A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.
2023. november 17., 09:002023. november 17., 09:00
2023. november 17., 18:082023. november 17., 18:08
– Mikor találkoztál először a REL, azaz a rövid ellátási lánc fogalmával?
– A koncepció számomra mindig is ismerős volt, de a fogalommal csak nemrég ismerkedtem meg. Világ életemben falun éltem, így számomra nem is volt kérdés, hogy a saját vagy nagymamám kertjéből gyűjtöm be az élelmeket, és nem a boltba szaladok értük. Aztán 2018-ban Izlandra költöztem, ahol rá kellett jönnöm, hogy nem is élünk mi olyan rosszul Romániában.
Igazából ebben az évben indultak el bennem a környezetvédelemmel kapcsolatos törekvések. Az ott tartózkodásom ideje alatt például az úgynevezett Műanyagmentes július kihívást is véghezvittem. Ez azt jelenti, hogy
Át kellett kapcsolnom az agyamat erre az üzemmódra, de abszolút megérte. Természetesen Izlandon is vannak kisebb viszonteladók, akiknél a saját kis szütyődbe tudod megvásárolni a termékeket. Például tojást, tejet be lehetett szerezni a helyi gazdáktól is.
Fotó: REL-kampány
– Sikerült a környezetvédelmi szempontokat beépítened a családi életetekbe a mai napig is?
– Töredelmesen bevallom, hogy mint főállású édesanya nem mindig jut elegendő idő és energia, hogy minden esetben a környezetvédelem kerüljön prioritásba. Azt mondanám, hogy ez a kérdéskör nálunk most kissé hullámzó, de mindenképpen a törekvésünk megmaradt ebben az irányban. Vannak időszakok, amikor jobban odafigyelünk, van, amikor nem marad energia erre. Az életem egy adott időszakában például vegán voltam, a várandóságom alatt viszont elkezdtem újra állati eredetű élelmiszereket fogyasztani. Akkor ezt láttam jónak. Viszont
Fotó: REL-kampány
– Tudatos vásárlónak tartod magad?
– Friss anyukaként sokkal kevesebb dologra tudok odafigyelni, mint korábban. Néha kiesnek a dolgok az irányításom alól, viszont általánosságban elmondható, hogy
Vásárlásaink alkalmával előszeretettel választjuk a helyi termelőket. A német származású férjem számára például az elején kuriózumnak számított, hogy az esti sétáink során random emberek nyújtottak át egy fürt szőlőt vagy tíz tojást. Aztán elmagyaráztam neki, hogy a szőlőt a nagynéném adta, a tojást a szomszéd néni. Egy idő után aztán persze megszokta. A helyi termelőktől vásárolt alapanyagokat fel is dolgozzuk. A férjem az, aki télire különböző szirupokat, lekvárokat, savanyúságokat szokott elrakni, ugyanúgy, ahogy édesanyám is.
Fotó: REL-kampány
– Akkor is a helyit választod, ha magasabb az ára?
– Relatív, hogy ki mit tart drágának vagy olcsónak. Például abból adódóan, hogy a férjem Berlinben született, és tíz évet élt Izlandon sokszor felkerül a téma, hogy amit én túlságosan drágának tartok, ő arra azt mondja, hogy külföldön ötszörös áron tudnánk beszerezni. Ezekben a kérdésekben mindig az a fontos, hogy mi áll a prioritási listánk élén. Egyfajta tudatoságra, és arra van szükség, hogy átkeretezzük a dolgokat.
Természetesen tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy azt vásároljon, amihez kedve támad. Viszont azt is tapasztalom, hogy sokan akik megengedhetnék maguknak, még nem érkeztek el arra a tudatossági szinte, hogy mennyivel többet jelent az emberi kapcsolat. A helyi termelővel, gazdával ki tudsz alakítani egy közvetlenebb kapcsolatot, és az esetek nagy többségében biztos lehetsz benne, hogy a legmagasabb minőséget fogja nyújtani számodra.
Ha érdekesnek találtad cikkünket, akkor oszd meg ismerőseiddel, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Azt is megmutatjuk, hogy a mindennapjaidban milyen lépéseket tudsz tenni egy élhetőbb környezetért, miként támogathatod a helyi termelőket. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL
Látogass el a helyenvalo.ro/karacsony weboldalra is, és vásárolj helyi termékekből álló ajándékcsomagot szeretteidnek, akár céges partnereidnek!
Fotó: REL-kampány
(X – fizetett hirdetés)
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.