Háromszéki a legjobb népdalénekes

A Temesvár melletti nagyközségben, Újszentesen a hétvégén tizenegyedszer rendezték meg az Őszirózsa országos népdalvetélkedőt általános iskolások számára.

Némethi Katalin

2019. október 25., 00:322019. október 25., 00:32

Előkészítő osztálytól nyolcadikig, négy korcsoportban mintegy százhúsz diák vett részt a rangos megmérettetésen. A díjak többsége Székelyföldre került. Kovászna megyét 12 dalos pacsirta képviselte, azok, akik már bizonyítottak és a Kézdivásárhelyen, májusban megszervezett Háromszéki Népdalbarátok Megyei Vetélkedőjén az első helyen végeztek.

Újszentesen a zsűri döntése alapján országos első helyezett Voloncs Zselyke, a kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola második osztályos kisdiákja. Szabó Katalin és Dezső Zelinda tanítványa a Citerazenekar és a Vas Lajos Népzenei Szövetség különdíját is megkapta. Dicséretben részesültek: Kocsis Tekla, a Székely Mikó Kollégium első osztályos tanulója, Zsigmond Tifani, a Molnár Józsiás Általános iskola másodikosa, aki az újszentesi polgármesteri hivatal különdíját is kiérdemelte. Szintén dicséretet kapott Fülöp Zsolna, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum negyedikes kisdiákja, Balázs Gergő, a Székely Mikó Kollégium kezdő gimnazistája, Deák Anett, a Mikes Kelemen Líceum hetedikes tanulója, Biszak Beáta, a Molnár Józsiás iskola szintén hetedikes diákja és Sylvester Adrienn, a Mikó végzős gimnazistája. A szentesi Deák Ferenc Általános iskola különdíját Pál Zsófiának, az árkosi Gelei József Általános Iskola nyolcadikos diáklányának ítélték oda. Nem voltak a díjazottak között, de tisztességgel helytálltak a kézdiszentkereszti Szőllősi Kriszta, Opra Panna és Gáspár Henrietta.

A rendezvény záróakkordjaként a jelenlévők közösen is elénekeltek egy dalt.

– A versennyel együtt, minden évben vannak a megyei fordulón kötelező, úgymond korosztályonként közös népdalaink, amelyekkel bővülnek a repertoárok, és ugyanígy az országos versenyre is mindig ajánlanak egy dalt a közös énekléshez versenyen kívül. Ennek fontosságát talán Kodály Zoltán szavai erősítik meg a legjobban: a nemzeti egységet az énekes közösségek teremthetik meg, a közös éneklés ugyanis hozzájárul az egész ember fejlesztéséhez –- véli Barta Enikő, a megyei népdalvetélkedő szervezője.

A különböző versenyeken elért eredmények bizonyítják, hogy a háromszéki iskolákban nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományápolásra, beleértve hatalmas és értékes népdalkincsünk megismertetését, népszerűsítését és továbbörökítését. Lelkes pedagógusok segítik, támogatják a gyerekeket tehetségük kibontakoztatásában, lehetőséget teremtve a bemutatkozásra. Minden alkalmat kihasználnak, vetélkedőkre viszik el tanítványaikat. A kitartás, a befektetett munka mindig meghozza gyümölcsét, Újszentesen is büszkén képviselték Háromszéket a diákok, és öregbítették jó hírnevét.

Gratulálunk a diákoknak és Gábor Judit, Saica Enikő, Pál Adél, Mátyás Imola, Erős Judit, Benedek Magdolna, István Ildikó, Ábri Béla, Dombora Anna és Deák Vilikó Mária felkészítő tanároknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust