Hatalmas visszhangot keltett nemrég a közösségi oldalakon egy korondi „műtárgy”, amelyen a hagyományos motívumok meglehetősen tájidegen elemekkel ötvöződnek: a jellegzetes sóvidéki levél- és virágmotívumok között egy most divatos japán mesefigura díszeleg. A kézművesek, szakemberek kivételes mérvű giccsnek minősítik, a korondi árusok jó része elhatárolódik a cselekedettől, ám a néprajzos arra figyelmeztet, hogy a kereslet kiszolgálása Korondon évszázados jelenség – írja hétfői címlapsztorijában az Udvarhelyi Híradó.
2015. július 13., 11:482015. július 13., 11:48
2015. július 13., 14:032015. július 13., 14:03
Kirívó esetről értesítették nemrég az Udvarhelyi Híradót: figyelmükbe ajánlották azt a korondi fazekasműhelyben készült mázas cseréptányért, amelyet egy világszerte jól ismert és a gyerekek körében népszerű, Japánban kitalált kiscica (Hello Kitty) figurája díszít. Környékbeli kézművesfórumokon, közösségi oldalakon futótűzként terjedt a híre. A bejegyzések szerint a készítő többféle mesefigurával díszített tányért is készített, ám az eset ismerői egyértelműen ezt tartják a legízléstelenebb giccsnek a sorozatból. A tányér megtalálóinak, az esetről tudomást szerzett kézműveseknek feltett céljuk a hasonló cselekedetektől való elrettentés, ám az árus kilétét nem hozták nyilvánosságra.
A lap korondi árusoknál érdeklődve azt tapasztalta, hogy a helyiek többsége vagy nem tud a „hírhedt” cseréptányérról, vagy ha hallott is, nem igazán óhajt beszélni róla. A megkérdezett árusok közül sokan már az első perctől – még csak felvetés szintjén is – elítélték a népszerű mesefigura cserépedényen történő megjelenítését, hagyományos elemekkel való társítását. Volt viszont olyan kereskedő, aki úgy gondolta, noha valóban túlzás Hello Kittyt népi motívumkörben megfesteni, ezt mégsem kellene „halálos bűnként” felfogni.
A giccs klasszikus értelemben ízlésficamot jelent, kirívó eltérést a normatívától. Olyasmit, ami anyag- és motívumismeretünk, előzetes kulturális tapasztalataink birtokában „kiüti a szemünket” – fejtette ki a lapnak Miklós Zoltán néprajzkutató, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója. Ő is osztja a kézművesek véleményét a tekintetben, hogy a Hello Kitty-figurás cseréptányér valóban giccsnek minősül.
Emlékeztetett azonban arra is, hogy ez csak egy kirívó eset, amelyet a közvélemény felkapott, ám sok hasonlót találni még a termelés helyett egyre inkább kereskedéssel foglalkozó Korondon: ma már szinte bármit lehet ott kapni, a székely baseballütőtől a Kínában gyártott székelykapu-makettig, illetve a Hófehérkét formázó kerti törpéig. Rámutatott azonban arra is, hogy ez egy régóta létező jelenség, a kereslet kiszolgálása, ami egyes esetekben megkérdőjelezhető cselekedetekhez vezet, de biztosította a település megmaradását jólétben, míg más falvak elnéptelenedőben vannak.
A néprajzkutató úgy véli, a kézművesnek felelőssége „megnevelni” a vásárlót: ha nem tesz ki butaságot az asztalra, a vásárlónak esélye sincs megvenni azt. Meglátásai szerint erre jelenleg is bőven akad példa a településen: mintegy félszáz olyan kézműves él és dolgozik Korondon, aki képes értéket teremteni a hagyományos motívumokkal. Egyesek ismertebbek, ők saját maguk értékesítik portékáikat, és csak a magasabb árú, szavatolt minőségű termékekre írják rá nevüket. Mások viszonteladóknak adják el termékeiket. Amíg ők nem mennek el ebbe az irányba, addig van mit vásárolni Korondon – fogalmazott az Udvarhelyi Híradónak Miklós Zoltán.
A teljes írás az Udvarhelyi Híradó július 13-án, hétfőn megjelent lapszámában olvasható.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!