Naponta kétszáz esetet is ellátnak a marosvásárhelyi SMURD-nál
Fotó: Haáz Vince
Akár hét-nyolc órát is várakozniuk kell azoknak a betegeknek, akik különböző problémákkal jelentkeznek a marosvásárhelyi rohammentő-szolgálat (SMURD) egységnél. A keserű helyzet megoldása érdekében szervezett találkozót a prefektusi hivatal az egészségügyi intézmények és háziorvosok képviselővel.
2022. május 09., 09:002022. május 09., 09:00
2022. május 09., 10:322022. május 09., 10:32
Marosvásárhelyen jött létre és terjedt el országos szintre a rohammentő-szolgálat (SMURD), amely kiegészíti a hagyományos mentőszolgálatot. Marosvásárhelyen a sürgősség kórház földszintjén működik a SMURD-egység, együtt, egy helyen a kórház sürgősségi szolgálatával (ellentétben a Hargita megyei rendszerrel, ahol a SMURD-egységnek nincs sürgősségi osztálya, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak azonban igen).
Az ország egyik legjobban felszerelt sürgősségi egységét alakították ki Marosvásárhelyen, ahol havonta 6000 személyt látnak el. A beérkezett betegeket lehetőség szerint kikérdezik, majd a sürgősségi helyzetüket figyelembe véve látják el.
Sokszor a páciensek arra panaszkodnak, hogy megvárakoztatták őket, nem kezelték kellő figyelemmel és odaadással. Az utóbbi időben is több ilyen panasz volt.
Maros megye prefektusa, Mara Togănel a héten találkozót kezdeményezett az egészségügyi intézmények vezetőivel, amelyen többek között a SMURD hatékonyságának növeléséről egyeztettek. A találkozón részt vettek a SMURD képviselői, de a többi kórház vezetősége és a háziorvosok egyesületének vezetői is. A prefektus kiemelte: mindent elismerése a SMURD-nál dolgozók iránt, tudja, hogy mind a járványidőszakban, mind azóta is megfeszített munkával küzdenek a betegek életéért. Nem könnyű mindezt megtenni úgy, hogy havonta, átlagosan hatezer beteg fordul hozzájuk. „Az első megbeszélésen feltérképeztük a helyzetet, amelyből kiderül, hogy valóban több órás a várakozási idő a SMURD-nál. Az elkövetkezőkben
– magyarázta a prefektus, hozzátéve, hogy további találkozások is lesznek az érintettekkel.
Az általunk megkérdezett, SMURD-nál dolgozó szakemberek két problémáról beszéltek, amelyek megoldásra várnak:
Az egyik az, hogy a vásárhelyiek és a Maros megyeiek akkor is tárcsázzák az 112-es sürgősségi hívőszámot, amikor csak kisebb egészségügyi problémáik vannak. Számos esetben elég lenne a háziorvossal konzultálni, tőle tanácsot, gyógyszert, esetleg beutalót kérni, és nem rögtön a mentőt hívni. Különösen sok ilyen eset van hétvégén, továbbá hétköznap este, illetve éjszaka.
A másik probléma ehhez hasonló: a hétvégén és este, illetve éjszaka a mentőszolgálathoz bemennek vagy bevitetik magukat olyan páciensek is, akik nincsenek életveszélyes helyzetben. Megtörténik, hogy enyhe, meghűléses tünetekkel, vérvizsgálatot kérve mennek be a páciensek a SMURD-hoz, vagy azt kérik, hogy fektessék be őket egy alaposabb kivizsgálásra.
A SMURD-nál dolgozók elismerik, hogy a túlzsúfoltság miatt hosszú a várakozási idő és nem mindig tudnak azonnal szakorvost biztosítani a különböző panaszok kivizsgálására, de úgy érzik, hogy elsősorban csak a valóban súlyos, életveszélyes esetekkel kellene nekik foglalkozniuk, az enyhe tünetekkel rendelkező személyeket, a krónikus betegeket a háziorvosok kellene ellássák.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!