A 24-es határvadászok utolsó parancsnoka nyomában

Azzal a szándékkal utaztunk minap a Beszterce-Naszód megyei Nagysajóra, hogy azonosítsuk és koszorút helyezzünk el Schuth Tibor százados sírjára. A kézdivásárhelyi m. kir. 24. határvadász-zászlóalj utolsó parancsnoka ugyanis ott van eltemetve.

Kocsis Károly

2025. június 22., 09:012025. június 22., 09:01

2025. június 22., 09:052025. június 22., 09:05

Schuth Tibor, a 24-esek utolsó parancsnoka

Schuth Tibor, a 24-esek utolsó parancsnoka

Fotó: Illésfalvi Péter archívuma

Azzal a szándékkal utaztunk minap a Beszterce-Naszód megyei Nagysajóra, hogy azonosítsuk és koszorút helyezzünk el Schuth Tibor százados sírjára. A kézdivásárhelyi m. kir. 24. határvadász-zászlóalj utolsó parancsnoka ugyanis ott van eltemetve.

Kocsis Károly

2025. június 22., 09:012025. június 22., 09:01

2025. június 22., 09:052025. június 22., 09:05

Szima Csaba katonaihagyomány-őrző, helytörténész keresett meg az ötlettel, hogy a Beszterce-Naszód megyei Nagysajón talán azonosítható Schuth Tibor százados, a m. kir. 24. határvadász-zászlóalj utolsó parancsnokának sírja, jó lenne felkeresni és koszorúval megjelölni. Az 1940 és 1944 között Kézdivásárhelyen állomásozó zászlóaljról már írtunk Mező Ferenc, valamint Laczkó László hősi halálának felelevenítésekor, felidézve, hogy Görgényüvegcsűr környékén szenvedte el a legnagyobb veszteségét. Valahol itt,

a ma már egyetlen magyar lelket sem számláló Idecspatak környékén szenvedett halálos sérülést a 24-esek utolsó megbízott parancsnoka is, bajtársai – talán már holtan – a Nagysajón felállított elsősegélynyújtó-ponthoz szállították, és vélhetően a település református temetőjében hantolták el.

Egy pénteki napon nyakunkba vettük az oda-vissza közel félezer kilométeresnek ígérkező utat. Velünk tartott a legutóbbi kötetében ugyancsak a székely határőrök második világháborús helyállásának emléket állító Préda Barna néprajzkutató, a zalánpataki falumúzeum alapítója is, Csaba elválaszthatatlan társa a jeles megemlékezésekkor.

A csomagtartóban ott lapult a piros-fehér-zöld szalaggal ékesített koszorú és a 24-esek egyenruhájának korhű utánzata, csizmával együtt, összecsomagolva.
A családja által közzétett gyászjelentő

A családja által közzétett gyászjelentő

Fotó: Dunántúl (1944. nov. 8.)

Amit biztosan tudtunk Schuth Tiborról

Útközben rendszereztük a rendelkezésünkre álló adatokat, amelyekből annyi tűnik biztosnak, hogy a Rajna-vidéki felmenőkkel büszkélkedő, de már a vörös borairól híres Villányban született Schuth Tibor 1940. május 1-jétől főhadnagyi, 1942. április 1-jétől századosi rangban szolgált, és

1944 szeptemberében nevezték ki zászlóalj-parancsnoknak – a megsebesült Pozsony Attila alezredest váltotta le vele a német hadvezetés.

