A művész és az ember az alkotás folyamatában

A művész és az ember az alkotás folyamatában

Zsigmond Attila (1927-1999) marosvásárhelyi képzőművész hátrahagyott alkotásaiból nyílt festészeti és grafikai kiállítás tegnap délután Csíkszeredában, a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében. A művész Csíkszeredában élő lánya, Zsigmond Éva néhány éve édesapja hátrahagyott írásos szövegei és vázlatrajzai alapján Művész az alkotás folyamatában címmel grafológiai tanulmányt jelentetett meg. Vele beszélgettünk.

Péter Beáta

2013. november 14., 19:422013. november 14., 19:42

— A grafológiai elemzés eszközeivel világít rá az alkotó személyiségjegyeire könyvében. Ki volt Zsigmond Attila, és hogyan született meg a tanulmány?

— Édesapám a Ion Andreescu Egyetemen végzett festészet szakon. Kitűnő portréfestő volt. Valójában realista stílusban dolgozott, persze voltak modern munkái – főleg grafikai szinten. Víziószerű, szimbolikus jellegű munkákkal szintén jelentkezett. Mint művészt, nem vagyok elég kompetens, hogy értékeljem, én az emberről tudok mesélni. Ez a legérdekesebb dolog, tudniillik az ember azt hiszi, hogy az apját csak ismeri. De azt kell mondanom, hogy nem. Erre én soha nem döbbentem volna rá, és nem tudtam volna ezt meg, ha nem végzem el a grafológiai tanulmányokat. A grafológiánál úgy szokott lenni, hogy a gyakorlatokhoz mindig a barátoktól, ismerősöktől, rokonoktól kérünk írásmintát és azokat tanulmányozzuk. Így került a kezembe véletlenszerűen tőle egy levélrészlet. Ami érdekes, hogy nagy lelkesedéssel vetettem bele magam abba, hogy ez most milyen jó lesz, ám alig találtam írásos dokumentumot tőle visszamenőleg ötven évre, mert ő mikor tollat ragadott, szinte kizárólag rajzolás végett tette. Viszont ott volt a rengeteg vázlatrajz. Grafológiai szempontból az szinte olyan, mint az írás, ugyanúgy lehet tanulmányozni. Nagy előnyük a vázlatrajzoknak a spontaneitás, mert akkor hirtelen nem rendeződnek össze, nem szerveződnek meg a művész által, ezért nagyon értékesek. A kiállításon is fellelhető egy ilyen falrész ezekből az anyagokból. Rengeteg vázlatrajzot tanulmányoztam, ebből valamennyit megmutatunk most a kiállításon.

Amikor a grafológián utolsó éves hallgató voltam Budapesten, vizsgadolgozatot kellett írni. Pontosan édesapám halálának tizedik évfordulója volt, ezt a grafológia tanárnőm tudta, és kedvesen biztatott. Valahogy rákényszerültem arra, hogy ezzel foglalkozzam. A tanulmány kibővített része maga a könyv, ami a halálának a tizedik évfordulóján meg is jelent.

— Milyen volt Zsigmond Attila, az ember? Hogyan emlékszik vissza az édesapjára?

— Édesapámat egy nagyon vidám, mosolygó, viccelődő embernek láttam gyerekként, és később is ilyennek képzeltem el. Csak amikor tanulmányozni kezdtem, akkor láttam, hogy bizony nagyon sok problémával küszködött. Az ötven év anyagában, amit tanulmányoztam, nagyon jól látszik, hogy fokozatosan megtört és meggörnyedt a problémák súlya alatt. Beteg is volt – amit ő mindig titkolt, az is csak az írásában látszik –  tíz éven át haláláig. Mindig elütötte, hogy most egy kicsit pihen, egy-két sóhajtás, azt mondta, hogy fáradt, sosem mondta, hogy fáj. Márpedig az aláírásában, amely az eszenciája a nagy énnek, nagyon jól látszik a kereszthordozás, benne van szemmel láthatóan is a kereszt. A Z betű az a kezdő betű – nagyon fontos, hogy mivel kezdi az ember az aláírását – lobogó zászló formájú volt, és ez fokozatosan meggörbült. A kereszt is, a súly rákerül, és ez ugyanaz a periódus, amikor a rajzokban a Krisztus-motívum is megjelenik, és mindegyikben saját maga arca van benne.

