Esküjéhez hűen hozta meg a legfőbb áldozatot a katrosai harcok hőse

Szima Csaba helytörténész, honvédhagyomány-őrző •  Fotó: Kocsis Károly

Szima Csaba helytörténész, honvédhagyomány-őrző

Fotó: Kocsis Károly

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. szeptember 3-án Mező Ferenc, a Kézdivásárhelyen állomásozó 24-es honvéd határvadász-zászlóalj tartalékos zászlósa hősi halált halt a Kászonokat Kézdiszékkel összekötő Katrosa-szoros fölött emelkedő Gombás-bérc közelében. Post mortem megkapta a II. világháború egyik legbecsesebb tiszti kitüntetését, a Horthy Miklós kormányzó által alapított Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet, amelyet összesen huszonketten érdemeltek ki a közel 30 ezer honvédtiszt közül. Ő volt a 17. a sorban.

Kocsis Károly

2024. szeptember 03., 21:152024. szeptember 03., 21:15

A 2014. május 10-én post mortem vitézzé avatott Mező Ferenc 1919. november 1-jén született a magyarországi Kőröstarcsán, egyes források szerint Budapesten. Az 1939-ben beregszászi állomáshellyel megalakított 24-es honvéd határvadász-zászlóaljhoz sorozták be, amelyet a második bécsi döntést követően a visszatért Észak-Erdélybe vezényeltek, 1940. szeptember 21-én vonult be Sepsiszentgyörgyre. Nem sokkal később a hadvezetés Kézdivásárhelyt jelölte ki állomáshelyéül, a céhes városba november 1-jén, ünnepélyes külsőségek közepette masírozott be az akkor még többnyire anyaországi katonákból álló alakulat, soraiban minden bizonnyal Mező Ferenccel.

A 21. életévét taposó fiatalember a haza szolgálata mellett magánéletére is időt szakított. Így ismerkedett meg egy kézdivásárhelyi kereskedő lányával, Bene Arankával, akivel hamarosan eljegyezték egymást, közös életet terveztek.

Bene Aranka és Mező Ferenc. Közös életet terveztek, közös sírba sem kerülhettek •  Fotó: Illésfalvi Péter gyűjteményéből Galéria

Bene Aranka és Mező Ferenc. Közös életet terveztek, közös sírba sem kerülhettek

Fotó: Illésfalvi Péter gyűjteményéből

A sors azonban másként rendelkezett. 1944 elején ugyanis olyan változások következtek be a keleti fronton, amelyek döntően befolyásolták a háború kimenetelét. Március 1-jén

Székelyföldön is általános mozgósítást rendeltek el, a zászlóalj megkezdte a felkészülést a keleti határ rá háruló, a Répát-tetőtől az Ojtozi-szorosig húzódó szakasza védelmére.

Az augusztus 23-i román árulást követően világossá vált, hogy rövidesen hatalmas szovjet nyomás nehezedik a Kárpátok hágóira.

Észak felől érkezett a szovjet gyalogsági és lovasroham •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Észak felől érkezett a szovjet gyalogsági és lovasroham

Fotó: Kocsis Károly

Augusztus 27-én a túlerőben levő ellenség már be is vette Sósmezőt, és mivel az augusztus 26-i áttörést követően az Úz völgye irányából – Akloson át – is fenyegették a Kászoni-medencét,

az aknavetőkkel, páncéltörő ágyúkkal és egy géppuskás-szakasszal megerősített 24/3. határvadász-századot a Kászonok feletti magaslatokra rendelték az egyik, mintegy 30–40 főt számláló géppuskás-szakasszal egyetemben,

amelyet Mező Ferenc irányított, és akire élete utolsó napján embert próbáló feladat hárult.