A kézdivásárhelyi születésű, 1967-ben Dombóváron elhunyt Földi István író így emlékezett meg róla és társairól a Századelő az udvartereken című, nagy jelentőségű szociográfiai munkájában:

Idézet
A 24-es határvadász zászlóalj... századparancsnokai..., Schuth Tibor és Pusztay István százados, Vargha főhadnagy... maguk mutattak jó példát. A legénység között éltek, szerették, féltették katonáikat és tartalékos tisztjeiket. Nem a rangjuk, hanem emberségük szerint becsülték az embereiket. Sajnos, ezek a derék fiatalemberek mind hősi halált haltak a harcok során.”
Ifj. Benedek Sándor is Nagysajón nyugszik, de neve felkerült a szülei nagybaconi sírjára

Ifj. Benedek Sándor is Nagysajón nyugszik, de neve felkerült a szülei nagybaconi sírjára

Fotó: Préda Barna

Aknagránát repesze találta el

Halála körülményeit a visszaemlékezések alapján nehéz pontosan rekonstruálni, mert azok részben ellentmondásosak, meg aztán szigorúan szakmai szemmel nézve nem is tekinthetők teljesen hiteles forrásnak. A zászlóalj kötelékéhez tartozó, baróti születésű Kakucs Károly Lajos közel három évtizeddel ezelőtt úgy mesélte Demeter László baróti történésznek, hogy

az oroszok „robbanógolyóval” találták el a századost („a jobb mellén bement, a jobb lapockája alatt kiment”) Marosvécs közelében, és amikor elsősegélyben részesítették, még élt.

„A hordágyon, ahogy vittük egyszer csak fel akart ülni. Mondom neki, hogy türelem, százados úr, mert mindjárt a kórházhoz érünk. Már látszott Marosvécs. De ő csak elereszkedett, és ott helyben meghalt.” Pedig „fel is volt terjesztve vitézségi éremre, mert még kétszer be voltunk kerítve, de éjjel úgy kijöttünk, hogy nem kaptunk támadást.”

Szőke László százados, kórházparancsnok utasítására a holttestét az éj leple alatt átvitték Nagysajóra, ahol a „temetőben tisztességesen, koporsóba téve, tábori pap temette el a százados urat. Kis keresztet is állítottunk neki, rátettük a törzsszámát.” Elmondása szerint Kakucs, aki a legényeként szolgált, megpróbálta a holmiját eljuttatni Villányba a szüleihez, de addigra már a szerbek bevonultak Baranyába, másrészt meg ő maga is fogságba esett Szatmáron, majd csak 1948 augusztusában engedték haza.

A zsidótemető-rész szögesdróttal van bekerítve

A zsidótemető-rész szögesdróttal van bekerítve

Fotó: Préda Barna

A Iochom István újságírónak másfél évtizede nyilatkozó, kézdiszentléleki Mátyus Gyula emlékei szerint,

miután megsemmisítő vereséget szenvedtek Felsőidecsnél és Idecspataknál, és vonultak vissza Monorfalva és Nagysajó felé, „ekkor esett el Schuth Tibor százados, a géppuskás század parancsnoka, aknagránát repesze találta el.”

A 24-esek történetét feldolgozó Illésfalvi Péter történész-muzeológusnál annyit találtunk, hogy zászlóalj-parancsnokká történő kinevezése előtt „ez a kemény, kérlelhetetlen, de igazságos honvédtiszt szinte az alakulat létrejötte óta a géppuskás század parancsnoka volt.” Miután az alakulat elveszítette legénységének mintegy 60, tisztikarának pedig több mint 70 százalékát, „Szászrégen térségéből egyfelől Tekén át vonultak vissza Bethlen, majd tovább Dés felé, valamint Monorfalva, Nagysajó felé, mindig állandó harcban. Ekkor esett el Schuth százados aknagránát repeszétől találva...”

Egy Schuth Tibor nevű százados a keleti fronton is feltűnik 1943 januárjában, mint a 7. könnyűhadosztály-parancsnoksághoz kirendelt összekötő tiszt, legalábbis Hollósy-Kuthy László altábornagy Élményeim a második világháború alatt 1939–1945 (Székesfehérvár, 1989) című emlékiratában. Ugyanakkor Schuth Tibornak a kézdivásárhelyi zászlóaljtól 1943 decemberében leszerelt, majd márciusban oda újra behívott tisztiszolgája is később úgy emlékezett vissza, hogy „őt közbe elküldték tanulmányútra Oroszországba, honnan mikor hazakerült sebesülten, a balatonfüredi kórházba szállították. Gyógyulása után visszakerült a századunkhoz.” A Honvédségi Közlöny 1943. szept. 30-i kiadása pedig arról tudósít, hogy Horthy Miklós kormányzó „a hadiszalag és a kardok egyidejű adományozása mellett” dicsérő elismerésben részesítette SchuthTibor századost „a Szovjet elleni hadműveletek alkalmából tanúsított vitéz magatartásáért.”

