A tehetséggondozás útján

Minapi jegyzetemben, a Szókincs – gondolatkincs címűben úgy fogalmaztam, hogy kincs a szó, s hogy érzékeltessek is valamit ennek a kijelentésnek a súlyából, a tartalmából, éspedig azt, hogy tényleg gazdaggá tehetik a beszélőt a szavak, elősoroltam a tíz legszebb magyar szót.

Borcsa János

2017. február 14., 00:032017. február 14., 00:03

Minapi jegyzetemben, a Szókincs – gondolatkincs címűben úgy fogalmaztam, hogy kincs a szó, s hogy érzékeltessek is valamit ennek a kijelentésnek a súlyából, a tartalmából, éspedig azt, hogy tényleg gazdaggá tehetik a beszélőt a szavak, elősoroltam a tíz legszebb magyar szót.

Tudva lévő, hogy egy ilyen „csokor” kiválasztása bármikor s bárki részéről egy egyszeri és játékos, de merész vállalkozás lehet, következésképp az volt Kosztolányi Dezső részéről is 1933-ban, aki meg is jegyezte, hogy ez a „merőben önkényes” válasz éppúgy jellemzi a válaszadót, mint nyelvünket. Ő akkor a következők mellett döntött: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír. Benne volt akkori választásában – mondotta – még pillanatnyi lelkiállapota is...

A puszta véletlennek köszönhető, hogy a Csíkszeredában szerkesztett és kiadott Székelyföld kulturális folyóirat legfrissebb, februári számában jelent meg egy kisesszé, amelynek szerzője az otthon fogalmáról elmélkedve, s ezzel a szóval egészítve ki a tíz legszebbet, egyetlen rövid bekezdésnyi egységbe foglalta a Kosztolányi által felsorolt majd’ minden szót. A szerző az otthon melletti „védőbeszédében” a dédnagymama esetét idézi egy adott ponton, aki súlyos nehézségek közepette élte le életét, ennek ellenére önmagával mindig békében volt. „Hiszen boldogan élt – folytatódik az eszmefuttatás. – Ez az élet lényege, nem? A lánggal égni, ameddig csak lehet. Boldogan. Megtalálni a gyöngyöt a porban. Értékesnek lenni. Felfedezni valami újat. Szűz hóba lépni. Őszi levélkupacba behunyt szemmel ugrani. Mint az ismeretlenbe. Majd elmerülni a vérvörös naplementében. Megtanulni visszafogni magad, még ha nehéz is nem előrántani a kardot. Forró csókokat adni annak, akit teljes szívünkből szeretünk. Tisztelni édesanyánkat, és édesanyává válni. Semmit sem bánni, amikor visszatekintünk 120 évesen, a karosszékben ülve, mert tudjuk, hogy megtaláltuk az otthonunk.”

Íme, hogyan telítődik egy mai erdélyi magyar középiskolás személyes élményével, egyéni gondolatával egy régi játékos írói ötlet! A Székelyföld februári számában olvashatók ugyanis azok a verses és prózai munkák is, amelyeket nemrég díjaztak a folyóiratnak a 2016-ban, középiskolás diákok számára meghirdetett pályázatán – ezen munkák egyikéből választottam a fenti idézetet. A folyóirat a három első helyezett és az ugyanennyi különdíjas pályamunkának adott helyet. Ez utóbbiak egyike pedig éppen egy kézdivásárhelyi tanuló lett!

Ha az előző, 2015-ben ugyancsak középiskolás diákok számára kiírt pályázatot is figyelembe vesszük, azt mondhatjuk, hogy a Székelyföld határozott és dicsérendő lépéseket tesz a tehetségek felfedezése és gondozása terén. Ahogy emlegetni szokták, a „szupermost” generációt szólítja meg, s akik e nemzedékből válaszoltak, illetve válaszolnak a felhívásokra, azoknak méltányos versenyfeltételeket biztosít. Az első pályázati kiírásban a Ki vagyok én? kérdéssel fordultak a mai középiskolásokhoz, a másodikban egy ugyancsak valós tartalmú kérdéssel, a Mi(t) nekem Erdély?!-lyel bírták szóra a diákokat.

Végül a pályázatokon díjazottak kilétére is érdemes egy pillantást vetni, arra például, hogy kézdivásárhelyi és székelyudvarhelyi diákok után és mellett székelykeresztúri, marosvásárhelyi és kolozsvári középiskolásokkal bővült a díjazottak névsora. Tágul tehát az erdélyi magyar irodalom utánpótlásának köre, kezdeményezni pedig érdemes – és kell is! – a tehetségfejlesztés és -gondozás érdekében...

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés