
Fotó: Haáz Vince
Ismét virágkorát éli az a fajáték, amely egy madzaggal összekötött kalapácsszerű részből és egy lyukas golyóból áll. A kendama játék azonban több iskolában tiltólistára került sérülésveszélyre hivatkozva.
2025. november 09., 08:582025. november 09., 08:58
Fejleszti a koncentráció képességét, a szem és a kéz koordinációját, az egyensúlyérzéket, illetve jó hatással van a reflexekre is. Nyolc évvel ezelőtt már betört a hazai piacra is a kendama, amely Japánban vált népszerűvé, sőt ott sportszerűen űzik is.
Japánban a kendamának nemcsak hagyománya, hanem saját szervezete is van, amelynek célja a kendamák szabványosítása, a versenyek szervezése és a játékosok rangsorolása. A hivatalos, szabványos kendamák ma már egy jellegzetes matricát viselnek, amely megkülönbözteti azokat az olcsóbb, műanyag utánzatoktól. Érdekesség, hogy a profik gyakran épp ezekkel a nehezebben kezelhető utánzatokkal edzenek, hogy fejlesszék ügyességüket.
Fotó: Haáz Vince
A játék lényege, hogy a golyót ügyesen bejuttassuk a kalapácsfej két különböző méretű csészéjének egyikébe, vagy feltűzzük a nyél hegyes végére. Ehhez komoly kézügyességre és jó mozgáskoordinációra van szükség. A golyó 6 cm átmérőjű és 55–75 gramm közötti súlyú, a játék összsúlya tehát 115–140 gramm között mozog.
A fagolyóval valóban lehet testi sérüléseket okozni egymásnak vagy akár saját magunknak, ha nem vigyázunk. Pont ebből kifolyólag tiltották be számos tanintézményben a játék iskolában való használatát.
Zalányi Erzsébet, a Marosvásárhelyi Református Kollégium aligazgatója lapunknak elmondta, nemrég szüneten történt egy csúnya baleset:
A nagyoknak továbbra is szabad, de a kicsiknek tilos az iskolában játszaniuk vele, akárcsak a Bolyai Farkas Elméleti Líceum elemi osztályaiban, amelyekkel egy épületben vannak a kis refisek. Most a puhább jojólabda a divat a kisebbeknél szüneteken – tette hozzá az iskolaigazgató-helyettes.
A marosvásárhelyi 7-es számú általános iskolában más a helyzet, ott
– tudtuk meg Körtesi Sándor iskolaigazgatótól. „Mi semmi jónak elrontója nem vagyunk. Baleset eddig nem történt vele, és figyelmeztettük a gyerekeket, hogy mindaddig szabadon kendamázhatnak szüneteken, ameddig vigyáznak egymás és a saját maguk testi épségére. Sőt, most novemberben iskolaszintű kendamaversenyt is szervezünk nekik” – számolt be a Székelyhonnak Körtesi Sándor.
Fotó: Haáz Vince
Lukács-Márton Réka, Marosvásárhelyen dolgozó pszichológus és tanár szerint végre van egy divatos, de ugyanakkor hasznos játék a gyerekek kezében, amely valódi alternatívát nyújt a mai túlpörgetett és túldigitalizált világban.
„Örültem, hogy visszatért divatba, mert összpontosítás, koordináció és kézügyesség fejlesztésében is kiváló. Minden játéknak megvannak a balesetveszélyei, sérüléslehetőségei – melyik az a játék, amelynek nincs? De sokkal jobb ez, mint a naphosszat görgetett TikTok-videók, Youtube-shortok, reelsvideók vagy bármely online játék, amelyre ráfügghetnek a diákok, és hosszútávon mind a tanulásban, mind a mentális egészségben
– fejtette ki véleményét a szakember.
Fotó: Haáz Vince
Romániában is lehet eredeti, illetve utánzat kendamát is kapni, ránézésre szinte egyformák, bár sokan az eredetire esküsznek, hiszen azzal valamivel könnyebb elkapni a golyót. Húsz lej körüli az ára a legolcsóbb, nem eredetinek, de akár száz lejt is kérhetnek az eredetiért, sőt a krómozott változatért 700 lejt sem sajnálnak elkérni az online áruházakban.
A székelyföldi játékboltok is érzik a kendama megugrott népszerűségét. A marosvásárhelyi Creatoys online játékbolt tulajdonosa, Ferencz Krisztina elmondta,
„Egy ideig kiment a divatból, nem is igyekeztünk különösen feltölteni a készletet, de kezdték kérni a fizikai boltos viszonteladóink, mivel nagykereskedők is vagyunk, és úgy tűnik, hogy most nagyobb az érdeklődés a weboldalunkon a közvetlen vásárlóink körében is” – fejtette ki a játékbolt tulajdonosa.
Ideiglenesen egyirányúsítják hétfőtől a Cuza Vodă utcát Marosvásárhelyen az útfelújítási munkálatok miatt.
Közúti balesethez riasztották szombaton kora este a tűzoltókat Szászrégenben: egy személyautó eddig tisztázatlan körülmények között letért az úttestről. A járműben hét ember – három felnőtt és négy gyermek – utazott, mind megsérültek.
Baleset miatt áll a forgalom Jedd és Kebele között: egy mikrobusz hat utasát kell sérülések miatt ellátni.
Tarlótűz ütött ki pénteken Náznánfalván, ahol húsz hektárnyi tarló égett le, de a tüzet végül sikerült megfékezni.
Három halálos áldozata van – köztük egy kiskorú is – annak a péntek délutáni balesetnek, amely a Maros megyei Zoltán nevű településen történt: három személygépkocsi és egy katonai teherautó ütközött össze.
Őrizetbe vettek egy 67 éves marosvásárhelyi férfit, aki lelőtt egy macskát egy általa törvényesen birtokolt, sűrített levegős fegyverrel – közölte pénteken a Maros Megyei Rendőrség sajtóosztálya
Három, 15 és 17 év közötti fiatalt vettek őrizetbe pénteken Marosvásárhelyen. A gyanú szerint egy 85 éves nő válláról lopták el a táskáját a Kövesdombon.
Marosvásárhelyen jövő év végére megújul a Bolyai tér: gránitburkolattal és Zsolnay-szökőkúttal bővül, a Bolyai utca pedig részleges sétálóutcává alakul. A beruházást a helyi önkormányzat megemelt finanszírozási kerete teszi lehetővé.
Politikusi nagyotmondásokat oszlattak szét azzal, hogy tisztázták: milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár a külföldről hazatelepedés. Szó volt a munkanélküli segélyről, a nyugdíjazásról, a gyermekpénzről és az egészségbiztosításról is.
Marosvásárhelyen szervezik idén a tűzoltók szakmai versenyének országos szakaszát, amely a hivatásos tűzoltók hagyományos megmérettetése. Itt tudtuk meg azt is, mi jelenti a legnagyobb kihívást egy tűzoltó számára.
1 hozzászólás