Fotó: Beliczay László
Rendhagyó kiállítás nyílt szombaton a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, amelyen a sörfőzés Kárpát-medencei történetét, illetve az ital készítésének mikéntjét mutatják be a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum, valamint a Dreher Söripari emléktár közös utazó tárlatával.
2022. április 09., 21:232022. április 09., 21:23
Fotó: Beliczay László
Igazi műfaji különlegességnek nevezte a sörkészítésről szóló lazábbnak számító kiállítást Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója, ami a hétköznapok emlékeit, történéseit tárja a látogatók elé.
– fogalmazott. A kiállításon bepillantást nyerhetünk abba, hogy miként zajlott régen a sörfőzés, illetve milyen tárgyak kapcsolódtak ehhez.
Fotó: Beliczay László
Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere úgy vélekedett, hogy jó ilyen tárlatokon is részt venni, hiszen lehetőségünk van egy picit ellazulni. Rámutatott:
Hangsúlyozta, minden, ami a sörhöz kapcsolódik az nem csak a kultúránk, de a társadalmunk része is.
Fotó: Beliczay László
Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy
A legrégebbi folyamatosan működő, ipari üzemszerű magyarországi sörgyár Temesváron található: 1718 óta folyik ott a termelés. Az igazgató hozzátette, hogy ettől függetlenül a középkorban is bizonyosan volt a vidéken sörtermelés, és -fogyasztás főleg egyházi és várbirtokok vonatkozásában.
– osztott meg néhány érdekes információt az igazgató. Ezután rámutatott, hogy
Fotó: Beliczay László
Arra próbálnak választ adni, hogy kik, miből és hogyan főztek sört Magyarországon, bor, sör, esetleg pálinka ivó nemzet a magyar, illetve, hogy polgári vagy munkásital a sör.
A megnyitót Boldizsár Szabolcs (fuvola) és Krizbai Imre (gitár) zenei előadása tette emlékezetesebbé. A kiállítást július 3-ig lehet megtekinteni.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!