Fotó: Pinti Attila
A Csíkszeredai Bíróság törölte azt a 3000 lejes (210 ezer forintos) bírságot, amelyet Grüman Róbertre, a Kovászna megyei önkormányzat elnökhelyettesére rótt ki a Hargita Megyei Csendőrség amiatt, hogy nem jelentette be a csendőrségen is az önkormányzat június 6-i úzvölgyi rendezvényét.
2019. november 03., 12:222019. november 03., 12:22
Az elsőfokú ítéletről a Háromszék napilap számolt be szombaton, internetes oldalán. Amint közölte: az ítélet ellen a hivatalos közlés utáni harminc napban nyújthat be fellebbezést a csendőrség.
Grüman Róbert szakaszgyőzelemnek tekinti a bírósági ítéletet. Úgy vélekedett, az ítélet nem cáfolja, hogy továbbra is kettős mérce érvényes Romániában.
– idézte a Háromszék napilap a politikust.
A Hargita és Bákó megye határán fekvő elnéptelenedett Úzvölgye falu a törvények értelmében a Hargita megyei Csíkszentmárton község része, az első világháborúban itt létrehozott katonatemetőt a román védelmi minisztérium is Hargita megyei létesítményként tartja számon. A sírkertet azonban a Bákó megyei Dormánfalva polgármesteri hivatala saját közvagyonaként telekkönyveztette, és áprilisban Csíkszentmárton értesítése nélkül román parcellát és emlékművet hozott létre az általa nemzetközinek tekintett temetőben.
A fokozott hatósági jelenlét ellenére a feldühödött románok kitörték az úzvölgyi temető kapuját és beözönlöttek a sírkertbe, kitépték a mogyorófa kereszteket és elfoglalták a temetőt.
Június 6-ra Dormánfalva önkormányzata román nacionalista szervezetek felvonulását és koszorúzását engedélyezte az ortodox egyház naptárában szereplő hősök napjára. A temető előtt elhaladó útra pedig Hargita megye önkormányzata engedélyezte a Kovászna megyei önkormányzat magyar képviselőinek kihelyezett rendkívüli ülését, melyre Székelyföld településeit is meghívták.
A csendőrség nagy erőkkel vonult a helyszínre, de nem állta útját azoknak a futballhuligánoknak, akik behatoltak a temetőbe, letépték a sírkert kapuját és a székelyföldi tüntetőket, újságírókat bántalmazva utat nyitottak a román felvonulóknak.
A román sajtó később kiderítette, hogy a csendőrségi akciót az a Sebastian Gheorghe Cucos ezredes, a csendőrség parancsnokhelyettese vezette, akit korábban azzal gyanúsítottak, hogy 2018. augusztus 10-én a román diaszpóra bukaresti tüntetésén futballhuligánok segítségét igénybe véve oszlatta fel a kormányellenes megmozdulást.
Az események után Csíkszentmárton önkormányzata, Borboly Csaba és több magyar résztvevő is ügyészségi feljelentést tett a támadók ellen. Ezek az ügyek azonban mindeddig csak a kivizsgálási szakaszba jutottak.
A hazaszeretet és a nemzeti összetartozás dicső tetteként emlegették a június 6-ai agresszív temetőfoglalást a román hadsereg napja alkalmából pénteken tartott román megemlékezésen Úzvölgyében. A sírkertben zajló ünnepségen kitüntetéseket adtak át a temetőfoglalás kulcsszereplőinek.
Október 25-én, a román hadsereg napján a temetőben tartott megemlékezés keretében Constantin Toma, Dormánfalva polgármestere kitüntette a június 6-i román megmozdulás szervezőit, az emlékművet felszentelő ortodox papok egyikét, valamint azt a gyermeket, aki elsőként hatolt a temetőbe, és a második világháborúban elesett magyar hősök emlékművére felmászva lobogtatta a román zászlót.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 44,21 százalékos feldolgozottsága alapján (8880 jegyzőkönyv) Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 50,05 százalékát (1 503 742 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!