
Összesen 372 háziállatot pusztítottak el a medvék és a farkasok Hargita megyében az év eleje óta. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Jócskán meghaladja a félmillió lejt a vadak által az év eleje óta okozott károk értéke Hargita megyében. Mindeddig jórészt a háziállat-állományt tizedelték a nagyvadak – elsősorban medvék –, terméskárokra leginkább az elkövetkező időszakban lehet számítani.
2024. augusztus 10., 17:392024. augusztus 10., 17:39
Az év eleje óta 198 vadkárt jelentettek a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél, ezek közül a legtöbbet medvék okozták. Az esetek döntő többségében háziállatokat zsákmányoltak a nagyvadak a legelőkön vagy a gazdaságokba bejutva.
Amint arról Domokos László József, a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A kárfelmérések eredménye szerint a vadak által a gazdáknak okozott idei veszteségek értéke 601 490 lej.
A kártérítések mintegy kétharmadát – nagyjából 400 ezer lejt – már kifizette a környezetvédelmi minisztérium a károsultaknak, nem naprakészek még a kárrendezéssel, de haladnak a kifizetések – válaszolta kérdésünkre Domokos László József.
Amint a környezetvédelmi ügynökség adataiból is kitűnik, az esztendő eddig eltelt részében a háziállat-állományban tettek kárt a vadak. Mindeddig csak két-három terméskárról értesültek – közölte az intézmény vezetője. „Még nem indultak meg” a termőföldekre, fűzte hozzá, utalva a károk jellegének a nyár végétől történő megváltozására, ami minden évben tapasztalható.
Hasonlóképp vonzzák a nagyvadakat a gyümölcsöskertek is, így az esztendő második felében nagyrészt terméskárokról szokott bejelentéseket kapni a környezetvédelmi ügynökség.
Tavaly, egész évben összesen 538 vadkárról kapott bejelentést a megyei környezetvédelmi ügynökség, ezek értéke elérte a 2,15 millió lejt. 321 esetben háziállatokat pusztítottak el a medvék és farkasok, összesen több mint 700-at:
Az állatállományban keletkezett károk összértéke nagyjából egymillió lej volt, a terméskároké pedig további 1,14 millió.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A termést 513 hektáron tették tönkre, 4,46 hektáron pedig gyümölcsösökben garázdálkodtak a medvék tavaly.
Maros megyében 145 vadkárról kapott bejelentést az év eleje óta a környezetvédelmi ügynökség, ám dacára annak, hogy ott kevesebb ilyen eset történt, a károk összértéke nagyobb, meghaladja a 765 ezer lejt. A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint a 145 vadkár közül 16-ot okoztak farkasok, a többi a medvék számlájára írható. Ezekben a vadgarázdálkodásokban több mint négyszáz háziállat pusztult el: 165 juh, 80 szarvasmarha, 5 sertés, 16 kecske, 82 háziszárnyas, továbbá tönkrement 78 méhkaptár is. A medvék ugyanakkor több tíz hektáron okozták terméskárt, jórészt kukoricásokban, de gyümölcsösökben is.
Több tíz kilométeren át 1800–2000 méteres magasságban kígyózik, sokan a romániai tereputak királyának tartják. Aki a Transalpinát már bejárta, lehet fogalma róla, de a belőle leágazó Strategica még azt is lepipálja.
A rendőrök őrizetbe vettek három, 18 és 24 év közötti fiatalembert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy TikTokon terjedő álhír miatt szombaton részt vettek egy bevetésre siető mentőautó megtámadásában a Kolozs megyei Récekeresztúron.
A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztályának (DSU) vezetője, Raed Arafat szerint a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársainak megtámadását az az álhír váltotta ki, amely szerint „egy fekete mentőautó gyerekeket rabol”.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
szóljon hozzá!