Szomorú látlelet. A kezelhető okok miatt bekövetkező halálesetek gyakoriságát tekintve utolsó helyen áll Románia az európai országok között
Fotó: Veres Nándor
Románia az utolsó helyen áll Európában a kezelhető okok miatt bekövetkező halálesetek gyakoriságát tekintve, de a megelőzhető tényezők által okozott halálesetek tekintetében is az utolsók közt van az európai országok listáján. A rendkívül rossz helyezésnek számos oka van, egyebek mellett komoly rendszerszervezési gondok vannak a romániai egészségügyben, de a lakosság egészségértésének a szintje, a saját egészségéhez való hozzáállása is számos kívánnivalót hagy maga után – mutattak rá a lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők.
2022. január 17., 09:002022. január 17., 09:00
2022. január 17., 13:132022. január 17., 13:13
Számos területet magában foglaló jelentést adott ki minap az Európai Bizottság az európai országok lakosságának az egészségi állapotáról. A felmérés jórészt az országok által az Eurostat-hoz, és az EU Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetéhez (OECD) eljuttatott hivatalos statisztikákat dolgozza fel. A Romániáról szóló, több mint húsz oldalas összegzés számtalan negatív tényezőre rávilágít, többek közt arra, hogy a kezelhető okok miatt bekövetkező elhalálozások gyakoriságát tekintve az utolsó helyen áll az ország Európában, de a megelőzhető tényezők által okozott haláleseteket tekintve is csak két országnak rosszabbak az adatai, mint Romániának. A statisztika szerint
Eközben az EU-s átlag 92, a lista élén álló Norvégiában pedig 59. A megelőzhető halálozási okok esetében sem jobbak a romániai adatok: 100 ezer lakosra 306 ilyen haláleset jut, miközben az EU-s átlag 160, a legjobb eredménnyel rendelkező országoké – Ciprusé és Olaszországé – pedig egyaránt 104.
Pénzügyi és szakmai okai egyaránt vannak a rossz romániai adatoknak, de összességében az egyik legfőbb oka ennek az, hogy alulfinanszírozott az egészségügyi rendszer – vélekedett megkeresésünkre Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára. „Ez miatt az egészségügyi innovációk negyven százaléka nem jut be az országba, legyenek ezek új gyógyszerek, új kezelési módok vagy különböző diagnosztikai eszközök. Nagyon fontos, hogy az innovációk iránti nyitottság – ami ugye nem pénzügyi kérdés – hiánya és a bizalmatlanság miatt, ami a társadalmat összességében jellemzi, a legújabb innovációk (újdonságok, fejlesztések) gyors bevezetését is akadályozza.
Erre a legjobb példa, hogy a koronavírus elleni oltóanyagot, ami szintén egy innováció és ami megelőzné a súlyos megbetegedést, és így minőségben eltöltött életéveket mentene meg, sokan elutasítják. De hasonló a helyzet a méhnyakrák és a HPV elleni oltások esetében is, miközben Romániában a megbetegedés meglehetősen gyakori.
– tette fel a fajsúlyos kérdést Vass Levente, aki hasznosnak látná azt is, ha az egészségügyi, illetve tanügyi tárca közösen egészségfejlesztő projekteket vezetne be az iskolákban.
Nem csak a lakosság egészségtudatosságával van baj azonban:
Ez minisztériumi feladatkör is, és hat hónapon belül e tekintetben új intézkedéseket léptet életbe a szaktárca. A kórházak decentralizációjával kapcsolatban elmondta, fontos, hogy a polgármesteri hivatalok partnerek legyenek az egészségügyi prevenciós programok lebonyolításában. „A sürgősségi ellátásban olyan rendszereket kell kialakítsunk az elkövetkezőkben, ahol az infarktust, a nagyon sok embert érintő agyi történéseket nagyon gyorsan diagnosztizálva megfelelő kezeléseket, éren keresztül történő sztenteléseket tudjunk elvégezni. Ha ilyen központokat sikerül kialakítani, akár két megyénként egyet, vagy a székelyföldi régióban legalább kettőt, akkor számtalan ilyen életmentő, életminőség-javító beavatkozás elvégezhető lenne” – magyarázta Vass Levente.
A koronavírus-járvány következményeivel kapcsolatban arra is kitért, hogy kiemelt figyelmet igényelnek azok, akik a 45–60 éves korosztályba tartoznak és súlyos vagy középsúlyos Covid-megbetegedésen estek át, mert amerikai tanulmányok azt mutatják, hogy esetükben a megbetegedést követő egy évben jelentősen megnő a súlyos vagy végzetes kimenetelű egészségügyi problémák kialakulásának a veszélye, vélhetően a korábbi, oxigénhiányos állapot következményeként.
A megelőzhető vagy kezelhető okok miatti elhalálozások gyakoriságáról szóló adatok javítására irányuló teendőkkel kapcsolatban azt is elmondta, a lakhatási körülmények ellenőrzésével is lehetne javítani a Romániát jellemző rossz adatokon, és ebben nagy szerepe lenne a háziorvosoknak, ha lényegesen növelnék a családlátogatásért járó konzultációs díjat. Ilyen alkalmakkor ugyanis a háziorvosok azonosíthatnák a szembetűnő egészségkárosító tényezőket és tanácsokat is adhatnának a családnak.
