
Minden parkolóövezetbe új táblákat helyezett ki a Csíki Trans
Fotó: Borbély Fanni
Több évnyi szünet után egy éve vezették be újra a fizetéses parkolási rendszert Csíkszeredában, amely jövedelmezőnek, önfenntartó tevékenységnek bizonyult. A rendszert működtető Csíki Trans Kft. több mint ötezer bérletet és kétszázezernél több jegyet adott el.
2024. december 20., 21:142024. december 20., 21:14
Tavaly szeptemberben fogadta el a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a fizetéses parkolás új szabályzóját, így 2023. decemberétől, egy hónapos próbaidőszakkal, újra bevezették a rendszert a városban.
Az egyéves időszak mérlegéről Demény Attilát, a parkolási hálózatot működtető Csíki Trans Kft. önkormányzati cég vezetőjét kérdeztük. Elöljáróban jelezte, hogy néhány könyvelési adat egyelőre csak októberig van meg, teljes éves képet a költségvetésről február elején adhat meg, viszont
„Mivel nem egy profitorientált cég vagyunk, ezért a nyereséget visszaforgatjuk a parkolási rendszerbe” – húzta alá az igazgató.

Tömegesen érvényüket veszítik a Csíki Trans Kft. által kibocsátott, egy éves időtartamú parkolási bérletek január elsejétől – emlékezteti az érintetteket bejegyzésében a Csíkszeredai Városháza.
Számadatokat is kértünk tőle, a nyilvántartásuk szerint a legtöbb adat egyelőre csak októberig van meg, kivéve a jegyek eladását, amelyet naprakészen tudnak követni a jegyeladási alkalmazásokon keresztül.
Eladott bérletek októberig:
4055 darab 500 lejes éves bérlet;
190 darab 300 lejes féléves bérlet;
130 darab 200 lejes, háromhónapos bérlet;
195 darab 150 lejes, egyhónapos bérlet.
Fotó: Borbély Fanni
Kedvezményes bérletek: 884 darab, lakóövezetre érvényes 250 lejes bérlet; 66 darab 250 lejes bérlet elektromos autóknak; 73 darab 250 lejes bérlet nagycsaládosoknak és egyszülősöknek.
A fogyatékkal élőknek a polgármesteri hivatal által kiadott parkolókártyáival bármelyik parkolóhelyen bármikor lehet parkolni, ezeket a kártyákat a cég nem tartja számon.

Lassan egy éve vezették be a fizetős parkolást Csíkszeredában, a városlakók azonban hiányolják az egész napos jegyet a központi, nullás zónában. A Csíki Trans Kft. álláspontja ezzel kapcsolatban nem változott.
Eladott jegyek száma decemberig:
121 ezer darab 5 lejes egyórás jegy (0 zóna);
több mint 137 ezer darab 2,50 lejes félórás jegy (0 zóna);
64 ezer darab 3 lejes egyórás jegy (1 zóna);
59 ezer darab 1,50 lejes félórás jegy (1 zóna);
18 ezer darab 15 lejes egynapos (1 zóna).
A pótdíjak nyilvántartott összege októberig 204 ezer lej, ennyit kellett a fizetés nélküli parkolás miatt fizessenek a járművezetők.
Fotó: Borbély Fanni
A Székelyhon számításai szerint a bevételek bruttó éves összege meghaladhatja 4 millió lejt. Ez az összeg egyébként megközelíti a tervezett bevételt, a tavaly augusztusban elfogadott célszerűségi tanulmányban foglaltak szerint ugyanis évi 4 millió 908 ezer lej bevétellel számoltak áfával együtt.

Majdnem 5 millió lej tervezett éves bevétel, 500 lejes éves bérlet, mintegy 3000 fizetőssé váló parkolóhely – csak néhány azokból a változásokból, amelyek lassan, de biztosan körvonalazódnak Csíkszeredában.
Egyébként a pontos éves mérlegét a parkolási rendszer első évének – mint fentebb Demény Attila kiemelte – csak február elején fognak tudni megosztani.
Jelenleg a cég kiadásai egyelőre 2,2 millió lejt tesznek ki, viszont a kiadási oldal sem végleges még, vannak még elszámolandó költségek – tudtuk meg.
A cég 10 alkalmazottjának fizetésére 530 ezer lejt biztosítanak.
Új parkolóhelyek létrehozását tervezi a Csíki Trans Kft.
Fotó: Borbély Fanni
Demény néhány idetartozó munkálatot is megemlített. Mint sorolta, a központi piac belső udvarát aszfaltozták újra ebből a pénzből, továbbá
Fotó: Borbély Fanni
Egy év működtetés után a tapasztalatok, a visszajelzések egy része jó, de minden nap találkozunk apró észrevételekkel, elégedetlenségekkel. Próbálunk megoldásokat találni mindenkinek a problémájára” – jegyezte meg az igazgató. Hozzátette, hogy nemrég történt egy szomorú eset, amikor
Mint mondta, az ügyben a cég is tett feljelentést, egyelőre még tart a nyomozás.

Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
A Csíkszeredában kialakított fizetéses parkolók száma 2876 darab, plusz 77 darab a mozgássérülteknek fenntartott hely. Deménytől megtudtuk, hogy a jövőben terveznek új parkolóhelyeket is létrehozni. A bérletek és jegyek árát egyelőre nem kívánják módosítani, a jövő évben nem lesznek jelentősebb változások, ami a rendszert illeti.
A jogszabályok értelmében ennek a profitnak legalább a fele az önkormányzatot illeti, a fennmaradó részt pedig visszatérítjük a rendszerbe” – osztotta meg.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.
Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadékkal járó záporok miatt, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.
Nicușor Dan államfő csütörtök este kijelentette, hogy egy meghatározott időszakra kinevezett technokrata kormány jobb helyzetbe hozta volna az országot, mint amiben jelenleg van.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
5 hozzászólás