Végső búcsú a kedvestől

Előtte való nap, szeptember 2-án azonban még bement Kézdivásárhelyre, elbúcsúzni a menyasszonyától, ugyanis tudta, hogy alakulatát tovább vezénylik. Vélhetően ekkor találkozott utoljára ottani barátjával, a nála tizenegy évvel idősebb, kézdivásárhelyi (de berecki születésű), zászlósként szintén a 24-esek kötelékében szolgáló Laczkó László ügyvéddel is – legalábbis ezt tartják ennek utódai.

„Szeptember 3-án Kászonjakabfalva fölött, a falutól délkeletre, az 1051 méteres Nyír-ponk és a Katrosa közötti térségben a 24. határvadász-zászlóalj géppuskásszázadának egy szakasza volt védőállásban. A nap folyamán a támpontszerű vonalat többször érte túlerős szovjet lovassági és gyalogsági támadás, amelyet visszavertek. Mező zászlós, a géppuskásszakasz parancsnoka, miután tűzgépei részben harcképtelenné váltak, részben elfogyott a lőszerük, részben pedig irányzói és kezelői egymás után estek el, vagy sebesültek meg súlyosan, maga feküdt a még üzemképes egyetlen géppuska mögé. Már több sebből vérzett, amikor még mindig sikeresen verte vissza az újra és újra rohamozó szovjet gyalogságot. Pisztollyal és kézigránáttal vívott közelharcban esett el az egyik tüzelőállásban, de sebesült, halott bajtársait, fegyvereit, esküjéhez híven ragaszkodva nem hagyta el. Példás helytállásáért és az ellenség előtti, kimagaslóan vitéz és önfeláldozó magatartásáért halála után az egyik legmagasabb magyar háborús kitüntetést, a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet kapta meg, a M. kir. Honvédség 17. tagjaként.”

(Illésházi Péter: A honvédség erdélyi harcai 1944-ben)


Kereszt a Nyír-ponkon, Mező Ferenc hősi halála korábban feltételezett helyén (a képen még v. Laczkó Áron, V. Laczkó László egykori zászlós fia látható) •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Kereszt a Nyír-ponkon, Mező Ferenc hősi halála korábban feltételezett helyén (a képen még v. Laczkó Áron, V. Laczkó László egykori zászlós fia látható)

Fotó: Kocsis Károly

Mindeddig úgy tudtuk, hogy Mező Ferenc géppuskás-szakasza a Nyír-ponkon fészkelte be magát, illetve fogadta a szovjet lovas- és gyalogsági rohamot, jó másfél évtizeddel ezelőtt Szima Csaba kézdivásárhelyi honvédhagyomány-őrző is ott jelölte meg kezdetleges kereszttel a hősi halála helyét azzal a szándékkal, hogy oda majd kopjafát állítanak az emlékére.

A Gombás-bérc a Nyír-ponkról nézve •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

A Gombás-bérc a Nyír-ponkról nézve

Fotó: Kocsis Károly

A 24-es honvéd határvadász-zászlóalj itteni ténykedésének egyik legtájékozottabb kutatójaként közismertté váló helytörténész azonban azóta arra a meggyőződésre jutott, hogy az állásuk ettől pár kilométerrel keletre, a Nemere-hegységgel párhuzamos Répát-hegység második legmagasabb (1198 m) pontján, a Gombás-bérc alatt keresendő, ahol meg is találta az egykori „támpontszerű vonal” nyomait.

Szima Csaba szerint a Nyír-ponkkal nem összeegyeztethetők a korabeli hadijelentésből kivilágló terepviszonyok •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Szima Csaba szerint a Nyír-ponkkal nem összeegyeztethetők a korabeli hadijelentésből kivilágló terepviszonyok

Fotó: Kocsis Károly

A Kászonjakabfalvát megszálló és innen a Salutaris-forrás mellett a gerincre kijutó szovjet csaptok észak felől előrenyomulva próbálták oldalba kapni a katrosai völgyzárat, ám itt Mező Ferenc géppuskás-szakasza állta útjukat négy géppuskával.

