Fotó: Borbély Fanni
Évente átlagban több tízezer kilogramm ruhaneműt gyűjt be a székelyföldi településeken kihelyezett ruhakonténerekből a Gyulafehérvári Caritas és annak partnerei. A rendszer a guberálás ellenére bejáratott módon, viszonylag jól működik.
2024. április 13., 20:092024. április 13., 20:09
Székelyföld-szerte közel tíz éve több településen helyezett ki a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet ruhagyűjtő-konténereket.
A tervek szerint csütörtökön érkezik Csíkszeredába az a tizenkét használtruha-konténer, amelyek kihelyezésével a háztartásokat ellepő, megunt ruhákra kínál megoldást a Gyulafehérvári Caritas.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek az elmúlt évtizedben a tapasztalatok, mennyi ruhát hasznosíthattak újra. Kérdéseinkre Borbáth Zsolt, a Gyulafehérvári Caritas illetékese válaszolt.
Tőle tudjuk, hogy évente egyre nagyobb mennyiségeket gyűjtenek be, ezért összességében sikeresnek jellemzik a kezdeményezést, jól működik a bejáratott rendszer. Hozzátette,
Általában a konténereket hetente egy-két alkalommal ürítik, ez településenként változik. Tőle számadatokat is megtudtunk a tavalyi évre vonatkozóan.
Mint Borbáth megjegyezte, több városban is kaptak visszajelzést arról, hogy a guberálók kiszedik a ruhákat a konténerekből, szemetet hagynak maguk után, azonban nem tudnak olyan ruhakonténert fejleszteni, amely teljesen guberálóbiztos lehetne. Gyergyószentmiklóson is merült fel ilyen probléma.
Elszállították a gyergyószentmiklósi közterekről azokat a konténereket, amelyekbe a feleslegessé vált, kinőtt ruhaneműt és lábbelit helyezhették el a helyiek. A jó szándékkal létrehozott használtruha-gyűjtőpontok szemétgócókká váltak.
Ugyanakkor Csíkszeredában is gyakori jelenség volt, a szelektívhulladék-gyűjtő pontoknál a guberálás.
Ismét értéke lett a szelektív hulladéknak: előkerültek a guberálók, akik előszeretettel ürítik ki a csíkszeredai hulladéktárolókat műanyag palackot, üvegeket gyűjtve. Több cég is fizet ezekért, mert a gyártóknak érdekük a csomagolóanyag visszavásárlása.
A Gyulafehérvári Caritasnak egész Erdély-szerte vannak használtruha-gyűjtőkonténerei.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!