Nyolc év elnökség után NATO-főtikár lenne Klaus Iohannis
Fotó: Presidency.ro
Úgy döntött, hogy indul a NATO-főtitkári tisztségért folyó versenyben – jelentette be kedden Klaus Iohannis, Románia idén leköszönő elnöke.
2024. március 12., 17:352024. március 12., 17:35
2024. március 12., 19:122024. március 12., 19:12
Klaus Iohannis úgy döntött, hogy jelölteti magát az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségére.
„Románia nevében vállalom ezt a jelölést” – mondta Iohannis a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján az Agerpres beszámolója szerint. Kifejtette:
Iohannis azt mondta, mélységeiben ismeri a jelenlegi biztonsági helyzetet, amelynek egyensúlyát felborította Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja. Ugyanakkor szerinte a NATO-nak is meg kell újítania önnön küldetéséről alkotott elképzelését.
– jelentette ki az államfő.
„Egy ebből a régióból érkező, kiegyensúlyozott, erős és befolyásos képviselettel a Szövetség képes lesz a legjobb döntések meghozatalára, amelyek megoldást adjanak az összes tagállam szükségleteire és aggodalmaikra” – jelentette ki Klaus Iohannis.
Kifejtette, hogy országa teljesítményére és saját tízéves államfői mandátumainak tapasztalataira alapozva pályázza meg „teljes felelősséggel” a védelmi szövetség főtitkári tisztségét. Hangsúlyozta, hogy
„A Szövetség alapértékei – beleértve a jogállamiságot, az alapvető jogok és szabadságok tiszteletben tartását – iránytűként vezettek minket a valódi demokrácia megszilárdítása felé. És ami döntő fontosságú:
– hangsúlyozta az államfő.
Iohannis emlékeztetett, hogy a régió az utóbbi évtizedek legnagyobb biztonsági válságával néz szembe, de
Úgy fogalmazott: néhány évvel ezelőtt még valószínűtlennek tűnt egy katonai konfliktus Európában, de Oroszország „komoly és tartós fenyegetésnek bizonyul kontinensünkre, euroatlanti biztonságunkra nézve”. „Ilyen körülmények között a NATO határai kiemelkedő fontosságúak, és a keleti szárny megerősítése, amelybe Románia is beletartozik, hosszú távú prioritás marad” – jelentette ki.
Arra is kitért, hogy Románia a bruttó hazai termék 2,5 százalékát fordítja védelemre, és ismét megerősítette, hogy
„Oroszországgal komplikált a szomszédi viszonyunk” – fogalmazott nyilatkozatában az államfő, rámutatva arra, hogy biztonsági garanciák nélkül Románia nem tudott volna gazdasági fejlődést elérni, befektetőket vonzani és a lakosság életszínvonala sem emelkedett volna. (...)
Klaus Iohannis kijelentette, hogy Románia a NATO és az Európai Unió megbecsült tagja, és ezt
Úgy vélekedett, Románia megérdemli, hogy az euroatlanti struktúrák vezetésében képviseltesse magát, ugyanis az ország az elmúlt két évtizedben radikális változásokon ment keresztül, és tapasztalatával hozzájárulhat a kihívásokra és fenyegetésekre adható lehetséges válaszok kidolgozásához.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
4 hozzászólás