Megyénkben idén újra sertéspestis tizedelte az állományt, az illetékesek 3 gazdaságban több száz disznót öltek le, hogy megfékezhessék a kór terjedését. Jó hír, hogy azóta hivatalosan is sertéspestismentesnek nyilvánították Háromszéket; örömben üröm, hogy újra számos szabálytalanságra derült fény.
2021. november 04., 00:152021. november 04., 00:15
Dr. Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, október 27-én sikerült felszámolni két uzonfüzesi, illetve egy bácsteleki gazdaságban kialakult gócpontot, és rámutatott arra, hogy az említett gazdák ezúttal nem kapnak kártérítést.
– A károsultak nem tartották be az állategészségügyi törvényeket, felületesen kezelték a járványvédelmi előírásokat, de fülszámozás, az adatbázis terén is azonosítottunk gondokat. Kiközöltük a választ, megindokolva, hogy miért nem részesülnek támogatásban. Egy gazdánál – ahol 225 disznót öltünk le – még a rendőrséget is bevontuk a nyomozásba, hiszen a jószágok száma nem talált az adatbázisban leírtakkal: a bejelentett háztáji gazdaság helyett farmon tenyésztette a disznókat. A szabálytalanságok miatt jelentős összegektől estek el a károsultak: egy esetben például ez 38 ezer euróra rúgott, ennyi támogatást kaphatott volna a gazda, ha betartja a szabályokat – részletezte.
Dr. Örsi hangsúlyozta, a közeljövőben még nagyobb szigorral lépnek fel a törvénysértők ellen, hiszen egy-egy felelőtlen, a járványvédelmi előírásokat be nem tartó személy miatt jelentős időn keresztül leterhelődik az igazgatóság.
– Jelen esetben a védelmi zónában 4 falut, 167 gazdaságot, 1194 disznót kellett egyenként leellenőrizni, jelentős volumenű terep-, papírmunkát végeztünk, továbbá a megfigyelési zónában 16 falut, 614 gazdaságot jártunk végig, és 3840 disznót ellenőriztünk – mutatott rá a megyei főállatorvos.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!