Az ember sokszor azt hiszi, hogy ismer valakit, mert külső dolgok után ítélünk, vagy netalán nem is kommunikálunk eleget. Édesapám eléggé hallgatag ember volt, és amikor alkotott, akkor bezárkózott egy az egyben. Volt egy műterme, abban volt neki ágya, asztala, oda bevonult, és napokon át nem jött ki. Én még gyerekként emlékszem, ahogy anyukám áll a gőzölgő tál levessel, és könyörög az ajtó előtt, hogy Attila, drága, csak két kanál levest... Még olyan dolgokra emlékszem, hogy ha eladódott nagy nehezen egy kép, akkora öröm volt, hogy szalámit is ettünk. Halottak napján mindig együtt mentünk a temetőbe, és hatalmas adag gesztenyéket kaptunk. Az, hogy ő milyen lelki és fizikai fájdalmakat hordozott, csak akkor derült ki, amikor az írását tanulmányoztam.

Súlyos májbeteg volt, és a májnak a rajza egy az egyben fellelhető a tanulmányozott anyagon. Édesapa mindig szerette a zsíros finomságokat, és a betegségre csak legyintett. Tüdőbetegsége is volt, amelyből kigyógyult, de a dohányzást nem hagyta abba egész életében. Elhúzott lábon egy májgyulladást is, és utána simán ette tovább a kolbászait. Volt egy gyönyörű, szép, kerek asztalunk, családi örökség, és amikor a palettái mind elfogytak, akkor simán használta palettának, azon alkotott. Hat függönyt cseréltünk ki a műteremben, mert ha nem volt épp kéznél törlő, akkor nyugodtan beletörölte a kezét. Szórakozott is volt, el volt foglalva nagyon a világával. Édesanyám volt az egyik legfontosabb kritikusa. Bár harcolt az igazáért, mindig kikérte édesanyám véleményét, és ha volt olyan dolog, megszívlelte csendben, és csak odatett egy pöttyöt. Tőlem is megkérdezte a véleményemet egy-egy alkotásról. Abban az időben úgy működött, hogy elmentünk édesapámmal az erdőbe gombászni, és közben összeszedtük azt a faanyagot, amiből otthon a szént a műteremben megcsinálta. A rámákat is ő maga készítette.

— A rajzaira, grafikáira mi volt jellemző grafológus szemmel nézve?

— Én a tanulmányrajzokat vizsgáltam, amelyek előkészítői voltak egy-egy nagyobb munkának. Ezekre ugyanaz jellemző, mint az írásra. Ne felejtsük el, hogy sokat alá is írt ezek közül, ott is vannak aláírások. A másik a térbeliség. Mikor tanulmányozunk akár egy írott szöveget is, mindig a térbeliség az, ami feltűnik: az írás vagy a rajz hol helyezkedik el, milyen tagoltsága van, és ami mind a kettőben nagyon fontos, a rajzokban talán különösen, az az írásnak a nyomása. Milyen nyomatéka van, hogy változik ez. Ezekhez mikroszkópokat, mérőműszereket használtam. A képeknek a tartalma, hogy mit ábrázol, nem volt elsődleges szempont – az írásban sem a tartalom az elsődleges grafológiai szempontból. A művészi munkát természetesen másképp nézi egy művész és másképp egy grafológus. Az elhelyezkedés fontos, a lent és a fent. Van egy tanulmányrajz, ott tükörképként jelenik meg a lent és a fent, és ez grafológiai szempontból nagyon érdekes, mert a középvonal olyan, mint az írásnál az alapvonal. Az alsó rész az ösztönvilág, a vonalon a jelen világa és a felső rész a szellemi világ, elképzelés stb. Ilyen szempontból megnéztem a rajzokat mind, és nagyon érdekes, hogy mi van a jelenben, az ösztönben, mi van a szellemi kihívások világában, a kreativitás hol jelenik meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

2017. március 10., péntek

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél

Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.

Migránsok az udvarhelyi színpadon
Migránsok az udvarhelyi színpadon
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

2017. március 08., szerda

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól

Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól
2017. március 07., kedd

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész

Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész
2017. március 07., kedd

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna

Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.

Életműdíjat kapott Albert Ernő
Életműdíjat kapott Albert Ernő
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.

Hímzés a legmagasabb szinten
Hímzés a legmagasabb szinten
2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

2017. március 04., szombat

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból

Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.

Fotók nők fókuszából
Fotók nők fókuszából
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!