Gábor Áront és korát ismertető kiállítás keretében lesz megtekinthető október 9-én a háromszéki magyarság számára a 20. század során a szabadság jelképévé nemesedett ágyú. Az erdővidékieknek még inkább fontos ez a jelkép, ugyanis a háromszéki önvédelmi harc első két ágyúját Bodvajban öntötték.
2010. október 05., 11:392010. október 05., 11:39
2010. október 05., 14:432010. október 05., 14:43
1906-ban Kézdivásárhelyen, a Rudolf kórház udvarán találták meg Gábor Áron egyetlen, máig fennmaradt ágyúját. Az ágyú 1971 és 2010 között hatósági rendelkezésre a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeum gyűjteményét gazdagította. Idén sikerült visszaszerezni jogos tulajdonosa, a Székely Nemzeti Múzeum számára.
Ezt az ágyút kívánják bemutatni az erdővidéki közönségnek is egy, Gábor Áront és korát ismertető kiállítás keretében, Erdővidék Múzeumában. Az esemény a gidófalvi huszárok toborzó felvonulásával veszi kezdetét Barót központjában. Ezt követően az ágyú bemutatására és a kiállítás megnyitójára kerül sor egy bensőséges ünnepség keretében. Az eseményt több jeles meghívott mellet megtiszteli jelenlétével Kelemen Hunor, Románia kulturális minisztere is.
Bármennyire is magától értetődő, hogy egyházi és világi ünnepeinket ma szabadon megélhetjük, ez nem volt mindig így. Amikor ez másképp volt – azaz a rendszerváltás előtt –, az emberek sokszor viccel oldották fel a tiltás okozta feszültséget.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.