Méltó helyszínül szolgált a székelyudvarhelyi városháza Szent István terme az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend Erdélyi Egyesületének avatási és kitüntetési ünnepségéhez. Tizenöt erdélyi viselheti ezentúl a lovagrend ruháját és jelképeit. Az esemény díszvendége, Benke László, négyszeres olimpiai bajnok, Oscar-díjas séf, a lovagrend alapító nagymestere, az Erdélyi Egyesület tiszteletbeli elnöke, könnyek között vette át Bunta Levente polgármestertől a Tiszteletbeli székely címet és Székelyudvarhely pecsétjének hű másolatát.
2012. október 08., 13:052012. október 08., 13:05
2012. október 08., 13:592012. október 08., 13:59
A járókelők körében is tetszést keltett a Művelődési Háztól a Márton Áron térig vonuló színpompás menet. A lovagrend vendégeként az Udvarhelyszéki Fúvószenekar valamint az agyagfalvi néptánccsoport és fúvósok, a Vörös Darabontok, illetve a lovagrendek képviselői és meghívottaik előbb részt vettek a Vasszékelynél tartott megemlékezésen. A székely ruhás lányok-fiúk kosarakból harapnivalót kínáltak a Lovagrend támogatói ajándékaként.
Az avatási ceremóniára a szépen díszített Szent István teremben került sor. Bunta Levente polgármester úgy köszöntötte a nagymestereket, „ahogy megismertük”: Laci bácsiként és Gizi néniként. Örömét fejezte ki, hogy az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend első erdélyi avatási és kitüntetési ünnepségére Székelyudvarhelyen került sor. Bár népünk konyhája ismert, sokat rontott rajta – a szerencsére már a múlté – „adagvilág”.
Benke László, az erdélyi egyesület tiszteletbeli elnöke a fehér asztal Kárpát-medence egyesítő szerepét is kiemelte. Nyomatékosította: a szívvel, kedvességgel felkínált szelet kenyér többet ér, mint egy rúd szalámi. Mikszáth szavait idézte: „Dőljék, omoljék minden a nagy divatok máglyáján, az ősi ételek ízét, hiteteket, magyarságotokat ne hagyjátok veszni”.
A palástot már a szertartás előtt magukra ölthették a lovagjelöltek. A süveget kezükben tartották, a gyűrűt, medált, kitűzőt az avatás után kapták meg. Ruházatuk egységes megjelenést biztosít azokon az eseményeken, ahol részt vesznek, a fesztiválokon, az oktatásnál vagy zsűrizésnél. A „Hazánk, szakmánk, becsületünk!” jelszó munkára és tanulásra ösztönzi. Erre kezükkel a szívükön erre tettek esküt. Címerükben a búzakalász, szőlő, ivópohár, komló és recepteskönyv a kapcsolódó mesterségeket, élelmiszer-alapanyagokat jelzik.
Mint korábban írtuk az Erdélyi Szekció áprilisban alakult, Ambrus Gizella nagymester, Lőrincz Márton főkancellár illetve Sándor Tamás, a Nagytanács tagjának avatására június 23-án, Kecskeméten került sor. Így most Benke László alapító nagymester mellett részesei voltak társaik avatási rítusának. A fehér asztalhoz kapcsolódó szakmák erdélyi lovagjelöltjei Csík- Gyergyó-, Kézdi- és Udvarhelyszéket képviselik. Laci bácsi kifejezte örömét, hogy a hét éve az Országházban felavatott lovagrend tizenöt új taggal bővül.
Felállva mondták el az eskü szavait, majd személyes laudációk után a nagymester jogarral avatta fel a várományosokat – a főkancellártól, illetve ceremóniamestertől vették át a jelvényt és a díszes okmányt. Megtudtuk: hasonló eseményre egy országon belül kétévente kerül sor, hasonlóképpen kétévente adományoznak kitüntetéseket.
A Lovagrend Ezüstkeresztjét ezalkalommal Bunta Levente polgármester, László János vállalkozó, Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány elnöke és Pécsi-Kolumbán Imola - mint számos korábbi gasztronómia rendezvény ötletgazdája és kivitelezője - vette át. A jubiláló Őszi Vásárért a Díszkupát, mint rendkívüli kitüntetést, László János kapta. Őt ugyanakkor Tiszteletbeli tagjává fogadta a lovagrend Erdélyi Egyesülete.
Megható pillanat volt, amikor a nagymester átadta a Magyarok Asztala könyv kicsinyített mását Danis Kingának. Az erdélyi lovagoknak szintén Díszkupát juttatott a magyarországiak Nagytanácsa.
Az ünnepség minden bizonnyal legmegérintőbb pillanataiként marad fenn, hogy lepörögtek Laci bácsi könnyei, amikor Tiszteletbeli székellyé vált. A polgármester által adott címet a jelenlevők nagy tapssal erősítették meg.
Nemes gesztussal ért véget a jeles nap: a Lovagrend nyilvános bemutatkozása alkalmával, támogatók jóvoltából a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesülete az Őszi Vásáron három bogrács babgulyást főzött és értékesített. A közel ezerötszáz lejt a Dévai Szent Ferenc Alapítvány Oroszhegyen működő Tamási György Szeretetotthonának adományozzák.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!