Fotó: Borbély Fanni
Egy nagyon erős világverseny van a tudás megszerzésében, megtartásában, hasznosításában. De a tudás semmit nem ér, ha ahhoz nem kötődik erős identitás és nem kötődnek értékek – hangsúlyozta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere a Tempus Közalapítvány Versenyképesség és innováció elnevezésű megbeszélésén pénteken, Tusványoson.
2024. július 26., 14:452024. július 26., 14:45
Az európai uniós elnökség fontos szlogenje, hogy Tegyük újra naggyá Európát, és ennek a központi eleme a versenyképesség és innováció. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Neumann János Programjának az egyik fókusza a tudásalapú gazdaság megerősítése – vezette fel a beszélgetést a moderátor, Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója. Mint mondta, a magyar kormány ennek kapcsán már látható eredményeket hozott össze az utóbbi évek folyamán. A cél, hogy Magyarország 2030-ra a tíz leginnovatívabb európai ország közé kerüljön.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere rámutatott, a versenyképesség és az innováció összetett dolog, a magyar innovációnak, a magyar egyetemi modell kialakításának több pillére van.
Tehát versenyképesség: értéket, értelmet az identitás és az értékközpontúság alapján kell. Szóval amikor mi a Neumann János programról beszélünk, amikor magyar egyetemi modellről beszélünk, akkor ezt a hármat kell egybetenni: versenyképesség, identitásőrzés, identitáserősítés, valamint az értékek iránt való elköteleződés az, ami kell, hogy vonzóvá tegye mindazt, amit csinálunk.”
Fotó: Borbély Fanni
Úgy véli, ha ezt a három pillért nézzük Európában, akkor nagy baj van.
„Ezért mi egy olyan versenyképességi fordulatot kívántunk és kívánunk végrehajtani, amely ezzel a három attribútummal rendelkezik, versenyképesebb, identitásőrzőbb, értékőrzőbb. És ebben haladtunk előre. Tizenkét egyetemünk a legjobb öt százalékában van. Az Óbudai Egyetem belépett a legjobbak közé, ott van a fiatal egyetemek rangsorában is, a Debreceni Egyetem a világ legjobb 2 százalékában van.”
Papp László, Debrecen polgármestere elmondta, a városban jelenleg is zajlik egy nagyon erős gazdaságfejlesztési folyamat, noha Debrecen esetében nem az iparosításon, hanem sokkal inkább azon van a hangsúly, hogy az ország keleti régiójának egy gazdasági centruma legyen.
Fotó: Borbély Fanni
„És ha már innováció, akkor természetesen innoválni nemcsak a tudomány területén, vagy a kutatások, fejlesztések területén lehet, hanem adott esetben a várospolitikában is.” Rámutatott, a gazdaság egy város életében az egyik legfontosabb alap, legyen szó kultúra-, oktatás-, vagy közlekedésfejlesztésről.
A debreceni modell azt jelenti, hogy összekapcsolódott az egyetem, a város, a térség és a gazdasági szereplők – idézte a moderátor Hankó Balázst.
A város és az egyetem és a térség az test és lélek – hangsúlyozta Kossa György, a Gróf Tisza István Egyetemért Alapítvány elnöke, az ITK-Holding elnök-vezérigazgatója, hozzátéve, ez Debrecenben maximálisan megvan.
Az államtól egészségügyi ellátásra és oktatásképzésre körülbelül 170 milliárd forintnyi összeget kap a felsőoktatási intézmény, a többit már a piacról termeli ki. 25 klinikát tartanak fenn, Magyarország legnagyobb betegellátó rendszerét működtetik.
„Tehát minden adott ahhoz, hogy a gyakorlati és elméleti képzés össze tud kapcsolódni, megfelelve a különböző ipari és különböző befektetői elvárásoknak, úgy alakítva a képzést és a kutatásokat, hogy ezekhez már a forrásokat az egyetem is hozzá tudja tenni.” Mint mondta, egyedüli egyetem, ahol működő ipari park van, üzemeket működtetnek, gyártóhelyeket hoztak létre.
Fotó: Borbély Fanni
Óbudai modell is van, az Óbudai Egyetem kifejezetten innovatívan és a magyar leleményesség alapján áll hozzá mindenhez is, és így is próbál teljesíteni – hangzott el. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora elmondta, a versenyképesség és innováció nagyon hosszú és következetes munkát igénylő folyamat.
„Nagyon fontos az, hogy az állam nagyon gyorsan rendezte a jogi környezetet, megteremtette a modellváltás lehetőségét, és onnantól kezdve megengedte az egyetemeknek, hogy saját maguk kezdjék el a saját maguk fejlesztési irányait kialakítani.”
A szakképzési centrumok kialakítása egy hasonló sikertörténete az utóbbi éveknek, és mind a városnak, mind az egyetemeknek, és természetesen a minisztériumnak ebben komoly részesedése van – emelték ki a beszélgetésen.
Hankó Balázs hangsúlyozta, gyártási csúcstechnológiában Magyarország ötödik a világon. Ehhez az kell, hogy olyan tudás, olyan szakemberek legyenek, akik ezt a gyártási csúcstechnológiát üzemeltetni tudják. A felsőoktatást és a szakképzést az köti össze, hogy hivatást adnak a fiataloknak úgy, hogy szerezzenek szakmát.
Tízből hatan a szakképzést választják most. Mi azt szeretnénk, hogy tízből hét legyen. Azt tettük ezért, hogy a megújított szakképzésnél a 3 éves szakmunkásképzés mellett az 5 éves technikusi képzést összehúztuk az egyetemekkel.” 96 egyetemi szakképző együttműködés van, többek között az Óbudai Egyetemnél és a Debreceni Egyetemnél – tette hozzá.
Fotó: Borbély Fanni
„Sőt, a legjobbak, akik a technikusi képzésben részt vesznek, előzetes hallgatói diákjogviszonnyal kerülhetnek be az egyetemre. Azért, mert innentől a szakképző intézményeket a mérnöki, informatika, műszaki, egyetemi képzés előszobájává tettük. Merthogy mind a két területen a gyakorlat a lényeg. Az a lényeg, hogy a gazdasági szempontok jelenjenek meg. Az a lényeg, hogy duális képzés legyen.
(…) Igen, ösztönözzük a szakképzést és a felsőoktatás még szorosabb együttműködését, hogy a fiatalok, akik az adott térségben elindulnak, találják meg az útjukat, találják meg azt, hogy a képességeiket a lehető legjobb mértékben, sőt, azt még azon egy kicsit túl is tudják húzni, és kamatoztatni a nemzetet.”
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!