Fotó: Kristó Róbert
A román nyelv és irodalom írásbelivel vette kezdetét hétfőn a nyolcadikosok, illetve a tizenegy és tizenkettedikesek próbavizsgája.
A nyolcadikosok és tizenkettedikesek az előző években megszokott szerkezetű tételeket kapták, a tizenegyedikesek az eddigiektől különböző feladatokat kaptak.
A nyolcadikosok próbavizsgájának két tételsora volt. Az első egy ismeretlen vers, amelyhez nyelvtani kérdések kapcsolódtak, valamint be kellett bizonyítaniuk, hogy a költemény a lírai műnemhez tartozik. A második tételsor esetében pedig egy szintén ismeretlen, nem irodalmi szöveget kaptak a tanulók. Ehhez is szövegértési és nyelvtani feladatok kapcsolódtak, emellett pedig fogalmazást is kellett írniuk.
A tizenkettedikeseknek adott tételek két részre oszlottak, külön feladatokat kaptak a reál és a humán szakos diákok. A román írásbeli első részében a reál és humán szakos végzősöknek is egy-egy epikus szöveg alapján kellett nyelvtani, illetve szótani kérdésekre válaszolniuk. A tétel második felében érvelő szöveget kellett alkotniuk a tanulóknak. A reálosoknak a számítógépes ismeretek szükségéről, a humánosoknak pedig a sajtó szerepe a kulturális programok ismertetésében címmel kellett érvelő szöveget írniuk. A harmadik részben a reálosoknak Tudor Arghezi Testament című versét kellett bemutatniuk, míg a humán szakosoknak egy Ion Barbu költeményt kellett ismertetniük 600 szóban.
A tizengyedikeseknek adott tételsor felépítése különbözött az eddigi években megszokottaktól. Az itt adott tételsor első két feladata megegyezett a reál és humán szakos diákoknál is. Az első tétel egyes alpontjánál egy nem irodalmi szöveggel kapcsolatban kellett szövegértési kérdésekre válaszolni, a második alpontnál pedig érvelő szöveget kellett írni az alapján, hogy egy felszólaló mennyire tudja kontrollálni az érzelmeit. A hármas tételnél a reálosoknak egy Mihai Eminescu verset kellett bemutatniuk, a humánosok pedig egy komédiát kellett ismertetniük 400 szóban.
Rendben lezajlott vizsgák Hargita megyében
A 9 órakor elkezdődött érettségi és kisérettségi Hargita megyében mindenhol fennakadások nélkül ért véget. Hargita megyéből sehonnan nem jelentettek problémát, senkit nem kellett kizárni a vizsgáról, vélhetően mindenki betartotta a szabályokat – közölte érdeklődésünkre Bartolf Hedvig tanfelügyelő.
Kedden magyar nyelv és irodalomból bizonyítanak a diákok. A tanfelügyelőség honlapján megjelent ütemterv szerint az összes eredményt március 31-én teszik közzé.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
szóljon hozzá!