Áldozathozataluk nem bizonyult hiábavalónak, hiszen a vonalat nem adták fel, amíg a zászlóalj 3. puskásszázada a Katrosa felől a segítségükre nem érkezett, és az ellenséget vissza nem verte.

A Gombás-bérc alatt ma is tökéletesen kivehető a „támpontszerű védvonal” •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

A Gombás-bérc alatt ma is tökéletesen kivehető a „támpontszerű védvonal”

Fotó: Kocsis Károly

Az egész hadművelet során példásan (talán a legpéldásabban) helytálló 24-esek egészen szeptember 11-ig tudták tartani magukat, amikor is – bekerítésüket elkerülendő – megkezdték a visszavonulást: a Bereck–Lemhény térségből a Kézdivásárhely – Torja – Sepsibükszád – Tusnádfürdő menetvonalon, a Kászon vidékéről pedig a Nyergestetőn át, Csíkszereda irányába.

Hagyományőrzők a Nyír-ponkon •  Fotó: Székely Hírmondó-archív Galéria

Hagyományőrzők a Nyír-ponkon

Fotó: Székely Hírmondó-archív

Kezét hozzákötözte a géppuskához?

A korabeli visszaemlékezésekben az a kép rögzült, hogy

a több sebből vérző Mező Ferenc utolsó erejével hozzákötözte kezét az egyetlen, még működő géppuskához, hogy akkor is tüzelhessen, miután az ellenség kioltotta életét,

és hogy az arcát végül gránát roncsolta szét. A szovjeteket annyira felbosszantotta hősi helytállásával, no meg a nekik okozott tetemes veszteséggel, hogy nem engedték eltemetni, elrettentő példának közszemlére hagyták Kászonjakabfalván. Az éjszaka folyamán azonban tiszti legénye átkúszott az őrszemek között, parancsnoka holttestét kilopta onnan, és szekérrel Kézdivásárhelyre szállította – mesélték.

Szima Csaba „menetfelszerelésben” •  Fotó: Székely Hírmondó-archív Galéria

Szima Csaba „menetfelszerelésben”

Fotó: Székely Hírmondó-archív

Szima Csaba azonban ezt már az utókor színes képzelőereje számlájára írja. Szerinte ugyanis aki ismeri a Schwarslose-géppuskák működési elvét, nehezen tudja elképzelni a „rákötözött kéz” verzióját, másrészt ha a szovjetek kezére kerül a holtteste, egészen biztosan „megszabadítják” a csizmájától és a derékövétől. Márpedig a ma a kézdivásárhelyi Laczkó-kriptában nyugvó honvéd maradványain mindkettő rajta van.

Az sem tisztázott, miként került a Laczkó család sírboltjába.

Vélhetően ott csak ideiglenesen akarták elhelyezni azzal a gondolattal, hogy később átviszik menyasszonya családjának kriptájába, de erre már nem volt mód (Bene Arankáék előbb Magyarországra menekültek, majd 1956-ban Ausztráliába emigráltak), így ez maradt a végső nyughelye, ahol a Történelmi Vitézi Rend kezdeményezésére 2014. október 11-én emléktáblát avattak. Ugyanitt v. Laczkó László emlékét is márványtábla őrzi – az ő hősi helytállását ugyancsak halála 80. évfordulóján, november 3-án idézzük fel.

A 24-es határvadász-zászlóalj tiszti és legénységi egyenruhája (legelöl egy cseh gyártmányú, a román királyi hadseregben rendszeresített szurony látható) •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

A 24-es határvadász-zászlóalj tiszti és legénységi egyenruhája (legelöl egy cseh gyártmányú, a román királyi hadseregben rendszeresített szurony látható)

Fotó: Kocsis Károly

A 24-esek és Kézdivásárhely

Egyes források szerint 1848 októberében, miután a Délvidéken berzenkedő szerbekkel küzdöttek, a 15. székely gyalogezred II., kézdivásárhelyi zászlóalját Pestre vezényelték új felszereléssel való ellátás végett. Miután ez megtörtént, ez lett az első székely határőrzászlóalj, amelyet honvéd zászlóaljnak neveznek át, és a 24-es hadrendi számot kapta, Kossuth Lajos kormányzó felesége vállalta a zászlóanya szerepét. A kiegyezés után, 1886-ban a 24. magyar királyi honvéd gyalogezred harmadik zászlóalja települt Kézdivásárhelyre.

