Jócskán meghaladja a félmillió lejt a vadak által az év eleje óta okozott károk értéke Hargita megyében. Mindeddig jórészt a háziállat-állományt tizedelték a nagyvadak – elsősorban medvék –, terméskárokra az elkövetkező időszakban lehet számítani.
Tavaly 2,15 millió lej kárt okoztak a védett vadak a Hargita megyei gazdaságokban és a földeken, ám ebből múlt hónapig csak kevesebb mint egymillió lejt térített meg az állam. Aztán szinte egyik pillanatról a másikra rendezte az összes elmaradást.
A mezőgazdaságban okozott vadkárok becsült értéke a múlt évben meghaladta a kétmillió lejt Hargita megyében – számolt be hétfőn a Hargita megyei környezetvédelmi ügynökség.
Városszéli ingatlannal rendelkezni sokak által vágyott állapot, de nem biztos, hogy igaz ez Székelyföld esetében is. Sepsiszentgyörgyön rókák, medvék, vaddisznók látogatják az erdőhöz közeli utcákat, a vadállatok a központhoz is egyre közelebb tűnnek fel.
Lakott területtől távolabb található tanyára tört be egy medve kedden este a Kiruly völgyében, ahol egy mangalicát sebzett meg.
Az időjárás miatt idén kissé késve kezdődött a legeltetési szezon Hargita megyében, és ez a tényező is hozzájárult ahhoz, hogy egyelőre nincs sok feljegyzett vadkár a megyében. A háztáji gazdaságokban azonban jó néhány vadgarázdálkodás történt.
Az ember elleni vadtámadások, illetve a vadak által okozott közlekedési balesetekre is kártérítést ír elő az új vadkártörvény. Hatékonyabbá válik a kártérítés-igénylés az új szabályozásnak köszönhetően, véli az általunk megkérdezett mezőgazdász.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.