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Számos hadikitüntetés tulajdonosa

Nagy József gyergyóremetei történész kutatásai alapján tudjuk, hogy a már említett, debreceni Pusztai István százados is Alsóidecsnél esett el szeptember 29-én. „Schuth Tibor százados, a 24. határvadász-zászlóalj megbízott parancsnoka szintén megsebesült, Nagysajón hunyt el az elsősegélyhelyen… Ugyanide van eltemetve a szintén sebesülésébe belehalt Kun Péter hadapródőrmester, a sepsiszentgyörgyi Fadgyas Gyula szakaszvezető, az egri Tóth Sándor honvéd, a barátosi Márton Lajos honvéd, a kőrösladányi Mészár Endre is (mind 24. határvadász-zászlóaljbeliek).”

Kun, Fadgyas, Márton és Mészár kartotékát megtaláltam a Hadtörténeti Intézet és Múzeum hadisír-nyilvántartójában, sőt eszerint ugyancsak Nagysajón van eltemetve például a nagybaconi Benedek Sándor (19 évesen halt hősi halált), a kovásznai Kiss Lajos (23) vagy a marosvásárhelyi Márton Jenő (19) is, hogy csak a székelyföldieket említsük, de Schuth Tibor adatai innen hiányoznak. Ennek okára e-mail-ben kérdeztem rá, mindmáig nem kaptam választ a hadisír-nyilvántartótól…

A családja által a Dunántúl 1944. nov. 8-i számában közzétett gyászjelentőből csak annyi derül ki, hogy

Idézet
Schuth Tibor m. kir. százados, mint a 24. székely honvéd határvadász zászlóalj parancsnoka és számos hadikitüntetés tulajdonosa, miután csapatait a túlerejű orosz gyűrűkből példaképül állított vezetéssel háromszor is kimentette és 4-szeri sebesülése után is kötelességtudóan kitartott, csapatai élén, a magyar haza védelmében október 6-án Idecspatak falu közelében, 30 éves korában hősi halált halt. Bajtársai Nagysajón temették el.”
Tucatnyi régi sírkő hever a gyom alatt

Tucatnyi régi sírkő hever a gyom alatt

Fotó: Kocsis Károly

Keresgélés a temetőben

A fentiek alapján tehát nem teljesen tájékozatlanul érkeztünk meg Nagysajóra, ebbe az elszórványosodó – és ebből adódóan külön írás témájául kínálkozó – faluba, ahol előzetes telefonos egyeztetést követően az öt éve itt szolgáló Májai-Varga Zoltán parókus lelkipásztor fogadott bennünket. A századosról addig nem hallott, de arról sem, hogy egyáltalán magyar katonák lennének a faluban eltemetve. A híveitől is érdeklődött, de egyedül Décsei János helyettes gondok emlékszik arra, hogy

valamikor honvédsírok álltak a református temetőben, a zsidó parcella keleti oldalán, de mára ledőltek.

Mielőtt a helyszínre indultunk volna, a református templomban lévő, az első és második világháború nagysajói áldozatainak emléket állító márványtábla előtt azon morfondíroztunk, vajon miért csak hét név szerepel rajta. A templom előtt is áll egy faragott kopja, felirat nélkül. A tiszteletes úgy tudta, az alatta nyugvó, a híveit 41 éven át szolgáló id. Tőkés József lelkész (1847–1916), Tőkés László püspök nagyapja iránti tisztelet jele, ám a Besztercei Híradó 2000. okt. 1-jei számából kiderül, „az 1848–1849-es szabadságharc, a környéken harcoló, itt eltemetett székely ezred halottai, valamint a második világháború alatt Nagysajón működő tábori kórház halottai emlékére” tervezték. Csorvási Ferenc faragómester munkája „megyénkből elszármazott lelkes magyar emberek jóvoltából” készült el, például „Szász István és Lázár István csíkszeredai vállalkozók is egy-egy millió lejjel járultak hozzá”.

