Nem hiába tartják májust az egyik legszebb hónapnak
Fotó: Székely Kalendárium/Kiss-Székely Zoltán
Májust sokan az év legszebb hónapjának tarják, de azért érhetnek meglepetések. Lehet, hogy két-három héttel tényleg előrébb tart a természet a megszokotthoz képest, de április utolsó két hetének hideg időjárását figyelembe véve, különösön a régi krónikákban, emlékiratokban, naplókban fellelhető adatokat szem előtt tartva még ne tegyük el végleg a meleg ruhát.
2024. május 01., 21:062024. május 01., 21:06
Már csak azért sem, mert például 1551-ben Erdélyben „teliholdnál bokáig érő hó esett”, 1559-ben pedig „május elején akkora, hogy térdig ért.” Ez az állapot idén szerencsére nem fenyeget, legalábbis az alacsonyabban fekvő területeken nem, de az 1597. évihez hasonló még könnyen előfordulhat, amikor „a szőlőtőkék és a gyümölcsfák mind elfagytak” Erdélyben. Sőt, pár évvel később,
Persze nem csak a hirtelen hideggel kell számolni, ami főként a fagyos szentek környékén esedékes. 1614. május 22-én „a diószem nagyságnyi jég a termények legnagyobb részét elpusztította” a Barcaságban, Brassó városában pedig „tönkreverte az ablaktáblákat”. 1616-ben „az cserebogár nagy kárt tőn az szőlőkben, hogy az ember nem győzte szedni”. Igaz, a cserebogár-rajok elleni seprűvel való hadonászás már csak gyermekkorom emléke, ilyesmit elvétve látni manapság. 1664. május 13-15. között Brassóban havazott,
1767. „…májusnak kezdetében egy hétig szüntelen havazván és harmadnapig is az hó megállván, a fagy mindeneket elronta, nem is marada semmi.” A következő évben, ráadásul április kánikulát követően, május 8-án és 9-én „némely helyeken csaknem szárközépig érő hó és azzal járó oly fagy (lett), hogy fél ujjnyira fagyott néhol a cseberbe a víz és a patakok s vizek szélein is megragadott a jég.”
Csakhogy a májusi hó hirtelen olvadása, „jégnek megtágulása” akkor is árvizekkel fenyegetett, és lőn: „Itt is bément (Maros) Vásárhelyre a Szent György felől való utcza végén, és néhány házakat megtöltett. Másutt is mindenütt nagyok voltak a vizek (...)”
1781-ben Székelyudvarhely környékén „nagy szárazság volt a tavaszon mind 24-e Májiig, akkor esvén az eső Áldozó csütörtökön, másnap 25-e Maji, Orbán napján egész nap havazott annyira, hogy az erdőkön bokáig érő hó esett.” 1794-ben is nagy szárazságot jegyeztek, ami „miatt az őszi vetések ki nem hányhatták jól a kalászokat, hogy már is meg sárgultak…, a szénát termő réteken a füvek töveikről mind ki égtek.” A következő évben aztán ismét árvíz köszöntött be, „Udvarhelyt 11 épületet és 13 embert vitt el az Varga-patak.”
Május elseje a Hilib-határban
Fotó: Kocsis Károly
1806. máj. 19-én ismét „erős fagyhullám” okozott nehézséget a székely gazdáknak, és négy évvel később is „a tótsákban a viz megfagyott” 30-ról 31-re virradóra. 1836-ban pedig „Kolozsváron olyan hó esett május 11-ére virradó éjjel, hogy szánkázni lehetett, s néhol a hó súlyától letörtek a gyümölcsfák ágai.”
Végül még egy adat 1912-ből annak alátámasztására, hogy a május menyi meglepetést tartogathat számunkra: a hónap 13. napján „a Barcaságig tomboló tornádó nagy anyagi károkat okozott. A forgószél olyan erejű volt, hogy 60 birkát felkapott, és egy 100 méterrel magasabb hegyoldalra rakott”.
A hónap időjárása
Amióta Romániában hivatalosan rögzítik a meteorológiai adatokat, a legmelegebb májusi nap 1950. május 27-én volt, amikor 40,8 °C-ot mértek a dél-romániai Călărași megye Mărculești nevű településén. A legalacsonyabb hőmérséklet 1940. május 14-én és 15-én jegyezték az Omu-csúcson, mínusz 16 °C-ot.
