Nem mindenki kapta meg a tanügyben az önfejlesztésre fordítható támogatást, a szakszervezeti vezető szerint ennek helyi oka lehet. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Több probléma is volt az utóbbi időben az oktatási rendszerben dolgozó alkalmazottak egy részének a bérével, illetve különböző juttatásainak a kiszámításával vagy folyósításával. Noha a hibák jó része megoldódott, van még olyan juttatás, például a tavaly bevezetett, önfejlesztésre fordítható 1500, illetve 500 lejes támogatás, amelyet még nem minden alkalmazott kapott meg.
2024. március 20., 21:102024. március 20., 21:10
Múlt hónapban az illetékes szakminisztériumokhoz fordultak a tanügyi szakszervezetek, mert a kisegítő személyzet egy része – főként a bölcsődékben dolgozók – nem kapták meg az oktatási rendszerben januártól bevezetett béremelést, továbbá amiatt is, hogy az ingázó pedagógusoknak nem minden településen fizették ki az utazási támogatást az önkormányzatok.
A székelyföldi megyékben akkor még nem sok hasonló esetről tudtak a tanügyi szakszervezetek, ám azóta kiderült, hogy a bölcsődékben kisegítőszemélyzeti munkakörben dolgozók nem kapták meg a nekik járó béremelést. Kiderült ennek az oka is.
Egy helytelen törvényértelmezés miatt az ingázó pedagógusok egy része nem kapta meg az utazási támogatást, a bölcsődék kisegítő személyzete egy részének pedig a bére nem nőtt. A székelyföldi megyékben nem gyakoriak az ilyen esetek.
A bölcsődék működtetése korábban a polgármesteri hivatalok feladata volt, ám valamivel több mint egy évvel ezelőtt átkerültek a tanfelügyelőségekhez. Az oktatási rendszerben azonban nagyjából egy takarítónői besorolásnak felel meg az a személyzeti kategória, amelyben a bölcsődék kisegítő személyzete mindaddig dolgozott. Így
– tudtuk meg Molnár Zoltántól, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Maros megyei szervezetének vezetőjétől.
„Akik a bölcsődében vagy óvodában dadusként vagy ápolóként dolgoznak, kisegítőszemélyzeti munkakörbe kerültek, mivel ők gyermekekkel is dolgoznak – öltöztetik, ételt szolgálnak fel nekik, vécére viszik őket stb. –, nem csak takarítanak. Tehát átkerültek egy más személyzeti kategóriába” – magyarázta a szakszervezet képviselője. Ez már megtörtént, így rendeződött a béremelés kérdése is – mondta. Azt viszont
ugyanis akkor még nem voltak a megfelelő személyzeti kategóriában – válaszolta kérdésünkre.
Az ingázó pedagógusoknak járó támogatással kapcsolatos legutóbbi problémát illetően Molnár Zoltán elmondta, az leginkább a tanulók házában dolgozókat érintette. A marosvásárhelyi tanulók házában sem kapták meg az ingázási támogatást az arra jogosultak, a tanfelügyelőségnél terítékre is került a probléma február végén. Azt nem tudja biztosan, hogy rendeződött-e a helyzet, de feltételezi, hogy igen, mert azóta nem kapott panaszokat a szakszervezet – fogalmazott az érdekvédelmi tömörülés megyei vezetője.
A nagyobb gond az – folytatta –, hogy vannak olyan iskolák, ahol az elmúlt évre még egyáltalán nem kapták meg az ingázási támogatást az arra jogosultak, vagy olyan tanintézet is van a megyében, amelynek csak most utalta a polgármesteri hivatal a múlt évre járó támogatást.
Az ingázási támogatással kapcsolatos zavart legutóbb az okozta, hogy az új tanügyi törvény értelmében
A jogszabály bevezetését azonban elhalasztották a 2025–2026-os tanév kezdetéig, addig pedig minden marad a régiben, ez viszont elkerülte az illetékesek figyelmét egyes önkormányzatoknál.
A tavalyi általános tanügyi sztrájk eredményeként bevezetett, az oktatásban dolgozóknak évente egyszeri alkalommal járó, önfejlesztésre fordítható támogatással is vannak problémák. Nem mindenki kapta azt meg, ám ennek helyi oka lehet – véli Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Hargita megyei, területi vezetője. Mint mondta,
A kártyát megkapták, de az 1500, illetve 500 lejes támogatást nem. Három-négy iskolában vannak ilyen panaszok, ezekben senkinek vagy csak a kisegítőszemélyzetnek nem utalták még az önfejlesztésre fordítható összeget – mondta Kocs Ilona, aki azt feltételezi, hogy ennek
A bérekkel kapcsolatos többi probléma egyébként rendeződött – válaszolta kérdésünkre a szakszervezet képviselője.
Kocs Ilona ezzel kapcsolatban azt is hangsúlyozta, ő már évek óta mondja, hogy a gyakori bérszámfejtési problémáknak a legfőbb oka az, hogy az oktatási rendszerben használt bérszámfejtési alkalmazást nem az oktatási tárca, hanem egy külsős cég tartja fenn, illetve fejleszti, amelynek
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
szóljon hozzá!