Fotó: Borbély Fanni
Évente átlagban több tízezer kilogramm ruhaneműt gyűjt be a székelyföldi településeken kihelyezett ruhakonténerekből a Gyulafehérvári Caritas és annak partnerei. A rendszer a guberálás ellenére bejáratott módon, viszonylag jól működik.
2024. április 13., 20:092024. április 13., 20:09
Székelyföld-szerte közel tíz éve több településen helyezett ki a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet ruhagyűjtő-konténereket.
A tervek szerint csütörtökön érkezik Csíkszeredába az a tizenkét használtruha-konténer, amelyek kihelyezésével a háztartásokat ellepő, megunt ruhákra kínál megoldást a Gyulafehérvári Caritas.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek az elmúlt évtizedben a tapasztalatok, mennyi ruhát hasznosíthattak újra. Kérdéseinkre Borbáth Zsolt, a Gyulafehérvári Caritas illetékese válaszolt.
Tőle tudjuk, hogy évente egyre nagyobb mennyiségeket gyűjtenek be, ezért összességében sikeresnek jellemzik a kezdeményezést, jól működik a bejáratott rendszer. Hozzátette,
Általában a konténereket hetente egy-két alkalommal ürítik, ez településenként változik. Tőle számadatokat is megtudtunk a tavalyi évre vonatkozóan.
Mint Borbáth megjegyezte, több városban is kaptak visszajelzést arról, hogy a guberálók kiszedik a ruhákat a konténerekből, szemetet hagynak maguk után, azonban nem tudnak olyan ruhakonténert fejleszteni, amely teljesen guberálóbiztos lehetne. Gyergyószentmiklóson is merült fel ilyen probléma.
Elszállították a gyergyószentmiklósi közterekről azokat a konténereket, amelyekbe a feleslegessé vált, kinőtt ruhaneműt és lábbelit helyezhették el a helyiek. A jó szándékkal létrehozott használtruha-gyűjtőpontok szemétgócókká váltak.
Ugyanakkor Csíkszeredában is gyakori jelenség volt, a szelektívhulladék-gyűjtő pontoknál a guberálás.
Ismét értéke lett a szelektív hulladéknak: előkerültek a guberálók, akik előszeretettel ürítik ki a csíkszeredai hulladéktárolókat műanyag palackot, üvegeket gyűjtve. Több cég is fizet ezekért, mert a gyártóknak érdekük a csomagolóanyag visszavásárlása.
A Gyulafehérvári Caritasnak egész Erdély-szerte vannak használtruha-gyűjtőkonténerei.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!