A legtöbb havi csapadékmennyiséget is itt, egészen pontosan Stâna de Vale-n mérték 1921-ben (négyzetméterenként 392,4 mm) és 1941-ben (367 mm). Sőt, a huszonnégy óra leforgása alatt eső legtöbb csapadékot (181,6 mm) is 2021. május 18-án; addig a napos rekordot Szinaja (Prahova megye) tartotta az 1993. május 24-én mért 146 mm-ével.
Erdélyi városok májusi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletei:
• Marosvásárhely 34,4 °C (1950), illetve -3,7 °C (2007);
• Kolozsvár 32,5 °C (1924), illetve -3,5 °C (1935);
• Szatmárnémeti 35 °C (1889), illetve -4,9 °C (2007);
• Omu-csúcs: 16,6 °C (1986), illetve -16 °C (1940).
Legmelegebb májusok 1961-től: 2003-ban 18,4 °C átlag; 2018-ban 17,3 °C; 1996-ban 16,8 °C. Legalacsonyabb átlagok: 1991-ben 11,5 °C; 1980-ban 12 °C; 1978-ban 12,2 °C.
Legtöbb májusi csapadékátlag: 1970-ben 135,8 liter; 1991-ben 129,8 liter; 2012-ben 128,6 liter négyzetméterenként. Legszárazabb májusok: 1986-ban 31,5 liter; 2000-ben 32,5 liter; 1982-ben 32,9 liter négyzetméterenként.
A májusi eső aranyat ér – szokták mondogatni, és nem véletlenül, hiszen eleink főként a hónap csapadékossága, illetve a fagyos szentek szeszélye alapján következtettek a várható termésre, hiszen „Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász”. Úgy vélték,
Csakhogy nem minden eső jó a gabonára, például a Pongrác-napi kifejezetten káros, de ugyanakkor előre jelzi, milyen időjárás várható az utolsó fagyosszent, Orbán napján. Aminek „fagyát gyengíti, ha eső a port elveri; de ha száraz az idő, kell a kerti füstölő”. Egy másik idevágó csízió: „ha Júlia estéje hűvös-ködös, zöldségeknek igen üdvös”.
A szivárványnak kapujából is tudtak időjárást jósolni: jó idő lesz, ha magos – de elromlik, ha lapos. Ha májusban erősen halljuk a békákat kuruttyolni, úgy igen sok eső várható, „portölcsér, ha karikázik, idő gyorsan megváltozik”.
A régi gazdákat nemcsak a gabona-, hanem a szőlőtermés is izgatta, már ahol volt ilyen.
Végül még egy hasznos tipp a beköszöntő gombaszezonra való tekintettel: ha májusban a tölgy szépen virágzik, és a cserebogár rajta tanyázik, gyakran fogunk hallani mennydörgést, ami ugyebár esőt feltételez!
Virágport gyűjtő méh
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Fontosabb világ- és magyar napok:
1.: a munka ünnepe;
2.: a papi hivatások világnapja;
3.: a nemzetközi sajtószabadság napja;
4.: tűzoltók napja; a magyar műszaki értelmiség napja;
6.: a magyar sport napja;
8.: a Nemzetközi Vöröskereszt és a Vörös Félhold napja;
9.: a második világháború befejeződésének emléknapja Európában;
10.: a madarak és fák napja;
12.: az ápolók nemzetközi napja napja; európai elhízás elleni nap; a Kihívás Napja (Challenge Day);
17.: a távközlés világnapja; az AIDS áldozatainak világnapja; a magas vérnyomásban (hipertónia) szenvedők világnapja;
18.: a múzeumok nemzetközi napja;
19.: a tömegtájékoztatás világnapja;
22.: a biológiai sokféleség nemzetközi napja;
24.: az európai nemzeti parkok napja;
25.: Afrika napja; eltűnt gyermekek világnapja;
31.: a nemdohányzók világnapja;
első kedd: az asztma világnapja;
első vasárnap: anyák napja;
utolsó kedd: nemzetközi tejnap;
utolsó vasárnap: a magyar hősök emlékünnepe.
Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.
Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
szóljon hozzá!