A megyei címertervezetből két elemet emeltek át a csendőrség címerébe. Montázs: Székelyhon
Új címere van a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőségnek: „megkoronázták” a sast, illetve átvettek két elemet Hargita megye címertervezetéből – számolt be hétfői sajtótájékoztatóján az intézmény vezetője, Dan Iamandi, illetve szóvivője, Suciu Gheorghe.
2018. október 29., 22:362018. október 29., 22:36
A Hivatalos Közlönyben való pénteki megjelenése után hivatalossá vált a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség új címere. Dan Iamandi elmondása szerint,
Dan Iamandi
Fotó: Gábos Albin
Ez nem ismeretlen Hargita Megye Tanácsa számára sem, hiszen Hargita megyének a többéves huzavona ellenére sincs még ma sem hivatalos címere. A megye címertervezetét még 2012-ben utasította el az illetékes bizottság azzal az indokkal, hogy túldíszített, illetve túlzsúfolt. A címertervezet két eleme azonban most hivatalosan is elfogadottá vált, hiszen a megyei csendőrség új címerébe is belefoglalták ezeket. Pontosabban a kis Jézust karjában tartó Szűz Máriáról, illetve az erdőket szimbolizáló fenyőfákról van szó, ez a
A másik fontos változás a csendőrség új címerében a sas fejére visszahelyezett Acélkorona.
A királyi szimbólum körül, amely Románia címerének alapját is képezi, többször is vita folyt megalakulása óta. Az első világháború utáni új címert (a mai alapját) I. Ferdinánd román király személyes megbízására köpeczi Sebestyén József magyar heraldikus tervezte 1921-ben, akkor a sas fején megjelent a korona. A címert azonban 1992-ben módosították, akkor távolították el a koronát a címerképről arra hivatkozva, hogy az a Hohenzollern-ház jelképe. Két évvel ezelőtt aztán ismét változás következett: a képviselőház döntő házként elfogadta az országcímert módosító törvénytervezetet, így a korona újra felkerült a sas fejére. Az előírások továbbá azt is kimondták, hogy
Szinte két évbe tellett az új címer elkészítése
Fotó: Gábos Albin
Ennek az előírásnak tett eleget a Hargita megyei csendőrség is új címerük megalkotásakor. Az Acélkorona egyébként Románia királyi koronája, amelyet az 1877–1878-as román függetlenségi háború grivițai csatájában, 1877. augusztus 30-án szerzett oszmán ágyú csövéből öntöttek – olvasható a Wikipédia internetes enciklopédiában. Jelenleg része a román nemzeti kulturális örökségnek és Bukarestben, a Román Nemzeti Történeti Múzeumban van kiállítva.
A hétfői sajtótájékoztatón a Hargita megyei csendőrség magalakulásának november elsejei emléknapjáról is szó esett.
17 órától a Folkușor nevű folkegyüttes koncertjére várják az érdeklődőket a Csíki Játékszínben. A belépés díjtalan.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
3 hozzászólás