Búcsús szentmise keretében köszöntötték az angyalok fejedelmét csütörtökön Csíkszentmihályon, és ugyanekkor áldották meg a templom számára készült új Szent Mihály-szobrot.
2011. szeptember 29., 17:532011. szeptember 29., 17:53
2011. szeptember 30., 21:502011. szeptember 30., 21:50
A szentmihályi búcsús szentmise keretében megáldották a templom új Szent Mihály-szobrát
„A szentek képmásának szobrok vagy festmények formájában való ábrázolásával cselekedeteik követésére ösztönzik a híveket” – emelte ki a szentmisét celebráló Boros Károly felcsíki főesperes.
A szobor készítője, Xantus Géza képzőművész elmondása szerint a templom bejárata melletti kapufülkében egykor volt egy Szent Mihály-szobor, amelyet a szakértők a 16. századra datálnak, de ez jelentősen megrongálódott. Az alkotás ezért a Csíki Székely Múzeumba került, és szükségszerűvé vált egy új szobor készítése, melyet az egyházközség tőle meg is rendelt.
Kezdetben – elevenítette fel – az eredeti alkotás mását akarták elkészíteni, végül másként döntöttek. „Szent Mihály arkangyal a mennyben folytatott csatában legyőzi a sátánt. Ezt a jelenetet kétféleképpen ábrázolják: van, amikor a sátánt ember, van, amikor sárkány jelképezi. Az eredeti szobor alkotója a sárkánnyal való küzdelmet jelenítette meg, így mi is ezt a formát választottuk. Csakhogy ő Szent Mihályt katonaruhában és szárny nélkül ábrázolta, így ez összetéveszthető a Szent György küzdelmével. Ezért változtattam meg jelentősen a szent hőst, akit egyértelműen angyalként, vagyis szárnyakkal képzeltem el” – hangsúlyozta portáluknak Xantus.
Az egyháztanács döntése értelmében az újonnan elkészült szobor nem a kapufülkébe kerül, hanem a templom belsejébe, mivel tartanak a fémtolvajoktól, de valószínűleg hamarosan az eredeti szobor negatívja alapján készül egy másolat is, amelyet majd ott helyeznek el.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!