A szállító cégek által megadott adatok hitelességének ellenőrzése nélkül, mindössze egy saját felelősségre írt nyilatkozat alapján fogja visszaadni a kormány az üzemanyagra kivetett literenkénti hét eurócentes pluszadó egy részét.
2014. december 16., 17:542014. december 16., 17:54
A kabinet ugyanis hosszas megfontolás után arra jutott, hogy az adóhatóság (ANAF) egyszerűen nem tudja ellenőrizni, hogy az adó-visszatérítést igénylő fuvarozók részesülnek-e más jellegű kárpótlásban vagy szubvencióban, hiszen ez a feltétel kizáró jellegű lenne.
A hatályos jogszabályok szerint a hétcentes illeték egy részének visszajuttatását igénylő jogi személyeknek bizonyítaniuk kell, hogy tevékenységük után nem kapnak más állami juttatásokat, ezt az adóhatóságnak kell ellenőriznie, majd az adatok hitelességéről tájékoztatnia kell a Román Közúti Hatóságot (ARR), amelyen keresztül a kormány lebonyolítja a kifizetéseket.
A kabinet azonban felhívta a figyelmet, hogy a szállító cégeknek az országos és a helyi hatóságok is biztosíthatnak különböző szubvenciókat, ezért „az adóhatóság nehezen tudná azonosítani és rendszerezni ezeket az adatokat” – derült ki a Mediafax hírügynökség által megszerzett határozattervezetből. A fuvarozóknak egyébként már öt hónapja lehetőségük van benyújtani az illeték egy részének visszatérítésére vonatkozó igénylést.
Amikor a kormány hónapokkal ezelőtt megegyezett a fuvarozókkal, hogy a hétcentes pluszilletékből négy centet visszaadnak a szállítóknak, Traian Băsescu államfő figyelmeztette Victor Ponta miniszterelnököt, hogy a kormány hamarosan „több teherautónyi számlát fog kapni olyan gépkocsik tankolásáról, amelyek soha nem jártak töltőállomáson”, ez pedig hatalmas terhet ró majd az államkasszára.
Erre reagálva Ponta úgy fogalmazott: biztos benne, hogy az adóhatóság, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), az adócsalás elleni igazgatóság, valamint a főügyészség „rendkívül jól felkészült, és bármilyen rendellenességet kijavít”.
A kormány április elsejétől vezette be a hétcentes adót, amelynek következtében literenként átlagosan 0,41 lejjel drágult az üzemanyag. A szállítók tiltakozása miatt a kabinet később úgy döntött: a gázolaj után befizetett minden hét eurócentből 4 centet negyedévente visszaad a fuvarozóknak a töltőállomásoknál igényelt számlák alapján. Ponta többször is úgy nyilatkozott: a pluszadóból befolyó összegből autópályát fognak építeni.
Ehhez képest pénteken, arra az újságírói kérdésre, hogy ebben az évben mekkora összeg gyűlt be az illetékből, és ebből hány kilométer sztrádát építettek, a miniszterelnök kitérő választ adott. „A pluszadóból az európai uniós társfinanszírozással megvalósuló projekteket támogatjuk, hiszen a lehívott alapok csak kis mértékben elégítik ki az ország infrastrukturális igényeit” – fogalmazott a kormányfő.
Ponta azt is hangsúlyozta, hogy jelenleg az üzemanyag ára kisebb, mint a hétcentes illeték bevezetése előtt, arra azonban már nem tért ki, hogy ennek oka nem a hazai, hanem a nemzetközi viszonyok, az elmúlt hónapokban ugyanis jelentősen visszaesett a kőolaj hordónkénti ára.
Valószínű egyébként, hogy a kormány tervei nem válnak be száz százalékosan, hiszen több fuvarozó egyesület is jelezte, hogy a szállítók nagy része hónapok óta külföldön, elsősorban Magyarországon tankol.
Több európai ország állam-, illetve kormányfője bejelentette vasárnap, hogy jelen lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Donald Trump amerikai elnökkel Washingtonban tartandó tárgyalásain.
Az elmúlt napokban az Egyesült Királyságban jártunk. Utazásunk során felfedeztük Anglia hangulatos kisvárosait, pezsgő egyetemi központját és nyüzsgő fővárosát.
A nemzetközi határokat nem szabad erőszakkal megváltoztatni, saját területére vonatkozó döntéseket csak Ukrajna hozhat – jelentették ki nyilatkozatban európai vezetők az Alaszkában szombat hajnalban befejeződött amerikai-orosz csúcstalálkozót követően.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Washingtonba utazik, ahol a tervek szerint tárgyalásokat folytat Donald Trump amerikai elnökkel. A látogatást Zelenszkij a Telegramon jelentette be, az amerikai elnökkel való telefonos egyeztetése után.
Sikerült igazán jó előrelépést elérni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.
Megérkezett pénteken Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború rendezését szolgáló amerikai-orosz csúcstalálkozó helyszínére, az alaszkai Anchorage-be.
Nicușor Dan „viszonylag pesszimista” az ukrajnai háborúról szóló orosz-amerikai csúcstalálkozó kimenetelével kapcsolatban.
Az ukrajnai válság rendezése lesz Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök pénteken esedékes tárgyalásainak központi témája Alaszkában – jelentette ki Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója újságíróknak Moszkvában.
Nicușor Dan, Románia elnöke kedden bejelentette, hogy telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akinek elmondta, hogy „átfogó és tartós békére van szükség Ukrajnában”.
Donald Trump szövetségi ellenőrzés alá vonja Washington rendőrségének irányítását, és a Nemzeti Gárda egységeit vezényli a fővárosba a közbiztonság helyreállításának érdekben – az amerikai elnök ezt hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be.
szóljon hozzá!