Magát a 24. határvadász-zászlóaljat 1939 januárjában állították fel Beregszász székhellyel, a 7. határvadász-dandárnak alárendelten. Súlyos véráldozattal járó, jelentős szerepet vállalt Kárpátalja visszaszerzésében; Huszt városából, ahová később a zászlóaljat áttelepítették, 1939. március 16-án űzték ki a főként ukránokból álló Szics-gárdát.

1940. szeptember 5-től részt vett az erdélyi bevonulásban. Sepsiszentgyörgyre szeptember 21-én érkezett meg; parancsnokságát előbb ide, majd Kézdivásárhelyre telepítették, elnevezése hivatalosan „m. kir. 24. székely honvéd határvadász zászlóalj”-ra módosult. Három puskás- és egy géppuskás-századból, továbbá nehézfegyver-századból állt; a puskásszázadokat 12 golyószóróval, 2 nehézpuskával és 2 gránátvetővel, a géppuskás századot pedig 12 géppuskával és 4 aknavetővel látták el. A zászlóalj 1. századát Bereckre, 2. századát Sósmezőre, majd Ojtozba helyezték át, az 1941-ben felállított 24/1. erődszázad szintén Ojtozba, az 1943-ban felállított 24/2. erődszázad Kászonújfaluba került. A közlegényállományt 1940. december 1. után főként környékbeliek alkották, akik kemény kiképzésen estek át.

Az 1944. március 19-i mozgósítást követően a zászlóalj létszáma elért az 1650 főt. Augusztus 27-e és szeptember 11-ke között kitűnően helytállott a többszörös túlerővel támadó és hatalmas technikai fölénnyel bíró ellenséggel szemben, amikor számára is elrendelték a visszavonulást, és Görgényüvegcsűr környékén foglalt új védelmi állást. A teljes állománya, ha a két erődszázadot is ide soroljuk, amelyeket a zászlóalj állományából szerveztek meg, és 1942. október 1-jétől a 9. határvadász-dandárnak rendelték alá, illetve annak a védelmi rendszerébe illesztették, Szima Csaba számításai szerint több mint kétezer fő lehetett. Csak az október elejéig zajló küzdelemben az alakulat legénységének mintegy 60, tisztikarának pedig több mint 70%-át veszítette el, maradványait október 12-én a Besztercétől nyugatra fekvő Kerlésnél verték szét.

A 24-es határvadász- zászlóalj sikeres kárpátaljai hadműveletei emlékére kiadott levelezőlap •  Fotó: Szima Csaba gyűjteményéből Galéria

A 24-es határvadász- zászlóalj sikeres kárpátaljai hadműveletei emlékére kiadott levelezőlap

Fotó: Szima Csaba gyűjteményéből

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 03., kedd

Elektromos iskolabuszokat vásárolnak Hargita megyében

Főként az elszigetelt településeken élő tanulók számára jelenthet nagy segítséget, hogy Hargita Megye Tanácsa 54 elektromos iskolabuszt vásárol az Országos Helyreállítási Terv részeként. Több mint 1600 tanuló számára biztosítják így majd a közlekedést.

Elektromos iskolabuszokat vásárolnak Hargita megyében
2024. szeptember 03., kedd

Fellebbezés a nyugdíj újraszámolása után: rendkívül alacsony azoknak az aránya, akiknek a kérését megalapozottnak találták

Eddig összesen 62 600 személy kérte a területi nyugdíjpénztáraktól az újraszámolt nyugdíjáról szóló határozat felülvizsgálatát, és 2853 személynek – az összes nyugdíjas 0,062 százalékának – fogadták el a kérelmét.

