Kreatív kerámiaműhelyt hoznak létre Marosvásárhelyen

Kerámiaégető kemencét, a kerámiaműhely majdani működésének módozatait mutatják be csütörtökön a Knöpfler Vilmos (Brăila) utcai Kortárs Művészetek Házában (az 1927-ben épült volt zsinagóga épületében). A délután hat órakor kezdődő marosvásárhelyi bemutatóra várják a művészetek, kézművesség iránt érdeklődőket.

Bakó Zoltán

2016. április 18., 19:082016. április 18., 19:08

A Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület (MÖMKE) még 2015-ben kreatív kerámiaműhely kialakítását tűzte ki céljául Marosvásárhelyen, ahol magyar és kaukázusi szín- és motívumvilággal ismerkedhetnek, átadása után pedig alkothatnak a művészeti ág iránt érdeklődők. Az egyesület elnöke, Puskás Attila elmondta – a tagok közül többen is művészi szinten folytatják a kerámiakészítést és díszítést, kellő tapasztalatot szereztek a szamosújvári Téka Alapítványnál, illetve a magyar-örmény közösségnél szervezett foglalkozásokon, és oklevelet is kaptak róla. A kerámiatárgyak, -ékszerek a marosvásárhelyi egyesület által szervezett kiállításokon nagy érdeklődésnek örvendtek, ezért döntött úgy az egyesület, hogy megpróbál pályázati úton beszerezni egy kemencét, amely elengedhetetlen kelléke egy ilyen műhelynek. Sikerült megnyerni a pályázatot, a kemencét és a műhelyt egyelőre a Kortárs Művészetek Házában rendezték be.

Az egyesületi elnök elmondta: a tevékenység nem kizárólag hagyományos műhelyfoglalkozás-értelemben folyik, hanem oktatási és pszichológiai szempontot is érvényesítenek. Tekintettel arra, hogy a román oktatási rendszerben hiányosak a manuális és a finommozgás-koordináció fejlesztését szolgáló foglalkozások, a tevékenység kiválóan alkalmas a gyermekek mozgáskoordinációjának és fantáziavilágának fejlesztéséhez. A felnőttek világában egyre inkább teret hódító szorongás, depresszió és elmagányosodás leküzdésének eszköze lehet a kerámiakészítés és -díszítés a foglalkozások keretében. Az András Lóránt Társulattal együttműködve alakítják ki a műhelyt és a foglalkozásokat.

A csütörtöki bemutatón nem csak a helyiség és a kemence kerül bemutatásra, a látogatók egy kiállítás keretében a művészek alkotásaival is megismerkedhetnek. A projektről a helyszínen részletes tájékoztatást nyújt Dobribán Anna és Demeter Anna oktató, András Lóránt, a társulat és Puskás Attila, a MÖMKE vezetője. A tervek szerint a kreatív kerámiaműhely heti két alkalommal várja a gyermekeket és a felnőtteket, a részvétel előzetes iratkozással történik majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. január 13., kedd

Kétezer-ötszáz munkahelyet érint a kombinát megszorító intézkedése

Megszorításokra készül a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát az évek óta elhúzódó gazdasági bizonytalanság miatt. Első körben hatszáz alkalmazottat küldenek technikai munkanélküliségre, illetve felbontanak több karbantartói szerződést is.

Kétezer-ötszáz munkahelyet érint a kombinát megszorító intézkedése
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Van érdeklődés Sütő András szobrának elkészítése iránt

Hat pályamunka érkezett be a marosvásárhelyi városházára a Sütő András-szobor elkészítésére kiírt ötletbörzére. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítése iránt kisebb érdeklődés mutatkozott.

Van érdeklődés Sütő András szobrának elkészítése iránt
2026. január 13., kedd

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség

A mezőrücsi, 17 éves Moldovan Larisa-Rodica január 4-én önként távozott otthonról, 5-e óta pedig nem tudnak kapcsolatba lépni vele.

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség
2026. január 13., kedd

Nagy kiterjedésű tűzzel küzdenek a tűzoltók Marosvásárhelyen

Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen kedd délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Nagy kiterjedésű tűzzel küzdenek a tűzoltók Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Otthoni szüléshez nyújtottak segítséget a hegyimentők

Különleges, nagy felelősséggel járó bevetést hajtott végre a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat az elmúlt éjszaka egy nehezen megközelíthető tanyán, Sóváradon.

Otthoni szüléshez nyújtottak segítséget a hegyimentők
2026. január 12., hétfő

Fizetős parkolás Nyárádszeredában is

Kétszáz kijelölt parkolóhely vált fizetőssé hétfőtől Nyárádszereda főterén. A kisváros vezetője, Tóth Sándor szerint az intézkedésre azért volt szükség, mert rendet akarnak a főtéren és pénzre is szükségük van.

Fizetős parkolás Nyárádszeredában is
Fizetős parkolás Nyárádszeredában is
2026. január 12., hétfő

Fizetős parkolás Nyárádszeredában is

2026. január 12., hétfő

Tíz nap alatt több mint 500 lakástűz országszerte

Összesen 793 tűzesetet regisztráltak országszerte az év első tíz napján, amelyből 500 lakásban keletkezett – közlik a katasztrófavédelem munkatársai.

Tíz nap alatt több mint 500 lakástűz országszerte
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Közel 300 bírságot szabtak ki a közlekedésrendészek néhány óra alatt Maros megyében

A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó, megelőző jelegű rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az ellenőrzések során Maros megyében összesen 292 szabálysértési bírságot szabtak ki, ezek közül 161-et gyorshajtás miatt.

Közel 300 bírságot szabtak ki a közlekedésrendészek néhány óra alatt Maros megyében
2026. január 12., hétfő

Akik már az első órákban befizették a megemelt helyi adókat

Hétfőtől lehet befizetni a helyi adókat és illetékeket Marosvásárhelyen. Már az esztendő első nyitvatartási napján többen éltek a lehetőséggel, és törlesztették pénzügyi kötelezettségeiket, de hosszú sorok sehol nem alakultak ki hétfő reggel.

Akik már az első órákban befizették a megemelt helyi adókat
2026. január 12., hétfő

Ideiglenes megoldás: hidegaszfalttal tömik be a kátyúkat Marosvásárhelyen

Hidegaszfalttal töltik fel az elmúlt napok télies időjárása miatt megszaporodott kátyúkat Marosvásárhelyen. A beavatkozás ideiglenes jellegű, az időtálóbb javításra tavaszig várni kell.

Ideiglenes megoldás: hidegaszfalttal tömik be a kátyúkat Marosvásárhelyen
Hirdetés