27–28. között. Jelentkezni május 25-e éjfélig lehet.
Felerősödő szélre, villámlásra és záporokra figyelmeztető, elsőfokú riasztást adott ki kedd délutánra az Országos Meteorológiai Igazgatóság. A 18 órától 19 óráig tartó figyelmeztetés Kovászna és Hargita megye több településére érvényes.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az államalapítás idején Szent István püspökséget alapított és székesegyházat építtetett Győrben. A mai Győr történelmi belvárosban, a Káptalandomb legmagasabb pontján épült fel a mindenkori győri püspök lakóhelye, a Püspökvár.
Átmeneti megoldással volt kénytelen élni Hargita Megye Tanácsa, hogy újra kinevezhessék a Hargita Útkezelő Vállalat korábbi ügyvezetőjét, miután annak február elején lejárt a szerződése, és azóta az alkalmazottak sem kaphattak fizetést.
Medve jelenlétét jelezték Kézdivásárhelyen, a Kaufland áruház környékén kedd délután.
Ionuț Moșteanu szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 24 megye folyóin, köztük székelyföldieken is.
1 hozzászólás