Közírók álláspontja, véleménye sportesemények kapcsán.
2020. május 11., 00:202020. május 11., 00:20
Idéntől újabb változások várhatók a labdarúgás játékszabályaiban, a nemzeti szövetségek szabadon eldönthetik, hogy a járvány miatt félbeszakadt bajnokságok folytatásában bevezetik (úgymond kísérleti jelleggel), vagy pedig csak a 2020–2021-es idényben.
A 2019–2020-as bajnokságok ez ideig lejátszott mérkőzéseihez képest az egyik változás a kezezés címén történő szabálytalanságok újraértelmezése. Az őszi, téli időszakban a támadó csapat játékosának vétlen kezezését (karjához pattanó labda stb.) lefújták az esetek többségében. Az újraértelmezés, pontosítás alapján viszont, hogyha a támadó csapat játékosával vétlen kezezés történik, ez csak akkor szabálytalan, hogyha három fázisban gól születik a mozdulat után: 1. az érintett játékos rögtön gól szerez, 2. átadásából rögtön gólt szerez a csapattárs, 3. a vétlen kezezésből a labda egy csapattárshoz pattan, akinek átadásából egy harmadik játékos gólt szerez ... Nem lesz könnyű dolguk a játékvezetőknek, hiszen az egyértelmű kezezés az, amikor a labda könyökön alul ér a karhoz, míg a váll és felkar tájéka (ameddig a mez a felkart takarja) labdaérintéskor nem számít kezezésnek. Biztosan lesznek bűvész játékosok, akik az alkar-felkar háromszögével, a bicepsszel tudnak igazítani a labdán, hogy az a kellő irányba pattanjon. A szabálymódosítás ábráján a mez rövid ujját jelölik „no handball” (nem kézilabda, azaz nem kezezés) felirattal, ami értelmezésekre ad okot, hiszen viszonylagos, a mez ujjának hosszúságától is függővé teszi a „no handball” helyét.
Fejfájást okozó elemzés helyett tegyünk egy gyors időutazást. Amikor Angliában a rögbitől úgymond intézményesen is elkülönítették a futballt, az új sportágnak külön szabályokat alkottak. Az 1863. évi focikódexnek tíz pontja volt, mint a tízparancsolatnak. A játékszabály második pontja anakronisztikusan bájos, de sok-sok „aranylábú” focista ma is nagyon szívesen alkalmazná a pályán. A mondat így szól: „A játékosok a kezüket csak arra használhatják, hogy a labdát megállítsák, és a lábuk előtt a talajra helyezzék”. Hát nem kedves? Ha fennmaradt volna ez a szabály, mennyivel megkönnyíthette volna az ifjak „akadémiai képzésének” kimerítő labdatechnikai óráit! És a mérkőzéseket is voltaképpen. A korszakalkotó angol futballszabályzat harmadik pontja ma is időszerű: „Csak a labdába szabad rúgni”, írták rendkívül körültekintően, ami 150–160 év múltán is időszerű.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!