Kellemetlen meglepetés. Egyes oktatásban dolgozó alkalmazottak nem kapták meg a béremelést. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Egy helytelen törvényértelmezés miatt az ingázó pedagógusok egy része nem kapta meg az utazási támogatást, a bölcsődék kisegítő személyzete egy részének pedig a bére nem nőtt egy adminisztratív probléma folytán. A székelyföldi megyékben nem gyakoriak az ilyen esetek, tudtuk meg a tanügyi szakszervezet képviselőitől.
2024. február 20., 13:202024. február 20., 13:20
Bér-, illetve juttatásproblémák miatt fordultak az illetékes szakminisztériumokhoz több alkalommal is az elmúlt napokban a tanügyi szakszervezetek. Az egyik gond az, hogy
A másik pedig az, hogy – főként a bölcsődékben –
Az ingázási támogatást jelenleg a polgármesteri hivatalok folyósítják azoknak a pedagógusoknak, akik nem a lakhelyükön oktatnak, de az új tanügyi törvény értelmében már nem az önkormányzatok feladata lesz ez. A jogszabály bevezetését azonban elhalasztották a 2025-2026-os tanév kezdetéig, addig pedig minden marad a régiben. Valószínűleg ez utóbbi kerülte el az illetékesek figyelmét egyes önkormányzatoknál, ezért
A székelyföldi megyék többségében azonban nem kapott ilyen jellegű panaszokat az érdekvédelmi tömörülés. Amint azt érdeklődésünkre Molnár Zoltán, a szakszervezet Maros megyei szervezetének elnöke elmondta, nem tudnak ilyen esetről, nem kaptak ilyen jellegű jelzést a megyében dolgozó pedagógusoktól. Mindössze egy településen áll fenn ez a probléma, ám ott sem a helytelen törvényértelmezés vezetett ehhez, és a támogatásra jogosultak sem mindig adták le időben az igazoló iratokat – mondta. Kitért azonban arra is, hogy
A 8000 lejt meghaladó fizetéssel rendelkező pedagógusoknak – ők többnyire a legnagyobb munkarégiséggel és érdemfokozattal rendelkező tanárok – ugyanis nem jár már ez a támogatás, de csak ettől az évtől. Néhány iskolában azonban már múlt év októberében megvonták ezt, illetve olyan eset is előfordult, hogy
Ezek az esetek azonban utóbb rendeződtek.
A bölcsődék kisegítő személyzetét érintő bérproblémát illetően Molnár Zoltán elmondta, ilyen jellegű panaszt sem kaptak Maros megyéből, az elkövetkező napokban derül majd ki, hogy hasonló eset előfordult-e a megyében.
Hargita megyében vannak ilyen esetek, a pontos számuk ugyan nem ismert, de a helyzet miatt a megyei tanfelügyelőséghez fordult Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének a területi vezetője.
A számításokkal a könyvelőségeken is voltak problémák, főként ott, ahol viszonylag gyorsan kiutalták a januári béreket. „A januári fizetéseket február 14-étől adták ki, sok helyen 15-én végezték el az elszámolást.
Tehát lehet, hogy téves összegeket fizettek ott, ahol a januári béreket hamarabb kiutalták” – magyarázta a bérszámfejtési program hiányosságai miatt előforduló problémákat a szakszervezet képviselője.
A munkakörre vonatkozó besorolásokon is változtattak a programban, így megtörténhetett, hogy ott, ahol a régi megnevezést írták be, a rendszer nem fogadta azt el, üresen hagyta a mezőt, így
– mondott egy másik példát Kocs Ilona. Megjegyezte azonban azt is, nem kell túlságosan aggódni az elmaradt összegek miatt, biztos benne, hogy
Az ingázási támogatással kapcsolatban elmondta, nem tudnak olyan esetről, hogy pedagógus ne kapta volna meg a juttatást. Az a gyakoribb, hogy kisegítő személyzeti munkakörben dolgozóknak nem adják ki a juttatást egyes önkormányzatok, mondván, helyben is tud találni például takarítónőt az adott iskola, nincs szükség arra, hogy más településről ingáztassanak valakit – részletezte a helyzetet a szakszervezet területi vezetője.
Kovászna megyében sem az ingázási támogatás hiányára, sem elmaradt béremelésre vonatkozó panaszt nem kapott a tanügyi szakszervezet – tudtuk meg Nagy Gábortól, a FSLI megyei szervezetének elnökétől. Az érdekvédelmi tömörülés képviselője ugyanakkor egy másik, a pedagógusoknak kedvező hírről is beszámolt. A kormány korábban elismerte, hogy
A Kovászna megyei szakszervezet azonban beperelte a területéhez tartozó összes tanintézetet (62), annak érdekében, hogy a pedagógusok büntetőkamatot is kapjanak az elmaradt összegekre.
A Brassó Megyei Táblabíróság a közelmúltban kezdte meg a fellebbezések megtárgyalását, kettőt már elutasított, így várhatóan a többi ügyben is a szakszervezet javára dönt majd a bírói testület. Ez azt jelenti, hogy
Ez nem kis összeg, hat év alatt eléri az alapösszeg 80 százalékát a büntetőkamatok értéke – tudtuk meg Nagy Gábortól.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!