Az, hogy Romániának az ilyen jellegű statisztikákban rosszak a mutatói, az Lorenzovici László egészségügyi közgazdász szerint sajnos nem meglepő. Az egyetemi oktató elmondta, ha egészségügyi rendszerről, ellátásról és az egészségügyi szolgáltatások fogyasztásáról beszélünk, akkor azok, akik nagyvárosban élnek, úgy gondolják, hogy két jó magánkórház és esetleg egy rendberakott állami kórház jelenti az egészségügyi rendszert és ez határozza meg a betegek egészségi állapotát. „Ez azonban távolról sincs így. Egyrészt mert nem az egészségügyi rendszer önmagában a legfőbb meghatározó tényező az egészségi állapot tekintetében, másrészt, mert
– mutatott rá a szakember.
Az elmúlt tíz évben romlott az egészségügyi alapellátás, azaz a háziorvosi rendszer lefedettsége, és igaz ugyan, hogy a diagnosztikai eszközökhöz való hozzáférés lehetősége számottevően javult, így bizonyos betegségek kiszűrése, megelőzése sokkal könnyebbé vált, ám ehhez a lakosság el is kellene menjen ezekre a szűrésekre.
– utalt a védőoltás nagyarányú lakossági elutasítására Lorenzovici László, aki a káros tényezők közt megemlítette az egészségtelen életmódot, dohányzást, alkoholfogyasztást, rossz táplálkozást és a mozgásszegény életmódot is.
– fogalmazott az egészségügyi közgazdász, aki szerint az eredményeken a lakosság egészségtudatosságának a növelésével lehetne javítani, de hozzáférést is kellene biztosítani számukra azokhoz a lehetőségekhez, amelyek által javítható a statisztika. Ez pedig szerinte a háziorvosnál kellene kezdődjön, hisz ott a leggyakoribb az orvos-beteg kapcsolat.
„Az orvos-beteg kapcsolatok számát befolyásolja az egy orvosra jutó páciensek száma.
Természetesen, minél kevesebb betege van egy orvosnak, annál inkább van ideje, lehetősége és eszközei is arra, hogy a betegeivel szorosabb kapcsolatot építsen ki, jobban kövesse egészségi állapotukat, úgymond a pácienseinek az egészségmenedzsere legyen.” Ehhez képest Romániában sok vidéki településen már nincs háziorvos, egyre csak csökken a háziorvosok száma, és a járóbeteg-szakellátás is nagyon foghíjas a kisvárosokban:
– említett egy példát Lorenzovici László.
„Az egészségügyi vezetők eddig arra koncentráltak, hogy minél nagyobb, minél jobban és drágábban felszerelt kórházakat hozzanak létre a nagy központokban – ez is kell –, csakhogy a lakosság egészségügyi állapotát nem ez befolyásolja, hanem az, hogy van-e elég családorvos, van-e elég szakorvos bizonyos szakterületeken, vagy a városokban, például Marosvásárhelyen a biztosítóval szerződéses viszonyban álló járóbeteg-szakrendelésen kapunk-e három napon belül előjegyzést a szakorvosokhoz?
– hangsúlyozta Lorenzovici László.
Az Európai Bizottság által közzétett jelentés szerint egyébként az egy főre jutó egészségügyi kiadások is a legalacsonyabbak között vannak Romániában, kevesebbet csak Bulgária áldoz ilyen célra. A születéskor várható élettartam esetében is csak Bulgáriában (73,6 év) rosszabbak az adatok, mint Romániában (74,2 év). Ez egyébként Románia esetében a koronavírus miatt is csökkent (1,4 évet, szemben a 0,7 éves EU-s átlaggal), és jóval az EU-s átlag (80,6 év) alatt van – jegyzik meg a jelentésben. Ebből az is kiderül, hogy Romániában az elhalálozásoknak több mint a harmadáért a szív-érrendszeri megbetegedések felelnek, EU-szerte itt a legalacsonyabb az emlőrák-szűrések aránya, és bár általában a daganatos megbetegedések túlélési aránya javul, továbbra is jóval az uniós átlag alatt van e tekintetben is az ország.
Az Állandó Választási Hatóság szerdán bejelentette, hogy az elnökválasztás november 24-i fordulójában induló 14 jelölt pénzügyi megbízottjainak eddig közölt adatai szerint a jelölteknek összesen 119,4 millió lejt állt rendelkezésükre a kampányukra.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerint az országos bruttó minimálbér január elsejei megemelése 4050 lejre egy természetes lépés, amely további béremelkedéseket eredményez, hozzájárulva a munkavállalók életszínvonalának javulásához.
A megszokott körülmények között folytathatják tevékenységüket a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatását (ITP) végző műhelyek – közölte szerdán a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR).
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit.
A közigazgatási törvénykönyv nem teszi lehetővé, hogy a polgármesteri hivatalnál és a helyi érdekű közszolgáltatásoknál dolgozó alkalmazottak a helyi tanács határozata alapján olyan bérpótlékokat kapjanak, amelyeket más jogszabályok nem írnak elő.
Diana Şoşoacă EP-képviselő, az SOS Románia párt elnöke egy hétfői kampányrendezvényen kijelentette, hogy támogatni fogja Călin Georgescu független jelöltet az államfőválasztás második fordulójában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar megyei tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke – nyilatkozták pártforrások.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
szóljon hozzá!