Kozán István
2013. július 12., 14:102013. július 12., 14:10
A székelyföldi közélet sötét bugyraiból is egyre több olyan eset kerül felszínre, amely alátámasztja a Transparency International (TI) nemzetközi jogvédő szervezet minap nyilvánosságra hozott és az egész országra vonatkozó éves jelentésének helyességét. A szervezet azt vizsgálta, hogy milyen a megítélésük a különböző állami intézményeknek, szervezeteknek. Az eredmények tökéletesen tükrözik a romániai valóságot, ugyanakkor nem állnak távol a székelyföldi realitástól sem.
Mert akárhogy is próbálunk nemzetiségi – és területi – enklávéként elkülönülni a többségi románságtól, egy Székelyföldön végzendő kutatás esetében is nagy valószínűséggel ugyanazok az intézmények szerepelnének a korrupciós lista első felében. Sajnos, nekünk is egyre több okunk van ugyanazt feltételezni, amit a románok jelentős részének (a megkérdezettek 76 százalékának): a politikai pártokhoz áll a legközelebb a korrupció. A politikai pártokat ugyebár politikusok alkotják, tehát a legkorruptabbak maguk a politikusok.
És itt nem börtönbe zárt bukaresti focicsapat-tulajdonosra vagy volt miniszterelnökre kell gondolni, hanem kenőpénzt elfogadó székelyföldi polgármesterre, korrupciós ügyletekkel gyanúsított intézményvezetőkre, irodafőnökökre, önkormányzati képviselőkre, összeférhetetlenség bűnébe eső közigazgatási vezetőkre, szóval olyanokra, akik sokat tettek azért, hogy a székelyek is elhiggyék, a politikusok és a korrupció jól „megférnek” egymás mellett.
A jogvédő szervezet összesítése szerint a korrupciós lista második helyén a parlament áll. A parlamentet, mint mindenki tudja, politikai pártok alkotják, a politikai pártokat pedig – ahogy fentebb már jeleztük – maguk a politikusok.
Harmadik helyre az igazságszolgáltatás került, majd az egészségügy, a rendőrség és a közigazgatás következik. Ezen állami intézmények székelyföldi egységeiről is bátran kijelenthetjük, hogy az ott dolgozóknak (persze, tisztelet a kivételnek) sok munkájuk van abban, hogy egy székelyföldi korrupciós közvélemény-kutatás esetén elcsípjék az előkelő helyek valamelyikét.
Nyilván hajlamosak vagyunk saját magunkat jobbnak, szebbnek, tisztességesebbnek feltüntetni a többségi nemzettel szemben, azt viszont magunk is naponta megtapasztaljuk, hogy a még nem létező székelyföldi parlamentet leszámítva, az országos kutatásban az első helyeken szereplő intézmények Székelyföldön is a korrupció legfőbb melegágyai.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!