A brazilok a favoritok

Véget ért a négy és fél éves várakozás, ugyanis vasárnap megkezdődik a több szempontból is sporttörténelmi jelentőségű katari labdarúgó-világbajnokság. Vasárnap 18 órától a Katar–Ecuador nyitómérkőzéssel indul a 2022-es vébé, amelynek mind a 64 összecsapása látható lesz a magyar és a román közmédia felületein: az M4 Sporton, az m4sport.hu oldalon és a TVR-n.

Bartha Zsófia

2022. november 18., 00:132022. november 18., 00:13

Sok szempontból is sporttörténelmi esemény a katari torna. Ez az első labdarúgó-világbajnokság, amelyet a magyar közmédia a határon túl is elérhetővé tesz. Történelmi, hiszen ez lesz az első világbajnokság egy arab országban, ráadásul a szokásos nyári időszaktól eltérően az év végén rendezik, és az utolsó, amelyen 32 csapat vesz részt, a 2026-os tornán (házigazda: Egyesült Államok, Kanada, Mexikó) már 48 válogatott szerepel. Várhatóan ez lesz korunk két korszakos egyéniségének is az utolsó nagy tornája, Lionel Messi és Cristiano Ronaldo is ezen a tornán búcsúzhat a világbajnokságoktól.

Másodszor rendezik meg a világbajnokságot Ázsia területén a 2002-es, Dél-Koreában és Japánban zajlott torna után. Katar az eddigi legkisebb területű vb-házigazda, és sok bírálat érte, főleg a stadionokat építő vendégmunkások rossz munkakörülményei miatt, egyes források szerint 17 ezer személy esett áldozatul olyan építkezések közben, amelyekre nem került volna sor, ha az ország nem lett volna házigazdája a vb-nek.

A nemzetközi versenynaptár zsúfoltsága miatt a vb programja sűrített, a csoportkörben minden játéknapon négy mérkőzést játszanak le, és 28 nap alatt lezajlik a világbajnokság mind a 64 mérkőzése. A torna nyitóünnepsége vasárnap 16 óra 30 perctől, míg a Katar–Ecuador nyitómérkőzés 18 órától kezdődik. A csoportmérkőzéseket romániai idő szerint négy idősávban rendezik: a nap első mérkőzését déli 12, majd a következőket 15 és 18 órától, végül az esti találkozókat 21 órától. A találkozók nyolc stadionban zajlanak, a döntőt Katar nemzeti ünnepén, december 18-án játsszák a Luszail Nemzeti Stadionban.

A klubok közül a Bayern München adja a legtöbb futballistát a világbajnokságra: a német bajnokcsapatot 17 játékos képviseli a tornán. A második helyen holtversenyben a Premier League-ben címvédő Manchester City és a La Ligában szereplő FC Barcelona áll 16-16 labdarúgóval. A bajnokságokat tekintve toronymagasan az angol élvonalból érkezik a legtöbb játékos a világversenyre, a Premier League-ből 156 labdarúgó vesz részt a tornán. Második a spanyol La Liga 86-tal, míg a német Bundesliga és az olasz Serie A 70-70 futballistával képviselteti magát.

A statisztikai elemzések többsége Brazíliát és Argentínát tartja a legesélyesebbnek a világbajnoki cím elhódítására. A Gracenote kimutatása szerint a braziloknak van a legnagyobb, 20 százalékos esélyük a végső győzelemre, figyelembe véve, hogy a legutóbbi 50 mérkőzésük közül mindössze hármat veszítettek el. Az európai válogatottak közül Spanyolország és Hollandia végső sikerére van a legnagyobb esély (7 százalék), a sorban ezután jön az előző vb-n bronzérmes Belgium (6 százalék) és a címvédő Franciaország (5 százalék).

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés