Fáklyás felvonulás. Hagyományos 56-os program több székelyföldi városban is. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének emléknapjára, október 23-ára készülnek a székelyföldi települések önkormányzatai és kulturális intézményei. Az ünnepi megemlékezést számos helyen kiállítások, koncertek és egyéb kísérőprogramok színesítik.
2018. október 22., 20:382018. október 22., 20:38
2018. október 22., 21:262018. október 22., 21:26
Székelyudvarhelyen VéRrel írt történelem címmel különleges kiállítás nyílik kedden délelőtt 11 órakor a városháza pincéjében: a látogatók
szívszorító vagy épp örömteli eseményeit. Az élményt biztosító modern technológia eredetileg az Egy akaraton 1956–2016 című kiállítás része volt, amely 2016-ban volt látható a Terror Háza Múzeumban. A tárlat november 13-áig lesz látogatható, a célközönségnek számító diákok pedig szervezetten fognak érkezni az alkalmi kiállítótérbe.
A Művelődési Házban két másik kiállítás megnyitójára is várják az érdeklődőket kedden délután. Fél ötkor az előtéri galériában Matl Péter szobrászművész Po pjaty – Ötösével című tárlatát, majd öt órakor az oszlopos teremben Jurkó László képzőművész Talpkő című textilkiállítását nyitja meg Elekes Gyula, az intézmény vezetője. Idén is
a fáklyák kiosztását és a gyülekezőt délután fél hatra ütemezték. A részvevők a Művelődési Háztól a Márton Áron téren át az Üldözöttek és áldozatok emlékművéig vonulnak, ahol hat órakor kezdődik az ünnepi megemlékezés. Beszédet mond Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere.
Dzsesszkoncert a díszteremben
A megemlékezést követően este hétre az 1956 és a szabadság zenéje című dzsesszkoncertre várják az egybegyűlteket a városháza Szent István-termébe. A Bágyi Balázs New Quartet nevű formáció azokból a dalokból ad elő, amelyeket '56 nyarán a budapesti amerikai nagykövetség kulturális attaséja néhány magyar dzsesszzenésszel titokban rögzített, majd a hangszalagokat elvitte a Voice of America szerkesztő-műsorvezetőjéhez. Közben október 23-án kitört a forradalom, és a felvételeket a Voice of America 1956. november 23-án, tehát a történelmi esemény egy hónapos „jubileumán” engedte adásba. A műsorban a kor olyan neves amerikai dzsesszzenészeit is megszólaltatták, mint Quincy Jones, Tony Scott és Billy Taylor. A dalok végül 2016-ban, a forradalom 60. évfordulóján megjelentek CD-n is.
Kísérőprogramként csütörtökön, azaz október 25-én 10 órától dísztanácsülést tartanak a székelyudvarhelyi városatyák a Szent István-teremben: ekkor osztják ki a Vasszékely-díjakat. Az eseményen Tarlós István, Budapest főpolgármestere is jelen lesz.
Csíkszeredában két helyszínen is megemlékeznek kedden az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hőseiről.
A Kalász lakótelepi temető előtti téren felállított 1956-os kopjafánál 11 órától kezdődik a programsorozat. A megemlékezésen ünnepi beszédek, szavalatok, egyházi áldások hangzanak el, majd koszorúzással fejeződik be az esemény – olvasható a csíkszeredai városháza közleményében.
Archív
Fotó: Tamás Attila
A Gloria Victis-emlékműhöz 18 órára várják az ünnepelőket. „A nyitányként elhangzó Márai-költemény után az ünnepi szónokok beszédei következnek, majd a Márton Áron Főgimnázium diákjainak közreműködésével idézzük fel a Szoboszlai-féle összeesküvés előzményeit és végkifejletét. A megemlékező ünnepség a történelmi egyházak képviselőinek közös imájával és a megemlékezés koszorúinak elhelyezésével zárul” – osztották meg az ünnepi program további részleteit. Hozzátették, a megemlékezés mindkét helyszínén a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar működik közre. Az ünnepség ideje alatt útlezárásra nem, azonban
Gyergyószentmiklóson kedd délután 5 órától a főtéri pergolánál kezdődik az esemény, majd ezt követően a temetőben koszorúzással folytatódik a megemlékezés. A Szent Miklós Római Katolikus Templomban 18 órától lesz ünnepi szentmise. A szervezők jelezték, hogy rossz időjárás esetén a rendezvényt a római katolikus temető födött szertartásterén tartják.
Az 1956-os eseményeket örökíti meg az a kiállítás is, amely a Pro Art Galériában várja a látogatókat. Székely Kornél budapesti grafikusművész rendhagyó alkotássorozatának ünnepélyes kiállításmegnyitóját szerdán, október 24-én tartják a Pro Art Galéria emeleti termében. Székely Kornél 1949-ben született Budapesten, 2000 után készítette le a Beszélő plakátok első részét, majd 2016-ra véglegesítette sorozatát. Célja
A képsorok kendőzetlenül mutatják be a több mint hat évtizedes valóságot, kitérve a kommunista rendszer további időszakára is. Szerdán 17 órától a látnivalókat Balázs József festőművész méltatja, Csergő Tibor pedig történészként ismerteti a múltat.
Archív
Fotó: Barabás Ákos
Marosvásárhelyen vasárnap kezdődött az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősei előtti tisztelgés, Pál-Antal Sándor levéltáros, akadémikus előadásával, illetve Ábrám Zoltán Az igazság szabaddá tesz című könyvének bemutatójával. Hétfőn délután a Deus Providebit Tanulmányi Ház Szent Mihály-termében Péterffy Gyöngyi '56-os költeményeit, a Továbbvisszük Európát című kötetét Kárp Klára tanárnő, valamint Bodolai Gyöngyi újságíró ismertette.
Kedden délután öt órától '56-os megemlékezésre várják a marosvásárhelyieket a Studium Prospero Kulturális Központba (Forradalom utca 8. szám), ahol
Ugyancsak kedden, immár este fél 7-től a marosvásárhelyi RMDSZ szervezésében a Vártemplomban az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére ünnepi istentisztelet tartanak, majd megkoszorúzzák az 56-osok kopjafáját.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!