Fotó: Kristó Róbert
Jónak ígérkezik az idei búzatermés. Szemben a tavalyi esztendővel – amikor az esőzések miatt igencsak megcsappant a terméshozam – idén már minden külső tényező a búzának kedvezett. Csíkban a napokban csak a kövesebb parcellákon kezdtek aratni, Udvarhely környékén viszont már a búza mintegy negyven százalékát, Keresztúr vidékén pedig a kalászosok 60-70 százalékát learatták.
2011. július 28., 16:442011. július 28., 16:44
2011. július 28., 18:442011. július 28., 18:44
Claas márkájú „klassz” kombájn Szépvíz határában. Pár hét munka...
A búza mellett idén a pityókatermés is jónak ígérkezik – mondják a szakemberek, akik az idejében elkezdett növényvédelmi munkálatokkal, valamint a burgonyavész elleni hatékony védekezéssel magyarázzák a jó mutatókat.
A szépvízi kísérleti állomáson csütörtökön kezdték el az aratást: a Román Mezőgazdasági Akadémiához tartozó állomás közel száz hektárnyi, Szépvíz környéki területet művel meg, ebből hatvan hektáron idén búzát vetettek. „A búza mellett harminckét hektáron pityókát ültettünk, nyolc hektárra pedig árpa került” – sorolja Molnár Albert agrármérnök, a kísérleti állomás vezetője, aki immár 32 esztendeje dolgozik a szakmában. „Tavaly hektáronként 2800 kilogramm búza termett, idén ez a szám meghaladja a háromezret. Mindez a kövesebb területeken” – újságolja.
A kísérleti állomás Hargita megyében egyedüliként tartozik az akadémiához, a megművelt területeket pedig a szépvízi és környékbeli gazdáktól bérli. „Az idei időjárás eddig tökéletes volt: a hét nagy részében sütött a nap, hétvégeken viszont bőséges csapadék esett, ami igencsak kedvezett a kalászosoknak” – értékel Molnár Albert.
„Nincs gond az értékesítéssel”
Szépvíz másik nagy gabonatermelője maga a helyi polgármester: Ferencz Tibor ötven hektáron gazdálkodik, ennek jelentős része saját terület. „A rendszerváltozás óta családi vállalkozás formájában műveljük a földeket, idén huszonkét hektáron kalászos növényeket vetettünk, tizenegyen pedig burgonyát ültettünk, a fennmaradó területeken takarmánynövények vannak” – tudjuk meg az agrármérnök végzettségű polgármestertől.
„Ha az Isten is megsegít, két nap alatt befejezzük az aratást. A búza piaca a régi: a környékbeli pékségek minden kilót felvásárolnak, nincs gond tehát az értékesítéssel. A hozam parcellánként változik, átlagban viszont elmondható, hogy az elmúlt esztendőhöz képest idén jobb a hozam: egy hektáron 4600 kilogrammnyi búzára számítok, de mindez függ a terület minőségétől. Tavaly ez a szám alacsonyabb, négyezer körüli volt, igaz, a minőségi mutatók akkor is jók voltak” – hasonlítja össze a két esztendőt Ferencz Tibor.
Növekedett a gazdálkodók kedve
„A termés közepes lesz, a gabona ára viszont jobbnak ígérkezik, mint tavaly”– nyilatkozta a Székelyhon.ro megkeresésére Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője – a piaci előrejelzéseket figyelembe véve – úgy számol, hogy a termelők a búza kilogrammonkénti áráért helyben 80-90 bani körüli összeget kaphatnak. Egyébként idén Hargita megyében őszi és tavaszi búzát, illetve rozst és tritikálét összesen közel 12 ezer hektáron vetettek.
A pityókatermés is jónak ígérkezik – mondja Török Jenő –, mivel a növényvédelmi munkálatokat idejében elkezdték a termelők, ugyanakkor a burgonyavész ellen is hatékonyabban védekeztek. „Mostantól csapadékmentes időre van szükség, mivel innentől fogva a pityókának rosszat tesz az eső, a búzatermésben pedig egyenesen kárt okoz” – vélekedik a szakember, aki nem akart előrejelzésekbe bocsátkozni, annyit viszont megkockáztatott, hogy ebben az esztendőben közepes pityókaárra számítanak.
Érdekes adat, hogy idén Hargita megyében 11 370 hektáron termelnek krumplit, a beültetett területek nagysága 515 hektárral meghaladja a tavalyit.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!