Fotó: Pinti Attila
Ismét értéke lett a szelektív hulladéknak: előkerültek a guberálók, akik előszeretettel ürítik ki a csíkszeredai hulladéktárolókat műanyag palackot, üvegeket gyűjtve. Több cég is fizet ezekért, mert a gyártóknak érdekük a csomagolóanyag visszavásárlása.
2016. november 23., 10:102016. november 23., 10:10
Örökzöld probléma a guberálás és hulladékgyűjtő pontok környékén szétszórt szemét Csíkszeredában. Tavaly is arról cikkeztünk, hogy a guberálók feltörik a kukák tetejét, rongálják a konténereket, lopják a szelektív hulladékot, közvécének használják a hulladékgyűjtő pontokat. Aztán mintha visszafogottabbá vált volna a szelektív hulladék lopása, eltűntek a városból a hatalmas zsákokkal közlekedő, műanyag palackokat gyűjtő guberálók. Most ismét felbukkantak. Újabban ugyanis egyre több cég vásárolja fel a szelektív hulladékot és újra érdemes lett a begyűjtésével, akár a lopásával is foglalkozni.
A jelenség mögött az a környezetvédelmi minisztériumi rendelet áll, miszerint a csomagolóanyagok 60 százalékát a gyártónak kell visszagyűjtenie, amennyiben ezt nem tudja megtenni, minden egyes kiló vissza nem gyűjtött csomagolóanyag után 2 lejes illetéket köteles fizetni a környezetvédelmi alapba. A gyártó cégek ezért mindent megtesznek, hogy megoldják a hulladék visszagyűjtését, felelősségátvállaló szervezetekkel (Organizaţiile de Transfer de Responsabilitate – OTR) és hulladékgazdálkodással foglalkozó cégekkel működnek együtt, hogy ne kelljen kifizessék a kilónkénti két lejes illetéket.
„Ezt Csíkszereda is érzi, és mi is, mint hulladékgazdálkodással foglalkozó cég. Most már elindult Csíkszereda szintjén is a hulladékvadászat” – így fogalmazott a jelenség kapcsán Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója.
Csíkszereda teljesíti
a tizenöt százalékot
2013-tól folyamatosan növekszik az újrahasznosítható hulladék begyűjtése a városban, tudtuk meg a cégvezetőtől, ma már eléri a 15 százalékot. „Ebből a szempontból jól teljesíti a város az előírásokat, ellenkező esetben, hasonlóan a gyártókhoz a településeknek is minden 15 százalék alatti újra nem hasznosított hulladék után tonnánként 100 lejt kellene befizetnie a környezetvédelmi alapba” - mondta. A legutóbbi hónapban egyébként 6,3 tonna szelektív hulladékot értékesítettek. A háztartási hulladék mennyiségét illetően érdekességként elmondta, 2012-ben 31 ezer magánszeméllyel volt szerződésük, akkor naponta 25 tonna szemetet termelt a város, idénre 28 ezer alá csökkent a szerződéseik száma, ennek ellenére jelentősen, azaz 32-40 tonnára nőtt a naponta begyűlt szemétmennyiség.
Ennek a kialakult helyzetnek köszönhetően egyre több guberáló üríti ki a szelektív hulladékgyűjtő tárolókat. Pál Tamás szerint még durvább a helyzet most, mint régen, hiszen Csíkszeredában megjelent három újabb idegen cég, akik a guberálóktól felvásárolják az újrahasznosítható hulladékot, így az értékesítési ára megnőtt, megéri nekik gyűjteni. Az üveget még a földből is képesek kiásni.
„Nem tudtuk még felmérni, hogy mennyi a kár, de elég nagy. Régen többször is tettünk feljelentést rendőrségen, közbe is léptek, a guberálókat az egyik tárolótól elkergették, hogy átmenjenek egy másikhoz. Teljesen szélmalomharcot vívunk a guberálók ellen” – magyarázta az igazgató. Hozzátette, hogy nap mint nap megfenyegetik őt is és munkatársait is.
Pál Tamás továbbá kifejtette, hogy a szelektív hulladéknak kétféle ára van, egyik a valós piaci ára, amin lehet értékesíteni, a másik pedig a gyártók által a környezetvédelmi alapba befizetendő illeték által befolyásolt ár. A kialakult gazdaságpolitikai helyzet miatt történt meg, hogy például az üveg tonnánkénti 36 lejes ára, a felelősségátvállalással 100–110 lejre változott. Soós Viktor, a felvásárlással foglalkozó Solaris Trade Kft. ügyvezetője érdeklődésünkre kifejtette, hogy ugyan az üvegek ára nőtt, a műanyag palackok ára azonban nem nagyon változott. Eddig üveget ingyen vettek át, most kilónként 20–25 banit fizetnek érte. A műanyagnak – attól függően, hogy milyen típusú műanyagról van szó – 30–70 baniért vásárolják fel kilóját. Azonban az újrahasznosítók kevesebbért veszik át tőlük a hulladékot, például a korábbi 1,80 lej körüli ár helyett csak 1,20–1,25 lejt fizetnek a műanyagért kilónként. „Az egyik kezünkbe kaptunk, a másikból elvették” – festette le a helyzetet a cégvezető. Tőle tudjuk, hogy inkább csak cégektől vásárolnak fel szelektív hulladékot, kevésbé magánszemélyektől.
A hulladéktárolók környékén a szétszóródó szemét miatt panaszkodtak egyes városlakók, főként vasárnaponként válik „látványossá” igazán a sok mocsok, például a dendrológiai parkként ismert területre kihelyezett hulladékgyűjtő pontnál vagy akár a Nagyrét, Szív és Decemberi Forradalom utca által közrezárt területen is hasonló a helyzet. Pál Tamás ennek kapcsán úgy nyilatkozott, hogy 11 embert foglalkoztatnak, akiknek csak az a feladatuk, hogy hétfőtől szombatig, mindennap háromszor végigjárják a tárolókat, és azok környékét feltakarítsák, ugyanakkor a szállítócsoport szokott takarítani szállításkor is. A szállítás programja változó, a város külső részein háromnaponta, a központi részén naponta ürítik a tárolókat. Csíkszeredában közel 50 hulladéklerakó pont van.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.
A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.
Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.
Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.
szóljon hozzá!