Modern szemetesautó. Külön rekeszekbe kerülnek a szelektíven gyűjtött hulladékok
Fotó: Barabás Ákos
A környezettudatosság szellemében szervezte meg Székelyudvarhelyen a szelektív hulladékgyűjtést az RDE Hargita Kft., amelynek igazgatója elmagyarázta, hogy miként kezelik a lakók által különválogatott hulladékot. Arról is beszélt, hogy a lakóknak miért éri meg csatlakozni az akciójukhoz.
2019. augusztus 20., 15:562019. augusztus 20., 15:56
2019. augusztus 20., 15:572019. augusztus 20., 15:57
Évről évre növekszenek az európai uniós elvárások a szelektív hulladékgyűjtést illetően, amelyek betartása a szankciók mellett környezetvédelmi szempontból is elengedhetetlen – fejtette ki lapunknak Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. igazgatója. A jelenlegi normák szerint
Székelyudvarhely nem áll rosszul ebből a szempontból, hiszen itt jelenleg a szemétnek több mint tíz százaléka újrahasznosítódik, ugyanakkor az előrejelzések szerint év végére meglesz az megszabott arány. A problémát csupán az jelenti, hogy jövőre húsz százalék fölé nőnek az elvárások – a szolgáltató pedig magasabbra téve a mércét, már most erre készül. Persze, ehhez a lakosság segítségére is szükség van.
Egy speciális szemetesautónak köszönhetően egyidőben, külön rekeszekben tárolva tudják összegyűjteni és elszállítani a lakók által különválogatott papír/karton, műanyag/fém és üveg hulladékot – magyarázta Körösfőy. Mint mondta, a hulladék a tározókból a székelyudvarhelyi Termés utcai telephelyre kerül, ahol még egyszer újraválogatják az üveg kivételével, amelyet balesetveszélyes lenne kézzel szelektálni. Egyelőre egy helyen van tárolva minden típusú papír, de ha a későbbiekben lesz akkora mennyiség, hogy megérje, akkor majd értékesítés előtt különválogatják a kartont, a színes és a fehér papírokat stb. A fémek esetében más-más tárolóba kerül a vas és az alumínium, amelyet szintén eladnak.
Mindemellett az átlátszó és színes fóliát, illetve a polietilénből készült palackokat is hasonlóan kezelik. A maradék műanyagot maguk próbálják a későbbiekben újrahasznosítani a Cekend-tetői lerakónál – például komposztládákat gyártanának –, ehhez azonban egy új technológia engedélyeztetésére van szükség.
Fémhulladék és színek szerint felbálázott pillepalackok a Cekend-tetői lerakónál
Fotó: Barabás Ákos
Az üveghulladékot egyelőre csak tárolják, várva, hogy jobb áron értékesíthessék. Az igazgató azt tapasztalta, hogy egyre jobban szelektálnak a lakók, ám még találkoznak azért kellemetlenségekkel.
Ezt igyekeznek ugyanakkor tudatosítással csökkenteni. Körösfőy ugyanakkor arra is kitért, hogy most már néhány, a lakótelepeken lévő zárt tározónál is lehetőséget biztosítanak a szelektív gyűjtésre, így számítanak a lakók együttműködésére. Természetesen ezt a kezdeményezést mindenhová ki fogják terjeszteni.
Elsősorban a tisztább környezet miatt éri meg a lakóknak, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, de ennek más előnye is van. Az RDE Hargita szolgáltató igazgatója elmondta, rendszerint plusz illetékeket szab ki az állam a vegyes szemét tárolására, amely közvetett módon a lakosságot terheli.
Mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakók is elhozhatják a Termés utcai telephelyre a szelektíven gyűjtött hulladékot, amiért újrahasznosított termékeket – egyebek mellett vécépapírt, kéztörlőt – kapnak cserébe. Ez lehet a megoldás arra a problémára is, ha egyes háztartásoknál viszonylag hamar megtelnek a szelektív gyűjtésre használt műanyagzsákok. A szolgáltatónak jelenleg nincs lehetősége arra, hogy többször elszállítsa a kiválogatott hulladékot, így egy másik lehetőségként az igazgató azt javasolja a lakóknak, hogy ha szükséges, igényeljenek újabb zsákokat a székhelyükön.
Tovább válogatják a hulladékot a székelyudvarhelyi Termés utcai telepen
Fotó: Barabás Ákos
Ugyanakkor közölte, minden egyéb, a cikkben nem említett hulladékot is leadhatnak a lakók az RDE Hargita Kft. Termés utcai hulladékudvaránál. Gondolhatunk itt például textíliákra, síküvegre, kis mennyiségű építkezési hulladékra – maximum egy köbméter –, bútorokra, matracokra, elektronikai cikkekre is. Ezért nem kell fizetni, ugyanakkor a helyszínen rögzítik az illető személy adatait, hogy ne történjenek visszaélések. Ha nagyobb mennyiségű hulladékról van szó, akkor konténert kell rendelni a szolgáltatótól.
Az igazgató hangsúlyozta, a környezetszennyezés csökkentése érdekében hosszú távon nem elég csupán szelektíven gyűjteni a hulladékot, hanem a vásárlásra is oda kell figyelni. Utóbbi azt jelenti, minél kevesebb csomagolóanyagot és egyéb hulladékot kell a kosárba tenni. Persze, ehhez mentalitásváltásra van szükség mindenki részéről, de így eleve csökkenne a tározókba kerülő haszontalan dolgok mennyisége – tette hozzá.
(X – Fizetett hirdetés)
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.