Fotó: Kristó Róbert
Jónak ígérkezik az idei búzatermés. Szemben a tavalyi esztendővel – amikor az esőzések miatt igencsak megcsappant a terméshozam – idén már minden külső tényező a búzának kedvezett. Csíkban a napokban csak a kövesebb parcellákon kezdtek aratni, Udvarhely környékén viszont már a búza mintegy negyven százalékát, Keresztúr vidékén pedig a kalászosok 60-70 százalékát learatták.
2011. július 28., 16:442011. július 28., 16:44
2011. július 28., 18:442011. július 28., 18:44
Claas márkájú „klassz” kombájn Szépvíz határában. Pár hét munka...
A búza mellett idén a pityókatermés is jónak ígérkezik – mondják a szakemberek, akik az idejében elkezdett növényvédelmi munkálatokkal, valamint a burgonyavész elleni hatékony védekezéssel magyarázzák a jó mutatókat.
A szépvízi kísérleti állomáson csütörtökön kezdték el az aratást: a Román Mezőgazdasági Akadémiához tartozó állomás közel száz hektárnyi, Szépvíz környéki területet művel meg, ebből hatvan hektáron idén búzát vetettek. „A búza mellett harminckét hektáron pityókát ültettünk, nyolc hektárra pedig árpa került” – sorolja Molnár Albert agrármérnök, a kísérleti állomás vezetője, aki immár 32 esztendeje dolgozik a szakmában. „Tavaly hektáronként 2800 kilogramm búza termett, idén ez a szám meghaladja a háromezret. Mindez a kövesebb területeken” – újságolja.
A kísérleti állomás Hargita megyében egyedüliként tartozik az akadémiához, a megművelt területeket pedig a szépvízi és környékbeli gazdáktól bérli. „Az idei időjárás eddig tökéletes volt: a hét nagy részében sütött a nap, hétvégeken viszont bőséges csapadék esett, ami igencsak kedvezett a kalászosoknak” – értékel Molnár Albert.
„Nincs gond az értékesítéssel”
Szépvíz másik nagy gabonatermelője maga a helyi polgármester: Ferencz Tibor ötven hektáron gazdálkodik, ennek jelentős része saját terület. „A rendszerváltozás óta családi vállalkozás formájában műveljük a földeket, idén huszonkét hektáron kalászos növényeket vetettünk, tizenegyen pedig burgonyát ültettünk, a fennmaradó területeken takarmánynövények vannak” – tudjuk meg az agrármérnök végzettségű polgármestertől.
„Ha az Isten is megsegít, két nap alatt befejezzük az aratást. A búza piaca a régi: a környékbeli pékségek minden kilót felvásárolnak, nincs gond tehát az értékesítéssel. A hozam parcellánként változik, átlagban viszont elmondható, hogy az elmúlt esztendőhöz képest idén jobb a hozam: egy hektáron 4600 kilogrammnyi búzára számítok, de mindez függ a terület minőségétől. Tavaly ez a szám alacsonyabb, négyezer körüli volt, igaz, a minőségi mutatók akkor is jók voltak” – hasonlítja össze a két esztendőt Ferencz Tibor.
Növekedett a gazdálkodók kedve
„A termés közepes lesz, a gabona ára viszont jobbnak ígérkezik, mint tavaly”– nyilatkozta a Székelyhon.ro megkeresésére Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője – a piaci előrejelzéseket figyelembe véve – úgy számol, hogy a termelők a búza kilogrammonkénti áráért helyben 80-90 bani körüli összeget kaphatnak. Egyébként idén Hargita megyében őszi és tavaszi búzát, illetve rozst és tritikálét összesen közel 12 ezer hektáron vetettek.
A pityókatermés is jónak ígérkezik – mondja Török Jenő –, mivel a növényvédelmi munkálatokat idejében elkezdték a termelők, ugyanakkor a burgonyavész ellen is hatékonyabban védekeztek. „Mostantól csapadékmentes időre van szükség, mivel innentől fogva a pityókának rosszat tesz az eső, a búzatermésben pedig egyenesen kárt okoz” – vélekedik a szakember, aki nem akart előrejelzésekbe bocsátkozni, annyit viszont megkockáztatott, hogy ebben az esztendőben közepes pityókaárra számítanak.
Érdekes adat, hogy idén Hargita megyében 11 370 hektáron termelnek krumplit, a beültetett területek nagysága 515 hektárral meghaladja a tavalyit.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!