Nehéz a roma közösségekkel megértetni, hogy a felzárkóztató projektek gyerekeikért vannak
Fotó: Boda L. Gergely
A roma népesség képezi Európa legnagyobb kisebbségét, ráadásul a legsebezhetőbbet is, őket éri a legtöbb diszkrimináció, és közülük kerülnek a legtöbben a társadalom peremére. A hazai statisztikák szerint Maros megyében él a legtöbb roma, számos településen a számuk megduplázódott az elmúlt 25 évben.
2017. július 30., 21:032017. július 30., 21:03
A legutóbbi, 2011-es népszámlálási adatok szerint a roma népesség aránya Maros megyében 8,8 százalék volt, míg 1992-ben 5,7 százalékot jegyeztek.
A Maros megyei statisztikai mutatók alakulása azonban nemcsak a roma lakosság növekedésével magyarázható, hanem azzal is, hogy a Kárpátokon túli megyékben például szinte egyáltalán nem jelennek meg a népmozgalmi regiszterekben – hívja fel erre a figyelmet Kiss Tamás és Barna Gergő demográfiai és statisztikai elemzésében, amely a 1992-es, 2002-es és 2011-es népszámlálási adatokra támaszkodik.
Fotó: Boda L. Gergely
De az inkonzisztencia Erdély egyes területein is jelentős. Kovászna megyében a román anyanyelvű roma újszülöttek (Előpatak, Hidvég, Bölön, Bardóc községekben) láthatóan románként kerülnek be a népmozgalmi statisztikákba, miközben a 2002-es, illetve a 2011-es népszámlálás során többségük romának vallotta magát” – írják a szociológusok.
Csak érdekességképpen ez az arány a magyar közösségben a következőképpen alakult: 1992-ben 1 millió 624 ezer magyart jegyeztek, 2011-ben pedig 1 millió 237 ezren vallották magyarnak magukat.
A Maros megyei települések közül legtöbben Petelén, 1335-en vallották anyanyelvüknek a romanit, Mezőbándon 1215-en, a Nyárádkarácson községhez tartozó Karácsonyfalván pedig 1070-en. Ferenczi György Nyárádkarácson község polgármestere lapunk megkeresésére elmondta, a lakosság harminc százalékát teszi ki a roma népesség, továbbá mintegy 67 százaléka magyar, és 1–2 százalékuk román nemzetiségű.
Az itt élő romák viszont egy gazdagabb közösségnek számítanak megyeszinten is, hiszen nem elszegényedett, társadalom peremén élőkről van szó, hanem olyanokról, akik luxusautókkal járnak és építkeznek. Hogy miből él a többségük viszont rejtély, hiszen maga a polgármester sem tudta erre a választ.
– mondta Ferenczi György. Sok lány 13–14 évesen szül gyereket, ezért sokuk idejekorán otthagyja az iskolát. A fiúk általában kijárják az általános iskolát, már csak a sofőrkönyv megszerzésének érdekében is, amelynek feltétele a nyolc osztály. Nyárádkarácson községben nem jellemző az elszegényedett roma réteg, akad egy-két mélyszegénységben élő roma család, de ugyanennyi van a magyar és a román közösségben is – tette hozzá a polgármester, aki félig viccelődve meg is jegyezte, a karácsonyfalvi romák kellene segítsék a lakosság többi részét.
Fotó: Boda L. Gergely
Erdőszentgyörgyön, ahol ma a lakosság mintegy 20-25 százaléka roma, sajátos helyzet alakult ki. Csibi Attila Zoltán polgármester három réteget különböztetett meg az erdőszentgyörgyi roma közösségen belül: a legkevesebben a mélyszegénységben élők vannak. Van egy kalapos, Gábor-cigány réteg, amely csak a téli időszakban tartózkodik a Kis-Küküllő menti városban, az év nagy részében a fővárosba jár dolgozni. A harmadik, és egyben a legnagyobb réteget képezik a kereskedelemből élők, akiknek a gyerekei integrálódnak.
– részletezte lapunknak Csibi Attila Zoltán, aki úgy véli, pozitív irányba fejlődik a helyi roma közösség. A Gyulafehérvári Caritas helyi szervezetével közösen próbál az önkormányzat a mélyszegénységben élő roma gyerekeken segíteni. „Egy osztálynyi gyerekről van szó, akik meleg ételt kapnak iskola után, erre a rétegre ugyanis jellemző, hogy korán elhagyja az iskolát” – mesélte Erdőszentgyörgy polgármestere.
Fotó: Boda L. Gergely
Marossárpatak önkormányzata néhány hónapja a Román Társadalomfejlesztési Alaphoz nyújtott be pályázatot azzal a céllal, hogy egy nappali foglalkoztató központot hozzon létre a község roma gyerekei számára. Fél évvel ezelőtt meg is nyitották azt Sárpatak Szerbiának nevezett roma negyedében, májusban pedig hivatalosan is felavatták. Kozma Barna polgármester akkor lapunk megkeresésére elmondta, a projekt legfőbb célja, hogy közelebb hozzák a roma gyerekeket az iskolához, hiszen
– mondta a község elöljárója. Az írástudatlanság, illetve az iskolaelhagyások csökkentése mellett hangsúlyt fektetnek az egészséges életmódra, a biztonság fontosságára, az illem és az emberi méltóság, mint értékek elterjesztésére is.
Az Európai Unió célkitűzései között szerepel az is, hogy 2020-ig jelentősen növelje a roma közösségek életszínvonalát, a gyerekek iskolázottságát. A legnagyobb gond viszont az, hogy nehéz a roma közösségekkel megértetni, hogy ezek a projektek értük, a gyerekeikért vannak, és érdemes hosszú távra tervezni, nem csak egyik napról a másikra élni.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!