A tudósítás egyben a benti emléktábla hiányosságára is magyarázattal szolgál: a kopjafaállítás kezdeményezői a magyarországi Hadtörténeti Intézet és Múzeum központi irattárának igazgatójától, dr. Bús János alezredestől azt a választ kapták, miszerint

Idézet
a II. világháború során a történelmi Magyarország területén elhunyt katonákkal kapcsolatos iratanyagok jelenleg számítógépre való feldolgozás alatt állnak... Előreláthatólag az év végére befejeződik az adatfeldolgozás, és a teljes anyag birtokában természetesen továbbítani fogom a Nagysajó helységben elhunyt katonák névjegyzékét.”
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Huszonöt év távlatában nehéz lenne kinyomozni, hogy a névlista megérkezett-e. A hadisír-nyilvántartóban, Nagysajóra mint temetési helyre rákeresve 12 hősi halott nevét találjuk. Az ott születettek között ketten szerepelnek: Mikó Pállal aknaszilánk végzett a keleti hadszíntéren 1944 szeptemberében, 35 éves korában, Szaniszló Imre 44 évesen, 1945 márciusában hunyt el Szegeden tifuszban. Egyikük neve sincs az emléktáblán.

Koszorú az emléktáblán

Décsei János aznap épp a méheivel foglalatoskodott, nem állt módjában velünk tartani a temetőbe, telefonos eligazítása alapján igyekeztünk azonosítani az általa megjelölt helyet. A református temetőnek az a része, akárcsak a belőle kiszakított, szögesdróttal bekerített zsidó parcella teljes elhagyatottságban őrzi a múltat. Mintha évtizedek óta nem járt volna ember errefelé.

Az egészet gyommal vegyes csipkés bozót nőtte be, itt-ott eldőlt sírkövek hevernek a magas fűben, bemohásodva, földbe süppedve. Némelyikhez alig lehet hozzáférni a szúró ágaktól. Köztük lenne a Schuth Tibor századosé is? Tű a szénakazalban…

Egy párat sikerült kiemelnünk a földből, de hamar rájöttünk, az egészet amúgy sem tudnánk feltérképezni, ahhoz napokra lenne szükség. Azzal a gondolattal, hogy talán ősszel, amikor valamelyest tisztul a terep, újra próbálkozunk, kissé csalódottan mentünk vissza a templomba. Útközben még a 83. életévét taposó Nagy Pali bácsihoz is betértünk, akinek édesapja annak idején leventekatonákat képezett ki Nagysajón, de nem lettünk sokkal okosabbak, Schuth Tibort illetően ő sem tudott semmilyen adattal segíteni.

Az összes régi sírkövet nem tudtuk megemelni

Az összes régi sírkövet nem tudtuk megemelni

Fotó: Kocsis Károly

A koszorút nem hoztuk haza, úgy éreztük, méltó helyen lesz a templom emléktábláján. A fennkölt pillanathoz Csaba természetesen magára öltötte a 24-esek egyenruháját, ennyit megérdemelnek a hazájukért életüket adó honvédek. És azt is, hogy

mindannyiuk nevét aranybetűkkel véssék bele a fehér márványba.

