Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) az utóbbi évek leghosszabb munkálatait irányítja Parajdon, miután a heves esőzések megnövelték a Korond-patak vízhozamát, és szivárgást okoztak a sóbányában.
2025. május 26., 19:002025. május 26., 19:00
Az elmúlt három héten katonai tűzoltók, vízügyi szakemberek, alkalmazottak és helyiek dolgoztak folyamatosan a sóbánya megmentésén.
A Hargita megyei ISU parancsnokhelyettese, Ovidiu Dudu hétfőn a sajtónak elmondta, hogy
és jelenleg javítás alatt áll a székelyudvarhelyi tűzoltóságon – számolt be az Agerpres hírügynökség.
Az ezredes közlése szerint a felügyelőség állandó kapcsolatban áll a sóbánya vezetőségével, és a helyzet függvényében növelni tudják a motoros szivattyúk számát. Elmondta, hogy május 6-án hajnaltól az ISU munkatársai egymást követő műszakokban dolgoznak Parajdon. Munkájukat nagy teljesítményű motoros szivattyúk segítik, amelyek egy részét a szomszédos megyék katasztrófavédelmi felügyelőségeitől kölcsönözték. A parancsnokhelyettes szerint
Vasárnap még hármat működtettek, kettőt Parajdon és egyet Alsósófalván, a Korond- patak egyik mellékvizénél, de hétfőn ezt áthelyezték Parajdra, a Korond-patakra.
Hétfőn a dekoncentrált megyei intézmények vezetőivel tartott értekezleten Petres Sándor Hargita megyei prefektus elmondta, hogy a következő napokban áradásokkal járó, kedvezőtlen időjárás várható, de reményét fejezte ki, hogy a szakemberek ideiglenes megoldásai működni fognak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) a múlt héten
miután a Korond-patak hozamát ismét megnövelték a kiadós esőzések. A testület szerdán hozott határozata a május 23. és június 6. közötti időszakra vonatkozik.
A veszélyhelyzet alatt a vízszivárgásokat korlátozó munkálatok zajlanak a bányában. A létesítmény segítséget kap az eredeti állapotának helyreállításához.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
szóljon hozzá!