Fellebbezés a nyugdíj újraszámolása után: rendkívül alacsony azoknak az aránya, akiknek a kérését megalapozottnak találták
2024. szeptember 03., kedd

Nem állnak meg a járóbeteg-rendelő korszerűsítésénél Kézdivásárhelyen

Az építkezés 99 százalékban kész van, már a berendezés folyamata zajlik Kézdivásárhely új járóbeteg-rendelőjében. Bokor Tibor polgármester a beruházás kapcsán elmondta: néhány hét múlva birtokba vehető lesz az épület.

Nem állnak meg a járóbeteg-rendelő korszerűsítésénél Kézdivásárhelyen
2024. szeptember 03., kedd

Helyszínt vált a TEDxUdvarhely

A túlterhelés miatt a jegyvásárlás meghirdetésekor összeomlott a TEDxUdvarhely honlapja, lényegében ez vezetett oda, hogy teljesen újraszervezték a szeptember 14-i rendezvényt. Ezzel egyszersmind szintlépést is terveznek.

Helyszínt vált a TEDxUdvarhely
Helyszínt vált a TEDxUdvarhely
2024. szeptember 03., kedd

Helyszínt vált a TEDxUdvarhely

2024. szeptember 03., kedd

Akinek volt hite, aki tudott élni: Kolumbán Juliska néni 106 év után végleg elbúcsúzott

Mindig szeretetet, békét kívánt, hosszú életének titkára és jótanácsaira pedig több ezren voltak kíváncsiak. Az erdőfülei születésű Kolumbán Juliska nénit már korábban, 102 éves korában megismerték az emberek az Emlékgyár egyik portréfilmjéből.

Akinek volt hite, aki tudott élni: Kolumbán Juliska néni 106 év után végleg elbúcsúzott
2024. szeptember 03., kedd

Nem csak Borboly Csaba udvarára ment be a medve, de csak az a példány került puskavégre

Nem csak Hargita megye tanácsának elnöke udvarán járt medve az elmúlt héten, ugyanis a csendőrség összesítése alapján összesen tizenhat alkalommal riasztották őket lakott területen ólálkodó medvék miatt egy hét leforgása alatt.

Nem csak Borboly Csaba udvarára ment be a medve, de csak az a példány került puskavégre
2024. szeptember 03., kedd

Három autó ütközött Csíkszereda határában

Három személygépkocsi ütközött össze a 13A jelzésű országúton, Csíkszereda Székelyudvarhely felőli kijáratánál, az Olt-híd és az új körforgalom közötti részen kedden délelőtt.

Három autó ütközött Csíkszereda határában
2024. szeptember 03., kedd

Tárolási problémák és feketepiacról vásárolt állatgyógyászati készítmények

Nem jó helyen és hőmérsékleten tárolt élelmiszerek, a nyomon követhetőség hiánya, illetve lejárt szavatosságú termékek – ezek az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság által tapasztalt főbb élelmiszer-biztonsági problémák Hargita megyében.

Tárolási problémák és feketepiacról vásárolt állatgyógyászati készítmények
2024. szeptember 03., kedd

Online is adományozhatunk a rászoruló gyermekeknek

Erdély-szerte online is segítséget lehet nyújtani a fiataloknak a Gyulafehérvári Caritas Támogass egy mosolyt, gördíts félre egy követ! elnevezésű kezdeményezésében.

Online is adományozhatunk a rászoruló gyermekeknek
2024. szeptember 03., kedd

Hazatértek nyári turnéjukról a filisek

A sikeres és lélekemelő fellépéseket követően, megannyi élménnyel gazdagodva tért haza nagyszabású hangversenykörútjáról a Szentegyházi Gyermekfilharmónia.

Hazatértek nyári turnéjukról a filisek
Hazatértek nyári turnéjukról a filisek
2024. szeptember 03., kedd

Hazatértek nyári turnéjukról a filisek

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!