
Fotó: Simon Eszter
Több mint ötven magyar kuvasszal neveztek be szombaton az I. Székelyföldi Tájjellegű Kuvaszkiállításra Magyarandrásfalván, ahol korosztályonként a küllem és esztena kategória legjobbjain túl a legbátrabb ebet is díjazták. A borús, esős idő ellenére négyszázan is megfordultak a kiállításon, ahol megtudtuk és meg is tapasztalhattuk, mennyire ragaszkodó, nyugodt, bátor, de ugyanakkor nagyon makacs ez a kutyafaj.
2013. szeptember 22., 15:422013. szeptember 22., 15:42
2013. szeptember 24., 13:432013. szeptember 24., 13:43
Mint arról korábban már írtunk, a magyarországi Kuvaszok és Nagyragadozók Természetvédelmi Program keretén belül Udvarhelyszékre 2007 óta tíz vizsgálati helyszínre 65 ebet helyeztek ki – kimondottan haszonállatok őrzésére. A szombati volt a kuvaszosok negyedik találkozója Székelyföldön, ezúttal viszont versenybe is szálltak a nagytestű, fehér bundás magyar pásztorkutyák. Délelőtt indult a megmérettetés a Szentábrahám községhez tartozó Magyarandrásfalván, Mátéfi Domokos tanyáján.
Küllem kategóriába azokkal a kutyákkal neveztek be, amelyek nem élnek haszonállatok mellett, az esztena kategóriába pedig a juhok, tehenek őrzésére használt ebekkel. A bátorságpróbán ügyességi feladatok voltak, melyek során a kutyák karakterét vizsgálták meg, majd néhány ebet különdíjban részesítettek.
„Több mint ötven kutyával neveztek be a versenybe, a két kategóriában körülbelül fele-fele arányban. Az egész Kárpát-medencéből érkeztek ide, a székelyföldieken kívül Vajdaságból és Magyarországról is” – tudtuk meg Bölöni Botondtól, a verseny és találkozó szervezőjétől. Hozzátette, ez egy különleges esemény számukra, hiszen első alkalommal sikerült hivatalos magyar fajtás kutyakiállítást szervezni Székelyföldön. Küllem szempontjából külön értékelték a fiatal, növendék és nyílt kategóriás ebeket, illetve a dolgozó kutyákat is fiatal és felnőtt kategóriákra osztották. A zsűri tagjai voltak: Molnár Zsolt Szatmárnémetiből, Juhász József Tatabányáról és Zsóri Zsolt bronzkoszorús kiképző.
A 14 hónapos Cézár őrzőkutyaként dolgozik egy felsőboldogfalvi telepen – tudtuk meg gazdájától, Jakab Árpádtól. Elmondta, hogy első alkalommal vett részt kutyakiállításon, Magyarandrásfalvára három ebet hozott magával. Cézár egyelőre a nagyobbaktól tanul, de egy-két hónapon belül tanyára kerül, ahol juhokat fog őrizni. A gazda szerint a kuvaszok nagyon hűségesek és ragaszkodók.
Tekeres Csaba Etédről érkezett, négy kuvaszt hozott el az esztenáról, a juhai mellől. Közülük első körben a dolgozó felnőtt kan kategóriában a négyéves Basa győzött. „Hihetetlenül bátrak ezek a kutyák. Két hete a farkasoktól visszaszerzett egy juhot, pedig falkában támadtak rá, de akkor is szembeszállt velük” – emlékezett vissza Tekeres.
Délutánra sikerült összesíteni a körök győzteseit. A küllem kategória fajtagyőztese a Hun-Zazhalom Őszike nevű szuka lett, amely gazdájával, Nagy Róberttel Magyarországról érkezett. Esztena kategóriában nyílt osztályban Tekeres Csaba kanja lett győztes, a legjobb esztenás kuvasz Jakab Árpád Cézárja, a legbátrabb kan pedig a magyarországi Szabó István Sárréti Sinka Damasek nevű kuvasza. Ugyanakkor elismerésben részesítették a legszebb fogazatú, a legjobb mozgású és a legtemperamentumosabb ebeket is. A kuvaszkiállítás tapasztalatcserékkel, valamint közös bográcsozással, ünnepléssel végződött.
Túlzónak tartják a korábban elkészített terveket, ráadásul pénz sem lenne azok megvalósítására, így beruházás helyett a karbantartási munkálatok részeként szeretné rendbe hozni a polgármesteri hivatal a városközponti közvécét.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.
Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.
Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.
Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.
Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.
Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.
Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.
szóljon hozzá!