Nem újkeletű "szakma" csalónak lenni. Varrógép-űzérekről is hallottunk már, mégis sikerül újabb és újabb áldozatokat ejtenie annak a csapatnak, aki szorólapokon, plakátokon és újságok hasábjain hirdeti, hogy értékes, első világháború előtti, német gyártmányú varrógépeket vásárol az ország minden területén. Az elmúlt években még a Szebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum igazgatójának adta ki magát az egyik csaló, aki ilyen varrógépeket vásárolt. Ma már ennél kinifnomultabb módszerekkel "üzletel" a csapat, hiszen banki átutalással előszőr nekik kell fizetni egy bizonyos összeget, azért, hogy elindíthassák a "papírmunkát".
2010. március 19., 16:092010. március 19., 16:09
2011. november 08., 14:242011. november 08., 14:24
2008-ban még Hans Dietrich fiktív nevet használt a csaló, aki a Brukenthal Múzeum igazgatójának adta ki magát, és csak férfi és női varrógépet együtt vett be neves szebeni múzeumába, ezért a jóhiszemű varrógép-tulajdonosnak ajánlott egy másik varrógépet – az eladásra kínált varrógép párját, amelyet 3000 euróért adott el neki, miután soha többet nem jelentkezett.
A Brukenthal kapusa már nevetett a jóhiszemű varrógép-tulajdonosokon
H. S., marosvásárhelyi lakos családi örögségét – egy Singer varrógépet akart eladni ennek a \"műgyűjtő\" német igazgatónak, miután meglátta hirdetését az újságban. Telefonon többször is egyeztettek, többek között a varrógép sorszámáról, amelyről megállapította az \"igazgató\", hogy értékes és rajta van a listán, ezért megveszi 60 0000 euróért. A csalás ott kezdődött, amikor felajánlott a varrógéptulajdonosnak még egy Singert – a férfi varrógép párját, mert ugye csak együtt veszi be a múzeum, és megegyeztek, hogy találkoznak Tordán egy parkoló eldugott zugában. A másik varrógép állítólag egy idős bácsi tulajdonában volt, aki közben kórházba került, és így az állitólagos szomszédja vitte ki a parkolóba, és 3000 eurót vett el érte. A boldog vevők immár két varrógéppel kocsijukban egyenesen Szebenbe igyekeztek, hogy ott átadják a női és férfi varrógépeket a múzeumnak a busás kis összeg fejében. Az \"igazgató\" – természetesen telefonon – arra kérte őket, hogy várják meg őt a város központjában, és együtt mennek majd a múzeumba. Pár órányi várakozás után H. S. és testvéreinek gyanús lett az eset, és ők maguk vitték el a varrógépeket a múzeumba, ahol az őr nevetve fogadta őket, és mondta, hogy ők nem vesznek be varrógépeket, de nem H. S. az egyedüli naív varrógép-tulajdonos, aki beállít hozzájuk, hiszen nemrégiben egy konstancai ortodox pap is két varrógéppel jelent meg a kapuban, akinek szintén az \"igazgató\" ajánlotta fel a másik gépet, mert ugye csak párosával veszi be a Brukenthal, melyeket aztán Németországba szállítanának – \"Hans Dietrich\" szerint.
Jogi úton nem lehet támadni
A csaló azután kikapcsolta telefonját, és többé már nem volt elérhető – aznap. Ugyanis egy hétre rá megint megjelent a hirdetés, ugyanazzal a számmal, így H. S. felhívta őt megint, és bediktált egy kitalált varrógép-sorszámot – és minő véletlen az is rajta volt az értékes Singer varrógépek listáján. A rászedett H. S. hiába fordult volna a rendőrséghez, ugyanis bizonyítékok hiányában nem ért volna el túl sokat. Pár éve Kolozs megyében megpróbálta valaki törványes útra terelni az esetet, de belebukott, hiszen a bíróság nem adott igazat a vádlónak. Ő saját jóhiszeműségéből vette meg a varrógépet, a „külföldi műgyűjtő\" vagy \"múzeum igazgató\" pedig nem kötelezte a vásárlót semmire. Így tehát jogi úton senkit sem lehet felelősségre vonni.
Tehát mai napig nem buktak le a csalók, sőt újabb meg újabb trükkökkel próbálkoznak rászedni a varrógép-tulajdonosokat, ezért azok az emberek, akik már pórul jártak egyszer figyelmeztetni szeretnék a többieket, hogy ne dőljenek be ilyen és ehhez hasonló hirdetéseknek. Legtöbb régiség-kereskedő szerint pedig ezek a varrógépek nem érnek többet 100 eurónál, úgy hogy ne próbáljuk meg eladni őket 50 000–60 000 euróért.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!