A magyarországi Nógrád vármegye középső részén, a Cserhát-hegységben épült Hollókő története a 13. századig nyúlik vissza. A világörökség részeként számon tartott palóc falu a fölötte magasló várról kapta a nevét.
2025. március 11., 17:252025. március 11., 17:25
A mesés tájon megépült erődítmény keletkezéstörténetéről több legenda is született. Az egyik szerint Kacsics András földesúr elrabolt egy szépséges asszonyt, és épülő várába zárta. Az asszony dajkája viszont boszorkány volt, és szövetkezett az ördöggel, aki fiait hollóvá változtatta. A hollóvá változott ördögfiak elhordták a köveket, és az asszony szabaddá vált.
A tatárjárás után, 1242-ben IV. Béla király szorgalmazta, hogy arra alkalmas helyeken kőből húzzanak fel várakat. A hollókői várat a Kacsics nemzetség Illés ágának tagjai kezdték építeni, majd az évszázadok során falszorosok, bástyák, ciszternák, lakóhelyiségek is épültek a 13. századi falakhoz. A várat először Castrum Hollokew néven egy 1310-ben keletkezett oklevél említi.
Hollókő ófalujából keskeny út vezet a várig, amely valamikor sok kincskeresőt vonzott, hiszen a mondák szerint Csák Máté és a törökök is sok kincset rejtettek el ide. Az utóbbi tizenöt évben több helyreállítás is történt a váron, és interaktív kiállítás, szabadulószoba, legendárium, lovagterem, várkápolna, különböző rendezvények, várjátékok és koncertek, a Szent László-lovagrend tagjai pedig korhű ruhákban várják a látogatókat. És aki ide ellátogat, bizonyosan megtalálja a kincset: elég csak szétnéznie a toronyból.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!