Vasárnap, az istentisztelet után Májai tiszteletes arról tájékoztatott: hívei nagy meglepetéssel és örömmel nyugtázták az újszerű látványt, volt, akit meg is könnyeztetett…

•  Fotó: Préda Barna

Fotó: Préda Barna

Nagy Pali bácsi udvarán

Nagy Pali bácsi udvarán

Fotó: Préda Barna

Hiányos emléktábla a református templomban

Hiányos emléktábla a református templomban

Fotó: Kocsis Károly

Kopjafa a templom előtt

Kopjafa a templom előtt

Fotó: Kocsis Károly

Szima Csaba alkalomhoz illő egyenruhát öltött magára •  Fotó: Kocsis Károly

Szima Csaba alkalomhoz illő egyenruhát öltött magára

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Szima Csaba és Májai-Varga Zoltán tiszteletes

Szima Csaba és Májai-Varga Zoltán tiszteletes

Fotó: Kocsis Károly

Volt, akit megkönnyeztetett

Volt, akit megkönnyeztetett

Fotó: Préda Barna

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 17., csütörtök

Továbbra sem szabadulunk a viharos időtől

Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.

Továbbra sem szabadulunk a viharos időtől
Továbbra sem szabadulunk a viharos időtől
2025. július 17., csütörtök

Továbbra sem szabadulunk a viharos időtől

2025. július 17., csütörtök

Kihirdette az államfő: rendeletek bocsáthat ki a kormány a parlamenti szünet idején

Kihirdette Nicușor Dan államfő csütörtökön azt a törvényt, amelyik rendeletek kiadására hatalmazza fel a kormányt a parlamenti szünet idejére.

Kihirdette az államfő: rendeletek bocsáthat ki a kormány a parlamenti szünet idején
2025. július 17., csütörtök

Videójátékot utánozva mászott egy vagon tetejére, súlyos áramütést szenvedett

Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – írja a román rendőrség szerdai közlése nyomán az MTI.

Videójátékot utánozva mászott egy vagon tetejére, súlyos áramütést szenvedett
2025. július 17., csütörtök

Összeugrasztotta az állam a munkaadókat és a munkavállalókat

Hiába kért segítséget a politikumtól, választ sem kapott levelére a székelyudvarhelyi Melinda cégcsoport. A vállalat azt kérte, hogy az állam számolja fel a nagyvállalatokat sújtó tisztességtelen versenyhátrányt. Pál Dénes cégalapító szerint baj van.

Összeugrasztotta az állam a munkaadókat és a munkavállalókat
2025. július 16., szerda

Hidegrázós előzetesen láthatjuk, hogy mire számíthatunk a Stranger Things utolsó évadában

Megérkezett az első igazi kedvcsináló előzetes a Stranger Things-sorozat befejező évadához, amit év végén láthatunk a Netflixen.

Hidegrázós előzetesen láthatjuk, hogy mire számíthatunk a Stranger Things utolsó évadában
2025. július 16., szerda

További 30 napra maradnak előzetesben Horațiu Potra zsoldosai

A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.

További 30 napra maradnak előzetesben Horațiu Potra zsoldosai
2025. július 16., szerda

15 kórház épül jelenleg Romániában uniós helyreállítási alapokból

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szerdai sajtóeseményen kijelentette, hogy jelenleg 15 kórház épül Romániában uniós helyreállítási forrásokból.

15 kórház épül jelenleg Romániában uniós helyreállítási alapokból
2025. július 16., szerda

Ezt is megértük: közel 13 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában

Az idei év első öt hónapjában Romániában 12,8 százalékkal csökkent a bűnözés az előző év azonos időszakához képest – számolt be Cătălin Predoiu szerdán a belügyminisztérium megalapításának 163. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

Ezt is megértük: közel 13 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában
2025. július 16., szerda

Áramszünet várható kedden Zetelakán és környékén 

Az áramszolgáltató értesíti a lakosságot, hogy július 22-én, kedden 9 és 17 óra között karbantartási munkálatok miatt szünetelni fog az áramszolgáltatás Több Zetelakához tartozó helyszínen.

Áramszünet várható kedden Zetelakán és környékén 
2025. július 16., szerda

Nicușor Dan: határozottan kell fellépnie az államnak a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen

Nicușor Dan szerdán kijelentette, hogy az államnak javítania kell a polgárokkal való kapcsolattartásán, a rendőrségnek, az ügyészségeknek és a bíróságoknak pedig határozottan kell fellépniük a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen.

Nicușor Dan: határozottan kell fellépnie az államnak a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen